الموضوع: وتەیەکی کورت دەربارەی مەسیحی درۆزنی خراپەکار..

صفحة 1 من 2 12 الأخيرةالأخيرة
النتائج 1 إلى 10 من 17
  1. افتراضي وتەیەکی کورت دەربارەی مەسیحی درۆزنی خراپەکار..

-1-
    ئیمام ناصر محمد یەمانی
    06 - جەمادە لئاخیرە - 1428 کۆچی
    22 - 06 - 2007 زایینی
    10:49 ئێوارە
    (بەگوێرەی ساڵنامەی فەرمی مەککە دایکی دێیەکان)

[بۆ بەدواداچوونی بەستەری سەرەکی بەشداری بەیانەکە]
    https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=4509
    ـــــــــــــــــــ

وتەیەکی کورت دەربارەی مەسیحی درۆزنی خراپەکار..

بەناوی اللە ی لەهەموو میهرەبان و بەبەزەییەکان میهرەبانترو بەبەزەییتر، وەدروودو و سڵاو لەسەر هەموو نێردراوو پێغەمبەرەکانی اللە لەیەکەمیانەوە تاکو میسکی دواهەمینیان محمد دروودو سڵاوی اللە لەسەرخۆی و کەس و کارەکەی، وەلەسەر ئەوەی هاوپەیمانیان بووە لەهەموو کات و شوێنێکدا تاکو ئەو ڕۆژەی اللە لێپرسینەوە لەگەڵ بەندەکانیدا دەکات لەسەر ئایینەکەیان. جا لەدوای ئەوە..

ئەی گەلی موسڵمانان، من ھەمیشە ھیچ قسەیەک ناکەم لەسەر اللە بە بەیانی قورئان تەنھا ڕاست و دروست نەبێت، جا ئێوەش قسەمەکەن لەسەر اللە لەکاتێکدا نەزانن. بەپشتڕاستکردنەوەی ئەم فەرموودەیەی اللە ی پایەبەرز: {فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ‌ إِن كُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ ﴿٤٣﴾} صدق الله العظيم [النحل].

ئەی گەلی موسڵمانان بەڕاستی اللە منی کردووە بە ڕزگارکەر بۆ ئێوە لە فیتنەو ئاشوبەکەی مەسیحی درۆزن بەھۆی ئەم فەرموودە ھەڵبەستراوانەی کەوا ڕاستی کردووە بە بەتاڵ و بەتاڵیش بە ڕاست، وە مەسیحی درۆزن دەیەوێت بڵێت خۆی مەسیح عیسای کوڕی مەریەمە، وە دەڵێت اللە ی پەروەردگاری ھەموو جیھانە، لەکاتێکدا درۆزنیشە ھەر لەبەرئەوەش پێی دەوترێت مەسیحی درۆزن، جا بۆ کوڕی مەریەم نیەو ڕەوانەبووە ئەم قسەیە بکات، وە بەڕاستیش اللە لەقورئاندا ئەوەی فیرکردوون ئەم کەسە بریتی یە لە خودی شەیتانی نەفرەتلێکراو، وە ئەوەشی فێرکردوون ئەی گەلی موسڵمانان بەوەی ئەگەر بھاتبا فەزڵ و چاکەو میهرەبانیەکەی اللە نەبووایە لەسەرتان بە بەیانی ڕاست و دروستی قورئان لەسەر زمانی مەھدی چاوەڕوانکراو ئەوا ھەمووتان ئەی گەلی موسڵمانان شوێنی شەیتان دەکەوتن تەنھا کەمێکتان نەبن، جا ھەر ئەوەشە لێکدانەوە ڕاست و دروستەکەی ئەم فەرموودەیەی اللە ی پایەبەرز: {وَيَقُولُونَ طَاعَةٌ فَإِذَا بَرَ‌زُوا مِنْ عِندِكَ بَيَّتَ طَائِفَةٌ مِّنْهُمْ غَيْرَ‌ الَّذِي تَقُولُ وَاللَّـهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِ‌ضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّـهِ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ وَكِيلًا ﴿٨١﴾ أَفَلَا يَتَدَبَّرُ‌ونَ الْقُرْ‌آنَ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ‌ اللَّـهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اخْتِلَافًا كَثِيرً‌ا ﴿٨٢﴾ وَإِذَا جَاءَهُمْ أَمْرٌ‌ مِّنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُوا بِهِ وَلَوْ رَ‌دُّوهُ إِلَى الرَّ‌سُولِ وَإِلَىٰ أُولِي الْأَمْرِ‌ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذِينَ يَسْتَنبِطُونَهُ مِنْهُمْ وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ وَرَ‌حْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا ﴿٨٣﴾} صدق الله العظيم [النساء].

جا ئەمەش لێکدانەوە ڕاست و دروستەکە بۆ ئەم ئایەتە نەک بە گومان و ئیجتیھادێک لەلایەن خۆمەوە لەکاتێکدا گومان ھیچ سودێک بەزانینی حەق و ڕاستی ناگەیەنێت؛ بەڵکو بە دەقی قورئانی گەورە لەھەمان بابەتەکەدا، وەنەک بە پێوانە نە بە ئیجتیھادیش بەڵکو بە بەیانی ڕاست و دروست لەخودی قورئان، وە نە بە نیگاو وەحیێکی تازەش. جا ئەمەش لێکدانەوە ڕاست و دروستەکەیە بەئیزنی اللە بە چەند پرسیارێکی گریمانەیی:

پــ١: ئایا ئەم دەستەیە لە باوەڕدارەکان کێ بوون کەوا ئامادە دەبوون لە کۆڕو دانیشتنەکانی پێغەمبەری اللە - دروودی اللە لەسەر خۆی و کەس و کارەکەی- بۆ گوێگرتن لە فەرموودەکانی پێغەمبەر - دروودو سڵاوی اللە لەسەر خۆی و کەس و کارەکەی بێت - جا لەپاش ئەوەی کاتێک دەردەچوون لەلای بەوپەڕی نھێنی و بەپیلانێکی تۆکمەوە فەرموودەی وایان ھەڵدەبەست کەوا پێغەمبەر دروودو سڵاوی لەسەربێت نەیوتبوو؟
    و١: بەڕاستی ئەم دەستەیە بریتی بوون لە دووڕووەکان لە یەھود لە شەیتانە بەشەرەکان کەوا ئامادە دەبوون لەلای محمد پێغەمبەری اللە- دروودو سڵاوی اللە لەسەر خۆی و کەس و کارەکەی - وە شاهێدیان دەدا لە بەردەستی ئەو بە اللە بە تاک و تەنهایی اللە و بۆ محمدیش- دروودو سڵاوی اللە ی لەسەربێت - بە پەیامەکە، ئەمەش تاکو بەم شێوەیە لەڕواڵەتدا ببن بە ھاوەڵی پێغەمبەری اللە - دروودو سڵاوی اللە لەسەر خۆی و کەس و کارەکەی - لەناخیشدا فێڵباز بوون و پیلانەکەیان دەشاردەوە، وە دەیانویست ببن بە گێڕەرەوەی فەرموودەکان لە پێغەمبەری اللە وە - دروودو سڵاوی اللە ی لەسەر بێت - تاکو ھەندێک لە باوەڕدارەکان گوێیان بۆ بگرن جا ئەم فەرموودانەیان لێ بگێڕنەوە کەوا محمد پێغەمبەری اللە دروودو سڵاوی اللە ی لەسەربێت نەیوتبوون ئەمەش تاکو بەم شێوەیە ڕێگای اللە لە باوەڕداران بگرن جا تووشی ئاشوبیان بکەن لە ڕێگای فەرموودەکانەوە لەبەرئەوەی زانیان ھەرگیز ناتوانن ئەوان توشی ئاشوب بکەن لە ڕێگای ئەم قورئانەی کەوا اللە بەڵێنی بە باوەڕداران دا بیپارێزێت لە تەحریف و دەستکاریکردن و شێواندن، جا ئەم دەستەیه بریتین لەو دەستەیەی کەوا اللە لەسوڕەتێکی تردا باسی کردوون جا سوڕەتێکی دەربارەی ئەوان و پیلانەکەیان دابەزاندووە. وەکو اللە ی پایەبەرز فەرموویەتی: {إِذَا جَاءَكَ الْمُنَافِقُونَ قَالُوا نَشْهَدُ إِنَّكَ لَرَسُولُ اللَّـهِ ۗ وَاللَّـهُ يَعْلَمُ إِنَّكَ لَرَسُولُهُ وَاللَّـهُ يَشْهَدُ إِنَّ الْمُنَافِقِينَ لَكَاذِبُونَ ﴿١﴾اتَّخَذُوا أَيْمَانَهُمْ جُنَّةً فَصَدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّـهِ ۚ إِنَّهُمْ سَاءَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ﴿٢﴾} صدق الله العظيم [المنافقون].

جا ئەمە بریتی یە لە ڕێگا گرتنەکەیان لە اللە و پێغەمبەرەکەی کەوا زۆر بەنھێنی و بەپیلانێکی تۆکمەوە قسەی وایان ھەڵدەبەست لەکاتێکدا پێغەمبەر دروودو سڵاوی اللە ی لەسەربێت نەیوتبوو وەھەرچی لەبەردەستی پێغەمبەردا بوو ئەوا حەقیان دەوت! جا پێغەمبەری اللە سەرسام دەبوو بە قسەکانیان، وەبەھەمان شێوە ھاوەڵە ڕاستەکانی ئەوەیان دەدی کەوا پێغەمبەری اللە سەرسام دەبوو بە قسەکانیان، ئەمەش تاکو متمانەیان پێ بکەن جا فەرموودەکانیان لێوەربگرن، لەبەرئەوەی ئەوان دواتر لەدوای دەرچوونیان فەرموودەی وایان ھەڵدەبەست بەجگە لەوەی پێغەمبەر دروودو سڵاوی اللە ی لەسەربێت دەیوت تاکو ڕێگا لە باوەڕداران بگرن لەبەرامبەر حەق بەتایبەتی لەدوای مردنی محمد پێغەمبەری اللە دروودو سڵاوی اللە لەسەر خۆی و کەس و کارەکەی.

پــ٢: بەڵام خۆ اللە دەربارەی ئەوانی باسکردووە بۆ محمد پێغەمبەری اللە لەسوڕەتی دووڕووەکان-المنافقون- کەواتە لەبەرچی پێغەمبەر دەرینەکردوون؟
    و٢: پێغەمبەری اللە ھەڵنەستاوە بەدەرکردنیان ئەمەش لەبەرئەوەی اللە فەرمانی پێکرد بەوەی دەریان نەکات وە بەوەی پشتیان لێھەڵبکات بەڵکو تەنھا ووریاو ئاگاداریان بێت. وەکو اللە ی پایەبەرز فەرموویەتی: {وَيَقُولُونَ طَاعَةٌ فَإِذَا بَرَ‌زُوا مِنْ عِندِكَ بَيَّتَ طَائِفَةٌ مِّنْهُمْ غَيْرَ‌ الَّذِي تَقُولُ وَاللَّـهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِ‌ضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّـهِ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ وَكِيلًا ﴿٨١﴾} صدق الله العظيم.

پـ٣: وەلەبەرچی اللە فەرمانی بە پێغەمبەرەکەی کردووە پشتیان لێ ھەڵبکات جا دەریان نەکات؟
    و٣: بەڕاستی اللە فەرمانی بەپێغەمبەرەکەی کردووە بەوەی دەریان نەکات تاکو بزانێت کێ یە ئەوکەسەی دواتر بەیانی ڕاست و دروستی قورئان بەڕاست دادەنێت جا دەست دەگرێت بە پەتەکەی اللە قورئانی گەورە تاکو جیای بکاتەوە لەو کەسەی کەوا دواتر بەیانی ڕاست و دروستی قورئان بەدرۆدەزانێت جا پشتی لێھەڵدەکات واشدادەنێت باوەڕی پێھێناوە پاشانیش دەستدەگرێت بەم فەرموودانەی کەوا دژو پێچەوانەی فەرموودەکەی اللە ن بەتەواوی، ئەوەش لەبەرئەوەی قورئان بریتی یە لە سەرچاوەی سوننەتی محمد پێغەمبەری اللە، وە ئەوەی لەسوننەتدا بوونی ھەبێت و لەلایەن اللە و پێغەمبەرەکەیەوە نەبێت ئەوا باوەڕداران دواتر لەنێوان فەرموودە ھەڵبەستراوەکان و نێوان قورئان دژایەتی و جیاوازیەکی زۆر دەبیننەوە، ئەمەش ئەگەر بێتو وورد ببنەوە لە ئایەتە مەحکەمە پتەوو ڕوون و ئاشکراکانی قورئان نەک ئایەتە پێکچووە -موتەشابیھەکان-. اللە ی پایەبەرزیش فەرموویەتی: {وَيَقُولُونَ طَاعَةٌ فَإِذَا بَرَ‌زُوا مِنْ عِندِكَ بَيَّتَ طَائِفَةٌ مِّنْهُمْ غَيْرَ‌ الَّذِي تَقُولُ وَاللَّـهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِ‌ضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّـهِ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ وَكِيلًا ﴿٨١﴾} صدق الله العظيم [النساء].

پــ٤: وە ئایا ئەم فەرمانە چیە بۆ باوەڕداران: {مِّنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُوا بِهِ}؟
    و٤: ھەرچی ئەوەیە {أَمْرٌ‌ مِّنَ الْأَمْنِ} جا ئەوە بریتی یە لەم فەرموودەیەی اللە ی پایەبەرز: {وَمَا آتَاكُمُ الرَّ‌سُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا} صدق الله العظيم [الحشر:7].

ئەمەش لەبەرئەوەی ئەوکەسەی گوێڕایەڵی اللە و پێغەمبەرەکەی بکات ئەوا لەژیانی دنیادا بە پارێزراوی دەژی و ڕۆژی قیامەتیش بە پارێزراویەوە دێت. وەھەرچی ئەم فەرموودەیەتی: {أَوِ الْخَوْفِ} جا ئەوە بریتی یە لە پیلانی شەیتانە بەشەرەکان لە یەھود تاکو موسڵمانان وابزانن ئەم فەرمانە لە پێغەمبەری اللە وەیە دروودو سڵاوی اللە ی لێبێت.

وەھەرچی مانای ئەم فەرموودەیەتی {أَذَاعُوا بِهِ}.ئەمەش بریتی یە لە ناکۆکی و جیاوازی نێوان زانایانی ئوممەت دەربارەی فەرمانەکە لەم فەرموودەیەدا، جا ھەیانە دەڵێت ئەمە ڕاست و دروستەو لە پێغەمبەری اللە وەیە، وە ھەشیانە بەدرۆی دادەنێت بەوەی لەپێغەمبەری اللە وە بێت، وە ھەشیانە بەلاوازی دادەنێت یان تانە لەم کەسە دەدات کەوا گێڕاویەتیەوە، جا لەپاش ئەوە جیاوازی و دووبەرەکی و ناکۆکیەکە دەگاتە لوتکە لە لایەن زانایانی ئوممەتەوە، بەڵام ئەوان ئەگەر بیان گەڕاندبایەوە بۆ لای قورئانی گەورە ئەوا دواتر پێشەواکانیان ئەوانەی فەرمان بەدەستیانن ڕاستی ئەم فەرموودەیان دەزانی جا حوکمە ڕاست و دروستەکەیان دەربارەی ئەم فەرموودەیە بۆ دەردەھێنان جا ھەواڵی ئەوەیان پێ دەوتن بەوەی ئەمە ڕاست و دروستە لەلایەن اللە و پێغەمبەرەکەیەوە بە بەڵگەی دەقی قورئان یان ڕەتیان دەکردەوە جا بەڵگەکەیان بە دەقی قورئان بۆ دەھێنان بەوەی ھەڵبەستراوەو لەلایەن اللە و پێغەمبەرەکەیەوە نیە بەڕەچاوکردنی ئەوەی لەبەرئەوەی ئەوان ئەوەیان بینیوەتەوە بەوەی لەنێوان ئەم فەرموودە ھەڵبەستراوەو نێوان فەرموودەکەی اللە جیاوازی و دژایەتیەکی زۆر ھەیە، جا لێرەدا خاوەن فەرمان بەدەستەکانیان ئەوانەی لە ئەھلی زیکرن ئەوەیان دەزانی بەوەی ئەم فەرموودەیە لەلایەن اللە و پێغەمبەرەکەیەوە نیە بەڕەچاوکردنی ھەبوونی جیاوازی و ناکۆکی و دژایەتیەکەی لەگەڵ فەرموودەکەی اللە، جا کێش ھەیە ڕاستگۆتر لە اللە قسە بکات؟

پــ٥: وە ئایا مانای ئەم فەرموودەیەی چیە لە ھەمان ئایەتەکەدا { وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ وَرَ‌حْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا ﴿٨٣﴾ }؟
    و٥: مەبەستی پێی موسڵمانانە بەوەی ئەگەر بھاتبا فەزڵ و چاکەو میهرەبانیەکەی اللە نەبووایە لەسەرتان ئەوا شوێنی شەیتان دەکەوتن تەنھا کەمێکتان نەبن، ئەمەش لەبەرئەوەی یەھود توانیان فەرموودە بەتاڵەکان ھەڵببەستن و بیخەنە ناو سوننەتەکەی پێغەمبەری اللە وە - دروودو سڵاوی اللە ی لەسەربێت - تاکو لەدژی مەھدی چاوەڕوانکراو بەکاریبھێنن جا موسڵمانان بەدرۆی بزانن جا شوێنی دوژمنەکەی ئەو بکەون کەوا شەیتانی نەفرەتلێکراوە ئەوکەسەی بریتی یە لە خودی مەسیحی درۆزن ئەمەش لەبەرئەوەی مەھدی چاوەڕوانكراو كتێبێکی تازە ناھێنێت بەڵکو بەیانی حەق و ڕاست و دروستی قورئان دەھێنێت، جا فەرموودە ڕاستەکانیان بۆ ڕووندەکاتەوەو جیایان دەکاتەوە لە بەتاڵەکان بە گەڕانەوە بۆ سەرچاوەی بەیانی ڕاست و دروستی قورئان، ھەرلەبەرئەوەش خەڵکی دەدوێنم بە قورئان و گەڕانەوە بۆ لای بە سەرنج دان بۆی بەسەرنجی لێ ووردبوونەوە ھەروەکو اللە ش بەمە فەرمانی پێکردوون، وە ئەو یەمانیە چاوەڕوانکراوەی کەوا بریتی یە لە خودی مەھدی چاوەڕوانکراو بریتی یە لە فەزڵ و چاکەکەی اللە لەسەرتان وە میهرەبانی و ڕزگارکەر بۆتان وە ئەگەر بھاتبا ئەو نەبووایە بە ئیزنی اللە ئەوا شوێنی (مەسیحی درۆزن) دەکەوتن ئەی گەلی موسڵمانان تەنھا کەمێکتان نەبن، وەھەر لەبەرئەوەش مەھدی چاوەڕوانکراو پێی دەوترێت (ڕزگارکەر) بەو مانایەی ڕزگارکەر بۆ موسڵمانان لەفیتنەی شەیتانی نەفرەتلێکراو کەوا بریتی یە لە خودی مەسیحی درۆزن، وە بەڕاستی بۆشمان ڕوونکردنەوە لەبەرجی پێی دەوترێت مەسیحی درۆزن، ئەمە لەبەرئەوەی دواتر دەڵێت گوایە ئەو خۆی مەسیح عیسای کوڕی مەریەمە، وە دەڵێت اللە یە بە قۆستنەوەی ڕۆژی زیندووکردنەوەی یەکەم وە بەقۆستنەوەی بیروباوەڕی نەصاراکان تاکو خەڵکی وای ببینن بەوەی خەشم لێگیراوەکان (المغضوب عليهم)و گومڕایە سەرلێشێواوەکان (الضالين) لەسەر حەقن، وە ئەو موسڵمانانەشی کەوا نکۆڵیان لە پەرستنی کوڕی مەریەم کردووە لەسەر بەتاڵن ھەر لەبەرئەوەش اللە ی پایەبەرز بەئاڕاستەی موسڵمانان نەک جگە لەوان فەرموویەتی: {وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ وَرَ‌حْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا ﴿٨٣﴾} صدق الله العظيم.

جا ئایا بۆت ڕوون بوویەوە ئەی حوسێن ئیبن عومەر وە بۆ موسڵمانانیش بەوەی مەسیحی درۆزن بریتی یە لە خودی شەیتانی نەفرەتلێکراو ئیبلیس؟ ئەمەش لەبەرئەوەی ئەم ئایەتە قسە دەکات دەربارەی ئەو یەھودیانەی کەوا بە باوەڕھێنانی درۆوە خۆیان دەردەخەن تاکو لەم ڕێگەیەوە فەرموودە فیتنەکان ھەڵببەستن جا ئەوانەی لە دڵەکانیاندا زیغی لاری و لادان ھەیە لەبەرامبەر قورئانی گەورەدا ئەوا بەڕاستی دادەنێن و دەیانگێڕنەوە بۆ موسڵمانان نەوە لەدوای نەوە، جا ئەوانە زۆر بەنھێنی و پیلانێکی تۆکمەوە چەند فەرموودەیەکیان وتووە جگە لەوەی محمد پێغەمبەری اللە فەرموویەتی دروودو سڵاوی اللە لەسەر خۆی و کەس و کارەکەی، وە لەپاش ئەمە لەھەمان ئایەتدا ئەوە دەبینین بەوەی اللە فەرمان بە باوەڕداران دەکات ھەڵبستن بە بەراووردکردن لەنێوان ئەم فەرموودانەی کەوا جیاوازی و ناکۆکیان بەھۆیەوە لەسەر دروستبووە پاشان ھەڵبستن بە بەراووردکردنی لەنێوان ئەوو نێوان قورئان، جا لەپاش ئەوە اللە یاسای گەڕانەوە بۆ سەرچاوە بنچینەییەکەی فێرکردوون بەوەی ئەوەی لەلای اللە و پێغەمبەرەکەیەوە نەبوو ئەوا بێگومان بەبێ ھیچ شک و گومان و دوودڵیەک دواتر لەنێوان ئەوو نێوان قورئان جیاوازی و دژایەتیەکی زۆر دەبیننەوە، جا لەپاش ئەوە لەھەمان ئایەتدا باسی مەھدی چاوەڕوانکراوو مەسیحی درۆزن کراوە ئەمەش لەھەمان ئەو ئایەتەی کەوا دەفەرموێت: {وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ وَرَ‌حْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا ﴿٨٣﴾}.

جا شوێنم بکەون ڕێنمایتان دەکەم بۆ ڕێگای ڕاست، وە شوێنی شەیتانی نەفرەتلێکراو مەسیحی درۆزن ئیبلیس مەکەون نەفرەتی اللە ی لەسەربێت لەھەموو چرکەیەکی ساڵەکان تاکو ئەو ڕۆژەی خەڵکی ھەڵدەستنەوە بۆ لای پەروەردگاری ھەموو جیھان. ئەی اللە ئەوە من ڕامگەیاند ئەی اللە شاھێدبە جا ئەوە بگەیەنن ئەی گەلی جیھانی ئینتەرنێت وە ببن بە جێگرەوە گەیەنەرەکانم تاکو اللە دەرمدەخات بەسەر ھەموو خەڵکی جیھاندا..

وە دروودو سڵاو لەسەر ئەوەی شوێنی ڕێنماییکار دەکەویت بۆ ڕێگای ڕاست.

یەمانی مەھدی چاوەڕوانکراو خەلیفەی اللە لەسەر بەشەرو ئیمامی دوانزەیەم لە ئەهلی بەیتی پاک؛ ئیمام ناصر محمد یەمانی

اقتباس المشاركة 4509 من موضوع القول المُختصر في المسيح الكذاب الأشِر ..

-1-
    الإمام ناصر محمد اليماني
    06 - جمادى الآخرة - 1428 هـ
    22 - 06 - 2007 مـ
    10:49 مساءً
    ( بحسب التقويم الرسمي لأمّ القرى )
    ـــــــــــــــــــ

القول المختصر في المسيح الكذاب الأشر ..

بسم الله الرحمن الرحيم، والصلاة والسلام على جميع الأنبياء والمُرسلين من أولهم إلى خاتم مسكهم محمد صلّى الله عليه وآله وسلّم، وعلى من والاهم في كُلّ زمانٍ ومكانٍ إلى يوم الدين، ثم أمّا بعد..

يا معشر المسلمين، حقيقٌ لا أقول على الله بالبيان للقرآن إلا الحقّ، ولا تقولوا على الله ما لا تعلمون. تصديقاً لقوله تعالى:
    {فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ‌ إِن كُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ ﴿٤٣﴾} صدق الله العظيم [النحل].

يا معشر المُسلمين إنما جعلني الله المُنقذ لكم من فتنة المسيح الكذاب بسبب أحاديث الفتنة التي جعلت الحقّ باطلاً والباطل حقاً، ويريد المسيح الكذّاب أن يقول إنّه المسيح عيسى ابن مريم، ويقول إنّه الله ربّ العالمين، وإنّهُ لكذابٌ لذلك يُسمّى المسيح الكذاب، وما ينبغي لابن مريم أن يقول ذلك، وقد علّمكم الله في القُرآن بأنهُ هو الشيطان الرجيم بذاته، وعلّمكم يا معشر المُسلمين بأنّه لولا فضل الله عليكم ورحمته بالبيان الحق للقُرآن على لسان المهديّ المنتظَر لاتَّبعتم الشيطان يا معشر المُسلمين إلا قليلاً منكم، وذلك هو التأويل الحقّ لقول الله تعالى:
    {وَيَقُولُونَ طَاعَةٌ فَإِذَا بَرَ‌زُوا مِنْ عِندِكَ بَيَّتَ طَائِفَةٌ مِّنْهُمْ غَيْرَ‌ الَّذِي تَقُولُ وَاللَّـهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِ‌ضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّـهِ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ وَكِيلًا ﴿٨١﴾ أَفَلَا يَتَدَبَّرُ‌ونَ الْقُرْ‌آنَ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ‌ اللَّـهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اخْتِلَافًا كَثِيرً‌ا ﴿٨٢﴾ وَإِذَا جَاءَهُمْ أَمْرٌ‌ مِّنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُوا بِهِ وَلَوْ رَ‌دُّوهُ إِلَى الرَّ‌سُولِ وَإِلَىٰ أُولِي الْأَمْرِ‌ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذِينَ يَسْتَنبِطُونَهُ مِنْهُمْ وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ وَرَ‌حْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا ﴿٨٣﴾} صدق الله العظيم [النساء].

وإليكم التأويل الحقّ لهذه الآية وليس بالظنّ اجتهاداً مني والظنّ لا يُغني من الحق شيئاً؛ بل بنص القرآن العظيم في نفس الموضوع، وليس قياساً ولا اجتهاداً بل بالبيان الحقّ من نفس القُرآن، ولا وحيٌ جديد. وإليكم التأويل الحقّ بإذن الله بسؤال افتراضي:

ســـ 1: ومن هي الطائفة من المؤمنين الذين يحضرون مجلس رسول الله - صلّى الله عليه وآله وسلم - للاستماع إلى أحاديث الرسول - صلى الله عليه وآله وسلم - ومن ثم إذا خرجوا من عنده يُبيِّتون غير الذي يقوله عليه الصلاة والسلام؟
    جــــ 1: إنّ تلك الطائفة هم المُنافقون من اليهود من شياطين البشر حضروا إلى محمدٍ رسول الله - صلى عليه وآله وسلم - وشهدوا بين يديه لله بالوحدانيّة ولمحمد - صلى الله عليه وسلم - بالرسالة، وذلك حتى يكونوا من صحابة رسول الله - صلى الله عليه وآله وسلم - ظاهر الأمر ويبطنون المكر، ويريدون أن يكونوا من رواة الحديث عن رسول الله - صلى الله عليه وسلم - حتى يستمع إليهم بعض المؤمنين فيرَوا لهم أحاديث غير التي قالها محمدٌ رسول الله صلى الله عليه وسلم. وذلك ليصدّوا المؤمنين عن سبيل الله فيفتنوهم عن طريق الحديث لأنهم علموا بأنهم لن يستطيعوا أن يفتنوهم عن طريق القرآن الذي وعد الله المؤمنين بحفظه من التحريف، وهذه الطائفة هي الطائفة التي ذكرها الله في سورةٍ أخرى فأنزل سورةً في شأنهم ومكرهم. وقال الله تعالى: {إِذَا جَاءَكَ الْمُنَافِقُونَ قَالُوا نَشْهَدُ إِنَّكَ لَرَسُولُ اللَّـهِ ۗ وَاللَّـهُ يَعْلَمُ إِنَّكَ لَرَسُولُهُ وَاللَّـهُ يَشْهَدُ إِنَّ الْمُنَافِقِينَ لَكَاذِبُونَ ﴿١﴾اتَّخَذُوا أَيْمَانَهُمْ جُنَّةً فَصَدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّـهِ ۚ إِنَّهُمْ سَاءَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ﴿٢﴾} صدق الله العظيم [المنافقون].

وتلك هي تصديتهم عن الله ورسوله يُبيِّتون غير الذي يقوله عليه الصلاة والسلام وأما بين يديه فيقولون الحقّ! فيُعجب رسول الله قولهم، وكذلك ليرى صحابته الحقّ بأنه أعجب رسول الله قولهم، وذلك حتى يثقوا فيهم فيأخذوا عنهم، وذلك لأنهم سوف يُبيِّتون بعد الخروج غير الذي يقوله عليه الصلاة والسلام حتى يصدّوا المؤمنين عن الحقّ وخصوصاً من بعد موت محمدٍ رسول الله صلّى الله عليه وآله وسلم.

ســــ 2: ولكن الله بيّن لمحمدٍ رسول الله شأنهم في سورة المُنافقون فلماذا لم يطردهم؟
    جــــ 2: لم يقمْ رسول الله بطردهم وذلك لأنّ الله أمره أن لا يطردهم وأن يعرض عنهم وإنما ليحذرهم. وقال الله تعالى: {وَيَقُولُونَ طَاعَةٌ فَإِذَا بَرَ‌زُوا مِنْ عِندِكَ بَيَّتَ طَائِفَةٌ مِّنْهُمْ غَيْرَ‌ الَّذِي تَقُولُ وَاللَّـهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِ‌ضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّـهِ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ وَكِيلًا ﴿٨١﴾} صدق الله العظيم.

ســــ 3: ولماذا أمر الله رسوله أن يعرض عنهم فلا يطردهم؟
    جــــ 3: لقد أمر الله رسوله أن لا يطردهم ليعلم من الذي سوف يصدّق بالبيان الحق للقرآن فيستمسك بحبل الله القرآن العظيم ممن سوف يكذب بالبيان الحق للقرآن فيعرض عنه ويزعم أنه يؤمن به ثم يستمسك بأحاديث تُخالف حديث الله جملةً وتفصيلاً، وذلك لأنّ القُرآن هو المرجع لسنة محمدٍ رسول الله، وما كان من السُّنة ليس من عند الله ورسوله فإن المؤمنين سوف يجدون بين الأحاديث المُفتراة وبين القُرآن اختلافاً كثيراً، وذلك إذا تدبّروا القُرآن المُحكم والواضح والبين وليس المُتشابه. وقال الله تعالى: {وَيَقُولُونَ طَاعَةٌ فَإِذَا بَرَ‌زُوا مِنْ عِندِكَ بَيَّتَ طَائِفَةٌ مِّنْهُمْ غَيْرَ‌ الَّذِي تَقُولُ وَاللَّـهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِ‌ضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّـهِ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ وَكِيلًا ﴿٨١﴾} صدق الله العظيم [النساء].

ســــ 4: وما هو الأمر {مِّنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُوا بِهِ} المؤمنين؟
    جــــ 4: أما {أَمْرٌ‌ مِّنَ الْأَمْنِ} فهو قوله تعالى: {وَمَا آتَاكُمُ الرَّ‌سُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا} صدق الله العظيم [الحشر:7]، وذلك لأنه من أطاع الله ورسوله فله الأمن في الحياة الدنيا ويأتي يوم القيامة آمناً. وأما قوله {أَوِ الْخَوْفِ} وذلك هو مكر شياطين البشر من اليهود ليظنّ المُسلمون بأنه أمر عن رسول الله صلى الله عليه وسلم. وأما المعنى لقوله {أَذَاعُوا بِهِ}، وذلك اختلاف عُلماء الأمة في شأن الأمر في هذا الحديث، فمنهم من يقول إنّه حقٌ عن رسول الله، ومنهم من يُكذب به أنّه عن رسول الله، ومنهم من يُضعفه أو يطعن في راويه، ومن ثم يذيع الخلاف بين عُلماء الأمّة، ولكنهم إذا ردّوه إلى القرآن العظيم فسوف يعلم حقيقة هذا الحديث أئمتهم أولوا الأمر منهم فيستنبطون لهم الحكم الحقّ في شأن هذا الحديث فيثبتوه أنه حقّ من عند الله ورسوله بالبرهان بنصّ القرآن أو ينفونه فيقدمون البرهان بنصّ القرآن بأنه مُفترى ولم يكن من عند الله ورسوله نظراً لأنهم وجدوا بأنّ بين هذا الحديث المُفترى وبين حديث الله اختلافاً كثيراً، ومن هُنا علم أولو الأمر والذين هم من أهل الذكر بأنّ هذا الحديث لم يكن من عند الله ورسوله نظراً لاختلافه مع حديث الله، ومن أصدق من الله حديثاً؟

ســــ 5: وما معنى قوله في نفس الآية { وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ وَرَ‌حْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا ﴿٨٣﴾ }؟
    جـــــ 5: ويقصد به المُسلمين بأنه لولا فضل الله عليكم ورحمته لاتّبعتم الشيطان إلا قليلاً، وذلك لأنّ اليهود استطاعوا أن يدسّوا أحاديث الباطل في سُنّة رسول الله - صلى الله عليه وسلم - لتكون ضدّ المهديّ المنتظَر فيكذّبه المسلمون فيتّبعون خصمه الشيطان الرجيم الذي هو نفسه المسيح الكذاب، وذلك لأنّ المهديّ المُنتظَر لم يأتِ بكتاب جديدٍ بل البيان الحقّ للقرآن، فيبيّن لهم حديث الحقّ من الحديث الباطل بمرجعية البيان الحقّ للقرآن، ولذلك أخاطب الناس بالقرآن والرجوع إليه ناظرين فيه نظرة التدبّر كما أمرهم الله بذلك، واليماني المُنتظَر الذي هو نفسه المهديّ المنتظَر هو فضل الله عليكم ورحمته والمُنقذ لكم ولولاه بإذن الله لاتّبعتم الشيطان (المسيح الكذاب) يا معشر المسلمين إلا قليلاً، ولذلك يُسمّى المهديّ المنتظَر (المنقذ) أي المُنقذ للمسلمين من فتنة الشيطان الرجيم والذي هو نفسه المسيح الكذاب، وقد بيّنّا لكم لماذا يُسمّى المسيح الكذاب، وذلك لأنه سوف يقول أنه المسيح عيسى ابن مريم، ويقول إنه الله مُستغِلاً البعث الأول ومُستغِلاً عقيدة النصارى حتى يُري الناس بأن المغضوب عليهم والضالين هم على الحقّ، وأنَّ المُسلمين الذين أنكروا ألوهية ابن مريم أنهم على الباطل. ولذلك قال الله تعالى مخاطباً المُسلمين وليس غيرهم فقال: {وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ وَرَ‌حْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا ﴿٨٣﴾} صدق الله العظيم.

فهل تبيّن لك يا حسين ابن عمر وللمسلمين بأنّ المسيح الكذاب هو ذاته الشيطان الرجيم إبليس؟ وذلك لأنّ هذه الآية تكلمت عن اليهود الذين تظاهروا بالإيمان ليدسّوا لكم أحاديث الفتنة فيتّبعها الذين في قلوبهم زيغٌ عن القرآن العظيم فيصدّقونها ويروونها للمسلمين جيلاً من بعد جيل، فيبيِّتون أحاديث غير التي يقولها محمدٌ رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم، ومن ثم نجد في نفس الآية بأنّ الله يأمر المؤمنين أن يقوموا بالمُقارنة بين الأحاديث التي ذاع الخلاف بينهم بسببها ومن ثم يقومون بالمقارنة بينها وبين القرآن، ومن ثم علّمكم الله بقاعدة المرجعية الأساسية بأن ما كان منها ليس من عند الله ولا رسوله فحتماً بلا شك أو ريب سوف يجدون بأن بينها وبين القُرآن اختلافاً كثيراً، ومن ثم جاء في نفس الآية ذكر المهديّ المُنتظَر وذكر المسيح الكذاب وذلك في قوله في نفس الآية
    {وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ وَرَ‌حْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا ﴿٨٣﴾}.
    فاتّبعوني أهدِكم صراطاً مُستقيماً، ولا تتّبعوا الشيطان الرجيم المسيح الكذاب إبليس لعنة الله عليه في كُلّ ثانيةٍ في السنين إلى يوم يقوم الناس لربّ العالمين. اللهم قد بلغت اللهم فاشهد، فبلغوا عني يا معشر عالم الإنترنت وكونوا من نوّابي المُبلغين عني حتى يُظهرني الله على العالمين..

والسلام على من اتَّبع الهادي إلى الصراط المُستقيم..
    اليماني المهديّ المنتظَر خليفة الله على البشر والإمام الثاني عشر من أهل البيت المُطهر؛ الإمام ناصرمحمد اليماني.

اضغط هنا لقراءة البيان المقتبس..

2. افتراضي

-2-
    ئیمام ناصر محمد یەمانی
    30 - ربيع الثاني - 1428 ک
    18 - 04 - 2007 مـ
    08:52 ئێوارە

[ لمتابعة رابط المشاركة الأصليّة للبيان ]
    https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=4510
    ـــــــــــــــــــ

قسەو باسی پوخت دەربارەی مەسیحی درۆزنی خراپەکار..

بسم الله الرحمن الرحيم، لە بەندەی اللە و خەلیفەکەی لەسەر بەشەر مەھدی چاوەڕوانکراو ئیمامی دوانزەھەم لەئەھلی بەیتی پاک - جا ئەوەی دەیەوێت با ئیمان بهێنێت ئەوەشی دەیەوێت با کوفر بکات - ئیمامی بەسەرخەر بۆ محمد صلّى الله عليه وسلم ناصر محمد یەمانی بۆ سەرجەم زانایانی سوننەو شیعەو ھەموو زانایانی مەزھەبە ئیسلامیەکان و ھەموو شوێنکەوتووەکانیان، سەلام و ڕەحمەت و بەرەکەتی اللە تان لەسەربێت، سەلام لەسەر ئێمەو لەسەر بەندە چاکەکارەکانی اللە لەئاسمانەکان و زەوی لە ھەموو کات و شوێن و زەمانێکدا تاکو ڕۆژی دوایی، ثم أمّا بعد..

ئەی گەلی زانایانی ئومەتی ئیسلام، بەڕاستی من بانگتان دەکەم بۆ گفتوگۆکردنێکی جیاکەرەوە نەوەک بەگاڵتە بەڵکو سەلمێندراو بە بەڵگە بەدەسەڵاتی ڕوون و ئاشکرا لە قورئانەوە تاکو بۆ خەڵكی ڕوون ببێتەوە بەوەی ئایا بەڕاستی من مەھدی چاوەڕوانکراوم یان وەکو مەھدیە بوختان کارەکانم لە پێشتردا، جا یان ئەوەیە ئێوە بەسەرمدا زاڵ دەبن بە بەڵگەو دەسەڵاتی ڕوون و ئاشکرا لەقورئان جا لەپاش ئەوەش بۆ خەڵکی ڕوون دەبێتەوە بەوەی بەڕاستی من لەسەر گومڕاییم جا ھیچ کەسێکیش شوێنم ناکەوێت، وە ھەرچی ئەوەیە ئەگەر بێتو من ڕاستی کاروبارو بانگەوازەکەمم بۆ سەلماندن جا ئەوا ئەوکاتە ڕوون دەبێتەوە بۆ ئێوەو ھەموو خەڵکی جیھانیش بەوەی کەوا بەڕاستی من بانگەواز دەکەم بۆ لای حەق وە ڕێنمایی دەکەم بۆ ڕێگای ڕاست ڕێگای اللە ی بەدەسەڵاتی شایستەی سوپاسگوزاری.

وە اللە ش نەیکردووم بە نێردراو نەکردوومی بە پێغەمبەریش بەڵکو کردوومی بە ئیمام و پێشەواو داوەر لە نێوانتان بەحەق لەسەر ئەوشتانەی کەوا جیاوازو ناکۆکن لەسەری، نە وەحیێکی تازەو نوێشم ھێناوە بەکتێبێکی تازەوە؛ بەڵکو یەکەم دەتانگەڕێنمەوە بۆ لای کتێبەکەی اللە دووەمیش بۆلای سوننەتی محمد پێغەمبەری اللە - صلى الله عليه وآله وسلم -، وە جیاوازیش ناکەین لەنێوان کتێبەکەی اللە و سوننەتی پێغەمبەرەکەی ئەوەش لەبەرئەوەی سوننەتەکەی پێغەمبەری اللە ھیچ زیاد ناکات لەم قورئانە گەورەیەدا تەنھا بەیان و ڕوونکردنەوەکەی نەبێت بۆ ھەموو خەڵکی، جا بۆیە ڕەوانیەو ناکرێت و نابێت بۆ سوننەتەکەی پێغەمبەری اللە دژو پێچەوانەو مخالف بێت لەگەڵ ئەوەی کەوا اللە دایبەزاندووە لە قورئانی گەورەدا، دواتریش بانگی زانایانی ئومەتی ئیسلامی دەکەم بۆلای حوکم کردن بە قورئانی گەورە لەسەر ئەو شتانەی کەوا جیاوازو ناکۆکن لەسەری، دواتریش دادوەری دەکەم لەنێوانیان بەحەق بەئیزنی اللە، وە بەھەواو ئارەزووش دادوەری ناکەم بە گومانەوە ئەوەش لەبەرئەوەی گومان ھیچ سودێکی نیە لە زانینی حەق و ڕاستیدا! بەڵکو حوکمە حەقەکە لە قسە یەکلاکەرەوەکە دەردەھێنم کە قورئانی گەورەیە نەک بەگاڵتەو گاڵتەجاریەوە، جا ئێوە لەدوای ئەوە بەچ قسەیەکی تر ئیمان دەھێنن؟ پاشان ڕاستیەکانی سوننەتی حەقی پێغەمبەری اللە شتان بۆ دەسەلمێنم -صلّى الله عليه وآله وسلّم- جا شوێنی دەکەوم، پاشان ئەو فەرمودە بەتالانەتان بۆ دەسەلمێنم کەوا اللە ھیچ دەسەڵاتێکی زانستی دەربارە دانەبازندوون کەوا ھەڵبەستراون لەسەر اللە پێغەمبەرەکەی بە مەکرو پیلانی دەستەیەک لە هاوەڵەکانی پێغەمبەری اللە لەکاتێکدا لە ھاوەڵەکانیش نەبوون؛ بەڵکو لە ھاوەڵانی شەیتانی نەفرەت لێکراوو یاوەرە دڵسۆزەکانی ئەو بوون لە شەیتان پەرست و بەندەکانی تاغوت لە شەیتانە بەشەرەکانی یەھود ئەوانەی کەوا لەقورئاندا باسەکەیان ھاتووە جا اللە دەربارەیان سوڕەتێکی دابەزاندووە کەوا پێغەمبەری اللە و ئەو ھاوەڵە چاک و پاکانەی کەوا بەدڵ و بەگیان لەگەڵیدا بوون لێ ووریاو ئاگادارکردۆتەوە لە مەکرو پیلانی ئەو دەستەیە لەیەھود کەوا بەئیسلام و ئیمانەوە خۆیان دەردەخست تاکو ببن بە هاوەڵی پێغەمبەری اللە لەدەرەوەداو جگە لەوەشیان دەشاردەوە لە مەکرو پیلان لە دژی اللە و پێغەمبەرەکەی و ئیمانداران، جا دەبوون بە ڕیوایەتکاری فەرموودەکان تا موسڵمانان گومڕاو سەرلێشێواو بکەن لەڕێگای اللە بەم فەرموودانەی کەوا جیاوازو ناکۆک و دژن لەگەڵ ئەوەی کەوا لە قورئانی گەورەدا ھاتووە بە تەواوی و سەروبنیەوە جیاوازو ناکۆک و دژ لەگەڵ ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکراکان بە جیاوازیەکی زۆر، اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش لە سورەتی دووڕوەکاندا دەفەرموێت: {إِذَا جَاءَكَ الْمُنَافِقُونَ قَالُوا نَشْهَدُ إِنَّكَ لَرَسُولُ اللَّـهِ وَاللَّـهُ يَعْلَمُ إِنَّكَ لَرَسُولُهُ وَاللَّـهُ يَشْهَدُ إِنَّ الْمُنَافِقِينَ لَكَاذِبُونَ ﴿١﴾ اتَّخَذُوا أَيْمَانَهمْ جُنَّةً فَصَدُّوا عَن سَبِيلِ اللَّـهِ ۚ أنهمْ سَاءَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ ﴿٢﴾ ذَٰلِكَ بِأَنّهمْ آمَنُوا ثُمَّ كَفَرُوا فَطُبِعَ عَلَىٰ قُلُوبِهِمْ فَهُمْ لَا يَفْقَهُونَ ﴿٣﴾ وَإِذَا رَأَيْتَهُمْ تُعْجِبُكَ أَجْسَامُهُمْ وَإِن يَقُولُوا تَسْمَعْ لِقَوْلِهِمْ كَأنّهمْ خُشُبٌ مُّسَنَّدَةٌ يَحْسَبُونَ كلّ صَيْحَةٍ عَلَيْهِمْ هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ قَاتَلَهُمُ اللَّـهُ أَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ ﴿٤﴾} صدق الله العظيم [المنافقون].

ئەی گەلی زانایانی ئومەتی ئیسلامی، بەڕاستی اللە نەیفەرمووە ئەوان خەریک بوون بەوەی کەوا بەربەست دابنێن و ڕێگابگرن لە ڕێگای اللە بەڵکو اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {فَصَدُّوا عَن سَبِيلِ اللَّـهِ أنهمْ سَاءَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ} صدق الله العظيم.

جا بەڕاستی اللە ڕوونیکردۆتەوە بۆمان بەوەی دووڕوەکان لە شەیتانە بەشەرە یەھودیەکان لەکۆتاییدا سەرکەوتوو بوون لەوەی ببن بە ڕیوایەتکاری فەرموودەکان جا ڕێگایان گرت و بەربەستیان دانا لەڕێگای اللە، جا زۆرێک لەوانەی کەوا نەخۆشی لە دڵەکانیاندا ھەبوو لە سەحابەکان و ئەوانەشی کەوا نەیاندەزانی گوێیان بۆ گرتوون، جا چەندین فەرموودەمان پێ گەیشتووە کەوا اللە ھیچ دەسەڵاتێکی زانستی دەربارە دانەبەزاندووە وە جیاوازو دژو پێچەوانەیە بەتەواوی لەگەڵ ئەوەی کەوا لە قورئاندا ھاتووە، جا چارەسەرەکە چیە ئەی گەلی زانایانی ئومەتی ئیسلامی؟ وە مژدەشتان پێدەدەم بەوەی کەوا اللە ئەوەی نەکردووە بەحوجەو بەڵگەکەی لەسەرتان؛ بەڵکو حوجەو بەڵگەکە بۆ اللە و پێغەمبەرەکەیەتی جا بەڕاستی چارەسەرەکەی بۆ ئەم کێشەیەو حوکمەکەی لە قورئانی گەورەدا ڕوونکردۆتەوە ئەوەش لەبەرئەوەی ئەگەر بێتو ئێمە ووردبووینەوە لەقورئان ئەوا دواتر دەبینین بەوەی لەنێوانی و نێوان ئەم فەرموودە ھەڵبەستراوە درۆینانەوە جیاوازی و دژایەتیەکی زۆر ھەیە، ئەوەش لەبەرئەوەی ئەو دووڕوانەی کەوا ئامادە دەبوون لەلای پێغەمبەری اللە صلّى الله عليه وسلّم لەگەڵ ئەو سەحابە حەقانەی کەوا بەدڵ و بەگیان لەگەڵی دابوون ئەوا لەبەردەم پێغەمبەری اللە و سەحابە حەقەکانی دەیانوت: "ملکەچ و گوێڕایەڵی اللە و پێغەمبەرەکەی بن", جا وەسیەت و ئامۆژگاریان دەکردن بەوەی تێبگەن و ھەست ڕابگرن لەوەی کەوا پێغەمبەری اللە دەیڵێت صلّى الله عليه وسلّم، اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {وَيَقُولُونَ طَاعَةٌ فَإِذَا بَرَزُوا مِنْ عِندِكَ بَيَّتَ طَائِفَةٌ مِّنْهُمْ غَيْرَ الَّذِي تَقُولُ وَاللَّـهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّـهِ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ وَكِيلًا ﴿٨١﴾ أَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقرآن وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ اللَّـهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اختلافاً كَثِيرًا ﴿٨٢﴾ وَإِذَا جَاءَهُمْ أَمْرٌ مِّنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُوا بِهِ وَلَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُولِ وَإِلَىٰ أُولِي الْأَمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذِينَ يَسْتَنبِطُونَهُ مِنْهُمْ وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا ﴿٨٣﴾} صدق الله العظيم [النساء].

ئەی گەلی زانایانی ئومەت، بەڕاستی ئەوە اللە ئێوە دەدوێنێت ئەی گەلی موسڵمانان بەوەی کە ئەگەر ھاتوو {أَمْرٌ مِّنَ الْأَمْنِ} تان بۆ ھات بەومانایەی لەلاێەن اللە و پێغەمبەرەکەیەوە ئەوەش لەبەرئەوەی ئەوکەسەی گوێڕایەڵی اللە و پێغەمبەرەکەی بکات جا ئەوە ئەمن و ئاسایشی بۆ ھەیە لە ژیانی دنیاو لە ڕۆژی قیامەتیشدا بە ئەمن و ئاشایشەوە دێتەوە، ھەرچی ئەوەیە کەوا دەفەرموێت {أَوِ الْخَوْفِ} ئەمە بەومانایەی لەلایەن جگە لە اللە وە لەو فەرموودانەی شەیتانە بەشەرەکان لە یەھود وەھەرچی ئەوەیە کەوا دەفەرموێت {أَذَاعُوا بِهِ} ئەوەش بریتی یە لە جیاوازی و ناکۆکی و دووبەرەکی نێوان زانایانی موسڵمانان، جا دەکەونە ئەوپەڕی دەمەدەمێ و ناکۆکی و دووبەرەکیەوە دەربارەی ئەم فەرموودەیە، جا ھەیانە دەڵێت ئەوە حەق و ڕاستەو لەلایەن اللە و پێغەمبەرەکەیەوەیە، وەھەشیانە شک و گومانی لە فەرمانەکەی ئەم فەرموودەیەدا ھەیە وە تانە لە ڕاستیەکەی دەدات وەھەرچی ئەوەیە کەوا دەفەرموێت {وَلَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُولِ} ئەوەش ئەگەر ھاتوو پێغەمبەری اللە صلّى الله عليه وسلّم ھێشتا بوونی ھەبوو یان {وَإِلَىٰ أُولِي الْأَمْرِ مِنْهُمْ} کەوا بریتین لەوانەی ڕۆدەچن لە زانست ئەوانەی اللە زانستی کتێبەکەی قورئانی گەورەیان بۆ ئیلھام دەکات بەئایەتە محکەم و موتەشابیھەکانیەوە جا دەیکات بە بەڵگەی خەلافەت لەھەموو کات و زەمان و شوێنێکدا. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی:{ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْكِتَابَ الَّذِينَ اصْطَفَيْنَا مِنْ عِبَادِنَا} [فاطر:32].

جا ئەوانە ڕاستەیەکەیان بۆ دەردەھێنان و فێری دەکردن بەومانایەی اللە وای لێدەکردن کەوا بتوانن حوکمە حەقەکە لەقورئانی گەورە دەربھێنن دەربارەی ئەو فەرموودەیەی کەوا زانایانی موسڵمانان جیاوازو ناکۆکن لەسەری، ئەوەش لەبەرئەوەی اللە فێری کردوون کە ئەگەر ھاتوو گەڕانەوە لای قورئان و بە لێووردبوونەوە خوێندتانەوە جا ئەوکاتە دواتر لەنێوان ڕاستیەکانی و ڕاستی و دروستی ئەم فەرموودەیەدا جیاوازی و دژایەتیەکی زۆر دەبیننەوە ئەگەر ھاتوو ھەڵبەستراو بوو لەسەر اللە و پێغەمبەرەکەی، ئەوەش لەبەرئەوەی اللە ئەم قورئانەی پاراستووە تاکو ڕۆژی قیامەت، جا اللە کردوویەتی بە مەرجەعی سەرەکی بۆ ئەوەی کەوا زانایانی فەرموودە لەسەری جیاوازو ناکۆکن.

لەوەیە قسەکارێک بیەوێت بڵێت: "ئەی برایەکەم بەڕاستی اللە لەم ئایەتەدا بێباوەڕەکان دەدوێنێت لەوەی کەوا دەفەرموێت: {أَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقرآن وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ اللَّـهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اختلافاً كَثِيرًا ﴿٨٢﴾}".

جا منیش دەڵێم بەڵکو اللە ئیماندارەکان بە اللە و پێھەمبەرەکەی دەدوێنێت ھەرلەبەرئەوەش فەرموویەتی: {وَلَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُولِ وَإِلَىٰ أُولِي الْأَمْرِ مِنْهُمْ}، بەو مانایەی لە ئیمانداران نەک لە بێباوەڕەکان.

جا ئەی گەلی زانایانی ئومەتی ئیسلام، ئایا وەڵامی فەرمانەکەی اللە دەدەنەوە جا دەگەڕێنەوە بۆ سەر مەرجەعیەتی ئەو کتێبەی کەوا ھیچ بەتاڵێک لەبەردەمیدا نیە نە لە دواوەشی وە ھیدایەت و ڕەحمەتیشە بۆ ئیمانداران کەوا زیکری پارێزراوە لە تەحریف و دەستکاریکردن و شێواندن تاکو ڕۆژی دوایی؟ جا ھەر قسەیەکمان بینی کەوا جیاوازو ناکۆک بوو بە سەروبنیەوە بەتەواوی لەگەڵ ئەوەی کەوا لەقورئانی گەورەدا ھاتووە وە بینیمان بەوەی جیاوازی و دژایەتیەکی زۆر ھەیە لەگەڵ ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکراکان جا ئەوا بەڕاستی ئەوکاتە زانیومانە بەدڵنیایی و زانستی یەقینەوە کەوا ئەم فەرموودەیە اللە ھیچ دەسەڵاتێکی زانستی دەربارە دانەبەزاندووە وە ھەڵبەستراوە لەسەر اللە و پێغەمبەرەکەی، ئەوەش لەبەرئەوەی قورئان لەلایەن اللە وەیەو سوننەتیش لەلایەن اللە وەیە کەوا ھاتووە تا ئەوە ڕوون بکاتەوە کە اللە دایبەزاندووە لە قورئانی گەورەدا، جا ئەوانە ئەو دووبەشەن کە لەیەک جیاناکرێنەوە وە جیاوازو ناکۆکیش نابن ھەندێکی لەگەڵ ھەندێکیدا لە ھیچ شتێکدا بۆ ھەمیشە، وەئەوەی کەوا تانە لەقورئان بدات یان لەو سوننەتەی پێغەمبەری اللە بدات کەوا لەگەڵ قورئاندا جیاوازی و ناکۆکی نیە لەشتێکدا جا ئەوا ئەوکاتە بەڕاستی کوفری کردوووە بەوەی دابەزیووە بۆ سەر محمد صلى الله عليه وآله وسلم.

ئەی گەلی زانایانی ئومەتی ئیسلام، بەڕاستی دەستەو تایەفەکانتان لەژێر بەرپرسیاریەتی ئێوەدان جا ئەگەر ھاتوو ئێوە ھیدایەتتان وەرگرت و بەڕاستان دانا ئەوا ئەوانیش ھیدایەت دەدرێن و بەڕاستی دادەنێن وەئەگەر بێتو بەدرۆتان دانا، ئەوا ھەرگیز ھیچ سودێکیان لەلایەن اللە وە پێناگەیەنن، دواتریش باری تاوان و گوناھی ئەوان و ھی خۆشتان ھەڵدەگرن ھیچیش لەباری تاوان و گونھی ئەوان کەم نابێتەوە ئەگەر ھاتوو بانگەوازکارەکەتان بۆ لای گەڕانەوە بۆ کتێبەکەی اللە بەدرۆخستەوە، وەکێش ھەیە حوکمی لە اللە باشترو چاکتر بێت؟ {فَبِأَيِّ حَدِيثٍ بَعْدَ اللَّـهِ وَآيَاتِهِ يُؤْمِنُونَ ﴿٦﴾} [الجاثية].

وەمن ئێستا وەسفتان ناکەم بە کوفرکردن بەڵکو لەدوای ئێستاوە ئەگەر ڕووتان وەرگێڕا، جا ئەھلی سوننە وتیان بەسمانە ئەوەی ئێمە لەسەرین لەوەی کەوا ماوەتەوە لە باوک و باپیرانی پێشینانمانەوە جا ئێمە شوێبی ئەوە دەکەوین کەوا لەوانەوە بۆمان ماوەتەوە جا ئەگەر ھەندێ لەوەی بۆیان ماوەتەوە جیاوازو دژو پێچەوانە بوو لەگەڵ هیدایەتەکەی قورئان یان ڕێککەوت لەگەڵیدا جا گرنگ ئەوەیە ئێمە دەزانین بەوەی ئەوان خەڵکانێکی جێ متمانە بوونەو چاودێری کراون جا بینیویانە پێڵاوی چەپیان بەر لە ڕاستە داکەندووە جا ئەوەندەمان بەسە.

ئەی گەلی زانایانی سوننە بەڕاستی من بۆم نیە تانە لە متمانەی ھەر یەکێک لە ڕیوایەتکاری فەرموودەکان بدەم بەڵکو زانستەکەیان دەگەڕێنمەوە بۆ لای ئەو دروستکارەیان کەوا بەچاوە ناپاک و خیانەتکارەکان دەزانێت وە بەوەش دەزانێت کەوا سنگەکان دەیشارنەوە، جا لەوەیە ئەو فەرموودە ھەڵبەستراوە بەناوی فڵانە کەسێکەوە وترابێت کەوا دەڵێت فڵانی کوڕی فڵان لە پێغەمبەری اللە ی گوێ لێبووە لەکاتێکیشدا ئەوکەسەش بەری بێت لە ڕیوایەتکردن و گێڕانەوەکەی وەکو بەری بوونەکەی گورگ لە خوێنی یوسف، ھەر لەبەرئەوەش قەدەغەی ئەوە دەکەم کەوا تانە لە ھیچ یەکێک لە ھاوەڵەکانی پێغەمبەری اللە بدەن صلّى الله عليه وآله وسلّم بەڵکو تانە لەم فەرموودە ھەڵبەستراوە دەدەم کەوا دواتر دەبینم دژو پێچەوانەیە لەگەڵ ئەوەی کەوا ھاتوەە لە ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکراکانی قورئان بەبێ ھیچ توانج و پەلاردانێک لە ڕیوایەتکارەکەی.

جا لەوەیە بەناوی ھەندێکیانەوە وترابن و ئەو گوناھکارەشی کەوا ئەم فەرموودەیەی ھەڵبەستابێت تەنھا یەک کەس بێت، جا من چوزانم کامەیان بووە لەکاتێکدا لەنێوانی من و نێوان ئەواندا زیاتر لەھەزار ساڵ ھەیە! بەڵکو ئەگەر تەنانەت لەسەردەمەکەی ئەوانیشدابام ئەوا ھەر جنێوم بەھیچ یەکێکیان نەدەدا ھەتا ئەوکاتەی پرسیارم لێی دەکرد؛ بەوەی کە ئایا ئەوە ئەو کەسەیە ئەم فەرمودەیەی ڕیوایەت کردووە لە پێغەمبەری اللە وە؟ جا ئەگەر وتبای بەڵێ ئەوا ملیم دەپەڕاند و ھیچیش گوێم لێی نەبوو وەلە ھەموو پەنجەیەکیشم دەدا ھەتا ئەوکاتەی سنگم شیفا دەدراو ڕق و قینم نەدەما، جا چۆن من ئەوە بەڕاست دابنێم و کتێبەکەی اللە ی پەروەردگاری ھەموو جیھانیش بەدرۆ بخەمەوە؟ جا ئەو پێغەمبەری اللە یەی کەوا ھیچ قسەیەکی لەھەواو ئارەزووی خۆی بەکردووە قسەی نەکردووە بە فەرموودەیەک کەوا مخالف و دژو پێچەوانەی ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکراکانی کتێب بێت کە ئەوەندە ڕوون و ئاشکران وەکو ڕوون و ئاشکرایی خۆر لە ناوجەرگەی ئاسماندا پاشانیش پشتیان لێھەڵبکەم و دەست بگرم بەحەدیسێک کەوا حەقیقەتەکەی پێچەوانەو دژە لەگەڵ ڕاستی و حەقیقەتەکانی ئەو! جا چیتانە چۆن بڕیاری ناڕەوا دەدەن بەوەی کەوا دەڵێن گوایە اللە پشتگیری لە دەستەی دوژمنەکەم مەسیحی دەجال دەکات بە موعجیزەکان وەکو بەڕاستدانانێک بۆ ڕاستی ئەوەی بانگەوازی بۆ دەکات جا دەڵێت ئەی ئاسمان باران ببارێنە جا دەیبارێنێت وە دەڵێت ئەی زەوی بڕوێنە جا دەیڕوێنێت، پاشانیش مردوو زیندوو دەکاتەوە جا پیاو دەکات بەدوو نیوەوە جا بەنێوان دوو پارچەکەیدا تێپەڕ دەبێت پاشان دەیگەڕێنێتەوە بۆ ژیان لەدوای مردنەکەی! جا ئایا کەسی عاقڵ ئەوە بەڕاست دادەنێت؟ وەسوێند بە اللە ئەگەر تەنانەت بە گوێدرێژێکیش بڵێم: ئەی گوێدرێژ ئایا دەزانی بەوەی دواتر لە ئاخر زەماندا مەسیحی دەجال دەردەچێت جا بانگەشەی پەروەردگارێتی دەکات و دەڵێت گوایە ئەو خۆی ئاسمان و زەوی دروستکردووە جا لەپاش ئەوە بە بەڵگەوە ڕاستی ئەوەی دەیڵێت دەسەلمێنێت لەسەر ئەرزی واقعدا جا دەڵێت ئەی ئاسمان باران ببارێنە جا ئەویش دەیبارێنێت وەدەڵێت ئەی زەوی بڕوێنە جا دەیڕوێنێت جا گوێدرێژەکە سەری بەرز دەکاتەوەو گوێیەکانی ڕێک دەکات لەبەرتوڕەییەکەی جا دەڵێت: سوێند بە اللە ئەوکەسەی بانگەشەی پەروەردگارێتی دەکات ناتوانێت ئەوە بکات، وە اللە ش بە بەڵگەی حەق لەسەر ئەرزی واقع پشتگیری ئەوکەسە ناکات بۆ بەڕاستدانانی بانگەوازی بەتاڵ، پاک و بێگەردی و بەرزی و بڵندی و گەورەیی بۆی! جا چیتانە ئەی گەلی موسڵمانان بەڕاستی ئێوە وەکو گوێدرێژتان لێھاتووە کاتێک کەوا بارە کتێبێکی بارکردبێت بەڵام تێشنەگات لەوەی چی بارکردووە لەسەر پشتی؟ ئێوەش ئەم قورئانە دەخوێننەوەو لە ڕاستی ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکراکانیشی تێناگەن لەگەڵ ڕێزم بۆ زانایانی موسڵمانان و دەستەو تایەفەکانیان بەڵام ئەمە ڕاستیە، وەئەو نموونەیەش اللە ھێناویەتیەوە لە قورئان بۆ ئەوانەی کەوا کتێبەکەی اللە دەخوێننەوەو تێپەڕیش دەبن بەسەر ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکراکان بە تێپەڕبوونێکی ڕێزدارانە بەبێ ووردبوونەوە کەوا اللە کردوونی بە چەند ئایەتێکی ڕوون و ئاشکرا بۆ ھەموو کەسێک کەوا زمانێکی عەرەبی ئاشکرای ھەیە، جا وەرن تا ھەزار بەڵگەتان لەسەر ڕاستی نکۆڵیکردن لە فەرموودە فیتنە ھەڵبەستراوەکان پێشکەش بکەم کەوا ھاتوون و باسی ئەوە دەکەن بەوەی گوایە اللە پشتگیری لە مەسیحی دەجال دەکات بە موعجیزەکان جا پێچەوانەی ئەوە دەسەلمێنم بەتەواوی بە زیاتر لە ھەزار بەڵگە لەقورئانی گەورە، وەھەرگیزیش پشت بە ئایەتە موتەشابیھەکانی نابەستم بەڵکو بە ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکرایەکان بۆ زاناو نەزانەکانتان و ھەموو کەسێکیش کەوا زمانێکی عەرەبی ئاشکرای ھەبێت ئەوەش لەبەرئەوەی بەڕاستی اللە ئەم ئایەتە ڕوون و ئاشکرایانەی کردووە بە بنچینەو دایکی کتێبەکەی کەوا شەوەکانیان وەکو ڕۆژەکانیانەو کەس لێیان لانادات تەنھا ئەوەی ستەمی لەنەفسی خۆی کردبێت، جا لەبەرئەوە اللە وای کردووە ئەم ئایەتانە بێ نیازبن لەوەی کەوا محمد پێغەمبەری اللە و ناصر محمد تەئویل و لێکدانەوەیان بۆ بکەن، جا اللە وای نەکردووە پێویستیان بە کەسانێک ھەبێت تا لێکدانەوەو تەفسیریان بۆ بکەن، جا چۆن شتی وا دەبێت لەکاتێکدا اللە ناوەوەی ئەم ئایەتانەی وەکو دەرەوەیانی لێکردووە کەوا قورئانێکی عەرەبی بێ خوارو خێچ و کەم و کورتیە ھەموو کەسێک کەوا زمانێکی عەرەبی ئاشکرای ھەبێت دەرەوەو ناوەوەی دەزانێت کاتێک کەوا دەیانخوێنێتەوە.

بەڵام (عەیب و شورەیی بۆ ئێوە) ئەی گەلی موسڵمانان جا بەڕاستی یەھود توانیان گومڕاو سەرلێشێواوتان بکەن لە بەرامبەر قورئانی گەورەدا، وە مەبەستیشم لەئایەتە موتەشابیھەکانی نیە جا ھیچتان لەسەر نیە لەبەرامبەر ئەو ئایەتە پێکچووە -موتەشابیھانە- ی کەوا کەس بەتەئویل و لێکدانەوەکەیان نازانێت تەنھا اللە نەبێت بەڵکو لەو ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکرایانەی کەرا بریتبن لەدایک و بنچینەی کتێبەکەی اللە دەربارەی پتەوی بیروباوەڕی موسڵمان بۆ پەروەردگارەکەی دەربارەی ئەوەی کەس ناتوانێت باران ببارێنێت جگە لەوکەسە نەبێت کەوا ئاسمانەکان و زەوی بەدیھێناوە ئەوکەسەی کەوا دروستی کردوون: {فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْ‌ضِ ائْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْ‌هًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ ﴿١١﴾} [فصلت].

{هَـٰذَا خَلْقُ اللَّـهِ فَأَرُ‌ونِي مَاذَا خَلَقَ الَّذِينَ مِن دُونِهِ} [لقمان:11].

پاشان ئەوە دەسەلمێنن لەسەر ئەرزی واقع جا ئەوە حوجەو بەڵگەی ئیماندارە لەسەر ئەوکەسەی کەوا بانگەشەی پەروەردگارێتی دەکات. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {وَتِلْكَ حُجَّتُنَا آتَيْنَاهَا إِبْرَ‌اهِيمَ} [الأنعام:83].

جا بە اللە سوێندتان دەدەم سەیری ئەوە بکەن ئەو بەڵگەیە چیە کە اللە بە ئیبراھیمی داوە عليه الصلاة والسلام کەوا ئیبراھیم لەلایەن پەروەردگارەکەیەوە بەڵگەی پێ بەسەر ئەوکەسەدا ھێنایەوە بانگەشەی پەروەردگارێتی دەکرد جا ئیبراھیم پێی وت: {رَ‌بِّيَ الَّذِي يُحْيِي وَيُمِيتُ قَالَ أَنَا أُحْيِي وَأُمِيتُ} [البقرة:258].

جا ئیبراھیم فەرمووی ئەوەم نیشان بدە ئەگەر تۆ لە ڕاستگۆیانی! جا ئەوەبوو ئەویش دوو لە زیندانیەکانی ئامادەکردو وتی: ئەوەیان دواتر لە سێدارە دەدەم جا ئەوە واتە ئەوەیانم مراند وەئەوەشیان دواتر ئازاد دەکەم لەژیاندا بەڵام ئیبراھیم مەبەستی ئەوە نەبوو؛ بەڵکو مەبەستی ئەوەبوو کەوا دووبارە دروستکراو بگەڕێنێتەوە بۆ ژیان لەدوای مردنەکەی، جا ئەوکەسەی کەوا بانگەشەی پەروەردگارێتی دەکرد وای گومان دەبرد بەوەی ئیبراھیمی بەزاندووە لە دەمەدەمێکەی جا ئیبراھیمیش وتی: {فَإِنَّ اللَّـهَ يَأْتِي بِالشَّمْسِ مِنَ الْمَشْرِ‌قِ فَأْتِ بِهَا مِنَ الْمَغْرِ‌بِ فَبُهِتَ الَّذِي كَفَرَ‌} [البقرة:258].

ئەی گەلی موسڵمانان، بەڕاستی سەحابە یەھودیە درۆزنەکان ئەوەیان ھەڵگێڕاوەتەوە لەکاتێکدا لەسەحابەکانیش نەبوون جا ئەم قورئانەیان ھەڵگێڕاوەتەوە بەسەراوبن کردن بە کۆمەڵە فەرموودەیەک کەوا کوفر بەوە دەکەن کە بەسەر محمد صلّى الله عليه وآله وسلم دا دابەزیوە، دواتریش دەمەدەمێم پێ لەگەڵدا دەکەن بە دەمەدەمێی زۆر، بەڵام ھیھات من تەحەدداتان دەکەم دواتریش بەقورئان جیھادتان لەگەڵدا دەکەم بە جیھادێکی گەورە، وە فەرموودە ھەڵبەستراوەکان ووردو خاش دەکەم بەتەواوی و پانیان دەکەمەوە بە نەعلی پێکانم جا کتێبەکەی اللە و سوننەتی حەقی نەبەویش دەخەمەسەر سەرم جا بەڕاستی ئێوە کەوتنە داوی ئەو فەرموودە فیتنە ھەڵبەستراوانەی یەھودیەکانەوە جا واتان لێھاتووە باوەڕتان وابێت بەوەی کەوا اللە بە موعجیزەکانی خۆی پشتگیری بکات بۆ بەڕاستدانانی حەق و بەتاڵ، بەڵام من لەقورئاندا ئەم بیروباوەڕە خراپ و بەتاڵە نابینم بەڵکو ئەوە دەبینم بەوەی اللە بەموعجیزەکانی خۆی پشتگیری پێ لە پێغەمبەرو نێردراوەکانی دەکات بۆ بەڕاستدانانی ڕاستی بانگەوازەکەیان، جا ئایا جگە لەو اللە یەی کەوا خەڵکیان بانگ کردووە بۆ لای پەرستنەکەی بەتەنھا بێ ئەوەی ھیچ شەریک و ھاوبەش و ھاوەڵێکی بۆ دابنێن ئەوەیان ئەنجام داوە؟ خۆ ئەگەر بانگەوازیان بۆ لای بەتاڵ بکردایە ئەوا اللە پشتگیری نەدەکردن بە موعجیزەکانی وە سزاشی دەدان بەسزایەکی سەخت، ئەوەش سوننەت و یاسای اللە یە لەکتێبدا دەربارەی فەرمانی موعجیزەکان کەوا ناینێرێت تەنھا بۆ ترساندن نەبێت تاکو پێغەمبەرەکانی لای پەروەرەدگارەکەیان بەدرۆ نەخەنەوە جا اللە ش بەھیلاکیان ببات بەسزایەک لەلایەن خۆیەوە. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {وَإِن مِّن قَرْ‌يَةٍ إِلَّا نَحْنُ مُهْلِكُوهَا قَبْلَ يَوْمِ الْقِيَامَةِ أَوْ مُعَذِّبُوهَا عَذَابًا شَدِيدًا كَانَ ذَٰلِكَ فِي الْكِتَابِ مَسْطُورً‌ا ﴿٥٨﴾ وَمَا مَنَعَنَا أَن نُّرْ‌سِلَ بِالْآيَاتِ إِلَّا أَن كَذَّبَ بِهَا الْأَوَّلُونَ وَآتَيْنَا ثَمُودَ النَّاقَةَ مُبْصِرَ‌ةً فَظَلَمُوا بِهَا وَمَا نُرْ‌سِلُ بِالْآيَاتِ إِلَّا تَخْوِيفًا ﴿٥٩﴾} صدق الله العظيم [الإسراء].

جا ئەوە بریتی یە لە ڕێساو یاسای موعجیزەکان لە کتێبەکەی اللە دا ھەروەکو لە میانەی ئایەتەکەدا پێی وتوون بەوەی اللە ناردنی موعجیزەکانی دوانەخستووە لەگەڵ محمد صلّى الله عليه وسلّم تا ھەڵیبگرێت بۆ مەسیحی دەجال بەڵکو اللە ھۆکارەکەی بۆمان ڕوونکردۆتەوە جا فەرموویەتی: {وَمَا مَنَعَنَا أَن نُّرْ‌سِلَ بِالْآيَاتِ إِلَّا أَن كَذَّبَ بِهَا الْأَوَّلُونَ وَآتَيْنَا ثَمُودَ النَّاقَةَ مُبْصِرَ‌ةً فَظَلَمُوا بِهَا وَمَا نُرْ‌سِلُ بِالْآيَاتِ إِلَّا تَخْوِيفًا ﴿٥٩﴾} صدق الله العظيم.

جا بەڕاستی یەھود ئێوەی توشی فیتنەکردووە ئەی گەلی موسڵمانان دەربارەی ڕێساو یاسای موعجیزەکان لەکتێبەکەی اللە دا جا ھەر لە ئەزەلی یەکەمەوە قەت ئەوە ڕووینەداوە بەوەی کەوا اللە پشتگیری لە ئەھلی بەتاڵ بكات بە موعجیزەیەک، پاک و بێگەردی و بەرزی و بڵندی و گەورەیی بۆی! چۆن اللە بانگەوازی ئەھلی بەتاڵ بەڕاست دادەنێت بە موعجیزەیەک لەلایەن خۆیەوە! جا ئەوە چ ھەڵبەستراوێکە کەوا ئێوە بڕواتان پێی کردووە ئەی گەلی موسڵمانان؟ بەڵام من کوفر بەم ھەڵبەستراوە یەھودیە دەکەم و بەتاڵیشی دەکەمەوە بە تەحەددای ئەم قورئانە گەورەیەی کەوا ھەموو شەیتانە ئینسان و جنەکان ناتوانن تەنھا یەک حەقیقەت و ڕاستیشی بھێنن لە ڕاستیەکانی ئەم قورئانە گەورەیە ھەرچەندە ھەندێکیشیان بۆ ھەندێک ببن بە پاڵپشت و بەسەرخەر جا ناتوانن مێشێکیش دروست بکەن ھەر چەندە بۆشی کۆببنەوە، بەڵام ئێوە ئەی گەلی موسڵمانان ئیمانتان بە بوختانێکی گەورەتر لە دروستکردنی مێش کردووە بەوەی گوایە مەسیحی دەجال مردوو زیندوو دەکاتەوە جا لەوەیە کەسێک بیەوێت بمپچڕێنێت و بڵێت: "لەسەرخۆ لەسەرخۆ بەڵکو مەسیحی دەجال تەنھا یەک مردوو زیندوو دەکاتەوە". ئەی دایکتان ئێوەی لەباربچێت جا مادام بتوانێت یەک مردووش زیندوو بکاتەوە ئەوا ئەوکاتە بەڵگەکەی پێشکەش کردووە بەوەی کەوا بەتوانایە لەسەر ئەوەی ھەموو مردووانیش زیندوو بکاتەوە ھەروەکو چۆن ئەم پیاوەی زیندوو کردۆتەوە کەوا لەتی کردووە بۆ دوو پارچە. جا وەرن با حوکم بکەین بۆ لای کتێبەکەی اللە تا بزانین بەوەی ئایا ئەھلی بەتاڵ دەتوانن ئەوە ئەنجام بدەن؟ دواتریش دەبینین بەوەی اللە دەفەرموێت ئەگەر توانیان ئەوە بکەن ئەوا بەڕاستی ئەوکاتە ڕاستیان کردووە لە بانگەوازە بەتاڵەکەیان لەجێگای اللە. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {فَلَا أُقْسِمُ بِمَوَاقِعِ النُّجُومِ ﴿٧٥﴾ وَإنَّهُ لَقَسَمٌ لَّوْ تَعْلَمُونَ عَظِيمٌ ﴿٧٦﴾ إِنَّهُ لَقرآن كَرِ‌يمٌ ﴿٧٧﴾ فِي كِتَابٍ مَّكْنُونٍ ﴿٧٨﴾ لَّا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُ‌ونَ ﴿٧٩﴾ تَنزِيلٌ مِّن ربّ العالمين ﴿٨٠﴾ أَفَبِهَـٰذَا الْحَدِيثِ أَنتُم مُّدْهِنُونَ ﴿٨١﴾ وَتَجْعَلُونَ رِ‌زْقَكُمْ أَنَّكُمْ تُكَذِّبُونَ ﴿٨٢﴾ فَلَوْلَا إِذَا بَلَغَتِ الْحُلْقُومَ ﴿٨٣﴾ وَأَنتُمْ حِينَئِذٍ تَنظُرُ‌ونَ ﴿٨٤﴾ وَنَحْنُ أَقْرَ‌بُ إِلَيْهِ مِنكُمْ وَلَـٰكِن لَّا تُبْصِرُ‌ونَ ﴿٨٥﴾ فَلَوْلَا إِن كُنتُمْ غَيْرَ‌ مَدِينِينَ ﴿٨٦﴾ تَرْ‌جِعُونَهَا إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٨٧﴾} صدق الله العظيم [الواقعة].

بەڵام ئێوە ئەی گەلی موسڵمانان ئیمانتان بە پێچەوانەی ئەم ئایەتە ھێناوە بەتەواوی لەکاتێکدا ئێمە دەبینین بەوەی پەروەردگاری ھەموو جیھان تەحەددای بەتاڵ و ئەھلەکەی دەکات لەوەی کەوا بتوانن مردووێکیش زیندوو بکەنەوە جا بتوانن ڕوحەکەی بگەڕێننەوە بۆ جەستەکەی لەدوای دەرچوونی، جا بەتەحەدداوە فەرموویەتی: {فَلَوْلَا إِن كُنتُمْ غَيْرَ مَدِينِينَ ﴿٨٦﴾ تَرْجِعُونَهَا إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٨٧﴾}.

جا بە اللە سوێندتان دەدەم ئەی ئومەتی ئیسلام ئایا ئەم ئایەتە پێویستی بە تەئویل و لێکدانەوە ھەیە؟ بەڵکو تەحەددایەکەی اللە ڕوون و ئاشکرایە بۆ ئەوانەی لەگەڵ اللە بانگەشەی پەرستراوێکی تر دەکەن بەوەی کەوا بتوانن مردوو زیندوو بکەنەوە جا ڕوحەکەی بۆ بگەڕێنێتەوە لەدوای دەرچوونی.

لەوەیە یەکێک لە نەصاراکان بیەوێت بڵێت: "الله أكبر الله أكبر بەڕاستی ڕوون بوویەوە بەوەی اللە بریتی یە لە مەسیح عیسای کوڕی مەریەم ئەوەش لەبەرئەوەی ئەو مردوو زیندوو دەکاتەوە". جا ئێمەش پێی دەڵێین ڕیسوابوویت ئەی دوژمنی اللە و دوژمنی مەسیح عیسای کوڕی مەریەم عليه الصلاة والسلام، جا ئایا اللە بەموعجیزەی زیندوو کردنەوەی مردوو بۆچی پشتگیری لەو کردووە تەنھا بۆ بەڕاستدانانی ڕاستی ئەوە نەبێت کەوا بەندەی اللە و پێغەمبەرەکەی مەسیح عیسای کوڕی مەریەم عليه الصلاة والسلام خەڵکی بۆ لای بانگ کردووە بەوەی کەوا ئەو اللە یە بپەرستن کە پەروەردگاری من و پەروەردگاری ئێوەشە؟ وە ئایا موعجیزەی زیندوو کردنەوەی مردن تەنھا تایبەتە بە کوڕی مەریەم عليه الصلاة والسلام؟ بەڵکو اللە بەھەمان شێوە بەوە پشتگیری پێ لە موساش کردووە عليه الصلاة والسلام لەوکاتەی کەوا نەوەی ئیسرائیل نەفسێکیان کوشت لەناو خۆیاندا: {فَادَّارَأْتُمْ فِيهَا وَاللَّـهُ مُخْرِجٌ مَّا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ ﴿٧٢﴾ فَقُلْنَا اضْرِبُوهُ بِبَعْضِهَا} [البقرة:72-73].

جا ئەوە بوو موسا عليه الصلاة والسلام پارچەیەک لە مانگاکەی گرت جا پێی لە مردووەکەیدا جا ئەوەبوو اللە ش زیندووی کردەوە. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {كَذَٰلِكَ يُحْيِي اللَّـهُ الْمَوْتَىٰ} [البقرة:73].

وەبەھەمان شێوە اللە پشتگیری پێ لە ئیبراھیمیش کردووە عليه الصلاة والسلام لەوکاتەی کەوا فەرمووی: {رَبِّ أَرِنِي كَيْفَ تُحْيِي الْمَوْتَىٰ قَالَ أَوَلَمْ تُؤْمِن قَالَ بَلَىٰ وَلَـٰكِن لِّيَطْمَئِنَّ قَلْبِي}[البقرة:260].

جا لەپاش ئەوە اللە فەرمانی بە ئیبراھیم کرد بەوەی کەوا چوار باڵندە بھێنێت جا سەریان ببڕێت پاشانیش پارچە پارچەیان بکات پاشان لەسەر ھەر چیایەکدا پارچەیەک دابنێت، پاشانیش اللە فەرمانی بە ئیبراھیم کرد بەوەی بانگیان بکات جا ئەوکاتە دەیانبینیت کەوا بەھەڵەداوان دێن بەرەو لای ئیبراھیم، جا ئەم موعجیزەیە تایبەت نەکراوە بە پێغەمبەری اللە مەسیح کوڕی مەریەم! بەڵکو مەسیح عیسای کوڕی مەریەم ناتوانێت مێشوولەیەکیش دروستبکات تەنھا بە ئیزنی اللە نەبێت بۆ بەڕاستدانانی ڕاستی ئەوەی کەوا کوڕی مەریەم بانگەواز دەکات بۆ لای عليه الصلاة والسلام. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {وَإِذْ قَالَ اللَّـهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَأَنتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَأُمِّيَ إِلَـٰهَيْنِ مِن دُونِ اللَّـهِ قَالَ سُبْحَانَكَ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ مَا لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِن كُنتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي وَلَا أَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ ﴿١١٦﴾ مَا قُلْتُ لَهُمْ إِلَّا مَا أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُوا اللَّـهَ ربّي وَربّكم وَكُنتُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا مَّا دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنتَ أَنتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَأَنتَ عَلَىٰ كلّ شَيْءٍ شَهِيدٌ ﴿١١٧﴾ إِنْ تُعَذِّبْهُمْ فَإِنَّهُمْ عِبَادُكَ وَإِن تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ﴿١١٨﴾} صدق الله العظيم [المائدة].

جا ئەی گەلی نەصارا، بەڕاستی موعجیزەکان بۆ اللە یە کەوا اللە پشتگیری پێ لەو کەسە دەکات کەوا دەیەوێت لە بەندە چاکەکارەکانی بۆ بەڕاستدانانی بانگەوازەکەیان بۆ ڕێگای اللە ی بەدەسەڵاتی شایستەی سوپاسگوزاری، جا ئەوە بریتی یە لە ڕێساو یاسای موعجیزەکان لە کتێبەکەی اللە، بەڵام یەھود ئەم ڕێساو یاسایەیان ھەڵگێڕاوەتەوە بە سەراو بن کردنی وە بیروباوەڕی موسڵمانانیان توشی فیتنە کردووە جا گومڕاو سەرلێشێواویان کردوون دەربارەی ڕێساو یاسای موعجیزەکان لە کتێبدا ھەروەکو لەپێشتردا گومڕایان کردن، جا وتیان عوزەیر کوڕی اللە یە ئەوەش تاکو بڵێن بەڵکو مەسیح عیسای کوڕی مەریەم کوڕی اللە یە، وە فەرموودەی حەقیان کردووە بە بەتاڵ و فەرموودەی قورئانیش بووە بە بەتاڵ لەلای ئەوانەی کەوا بڕوایان بە فەرموودەکانی ئەفسانەی فیتنەی مەسیحی دەجال ھێناوە جا اللە دوو دڵی لەناو کەسێکدا دانەناوە جا چۆن ئیمان بە بەتاڵ دەھێنن و ئیمانیش بە قورئان دەھێنن؟ جا چۆن نورو تاریکاییەکان لەگەڵ یەکتردا کۆدەبنەوە؟ جا چیتانە چۆن بڕیاری ناڕەوا دەدەن؟

ئەی گەلی ئومەتی ئیسلامی ئایا ئەوەم پێدەناسێنن کەوا ئەو قورئانەی بەردەستان چیە؟ ئایا ئەوە تەنھا ئیعجازێکی زمانەوانی مەرەکەبیە لەسەر کاغەزێک و تەحەددایەکی زمانەوانیە لەڕوانگەی ئێوەدا بەتەنھا؟ یان تەحەددایە بە دروستکردنی ئاسمانەکان و زەوی و دروستکردنی ئێوەو زیندووکردنەوەتان و دروستکردن و زیندووکردنەوەی ھەموو بوونەوەرێک لە زەوی یان ھەر باڵندەیەک کەوا بە باڵەکانی دەفڕێت کە ئەوانیش ئومەتێکن وەکو ئێوە؟ وە بەھەمان شێوە قورئان تەحەددا دەکات جا دەڵێت: اللە بریتی یە لەوکەسەی کەوا داهێنەرو دروستكەرو دەستپێكەری سەرەتای دروست كردن و بوونەوەرو گەڕاندنەوەی خەلق و بوونەوەرە بۆ حاڵەتی پێشوو و سەرەتا جا چۆن دەجال ئەم مردووە دەگەڕێنێتەوە کەوا کوشتوویەتی؟ بەڵام اللە نکۆڵی لەوە دەکات. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {وَمَا يُبْدِئُ الْبَاطِلُ وَمَا يُعِيدُ ﴿٤٩﴾} [سبأ].

یان دەجال لەڕوانگەی ئێوەدا کەسێکی بەتاڵ نیە؟ بەڵکو ئەو بریتی یە لە شەیتانی نەفرەتلێکراو بەخودی خۆی و سیفاتەکانیشی.

وەئەی گەلی زانایانی ئومەت، ئەی ئایا بارینی باران ڕاستیەکانی ئەم قورئانە گەورەیە نیە لەسەر ئەرزی واقعی ڕاستیدا؟ اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {أَفَرَأَيْتُمُ الْمَاءَ الَّذِي تَشْرَبُونَ ﴿٦٨﴾ أَأَنتُمْ أَنزَلْتُمُوهُ مِنَ الْمُزْنِ أَمْ نَحْنُ الْمُنزِلُونَ ﴿٦٩﴾ لَوْ نَشَاءُ جَعَلْنَاهُ أُجَاجًا فَلَوْلَا تَشْكُرُونَ ﴿٧٠﴾} [الواقعة]؟

جا چۆن اللە پشتگیری لە مەسیحی دەجال دەکات بەم حەقیقەت و ڕاستیە قورئانیە لەسەر ئەرزی واقع دەربارەی داباراندنی باران؟ ئەی ئایا اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش نەیفەرمووە: {قُل لَّئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنسُ وَالجنّ عَلَىٰ أَن يَأْتُوا بِمِثْلِ هَـٰذَا الْقرآن لَا يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِيرًا ﴿٨٨﴾} صدق الله العظيم [الإسراء]؟

جا چۆن اللە تەحەددای ھەموو ئەو شەیتانە ئینسان و جنانە دەکات کەوا کوفر بەم قورئانە دەکەن بەوەی کەوا بتوانن ھاوشێوەی ئەو بھێنن یان دە سورەتی ھاوشێوەی ئەو بھێنن؟ جا ئایا مەبەستان لەوەیە کەوا ئەوەی دەیھێنن ھاوشێوەی قسەکەی قورئان بێت بەتەنھا؟ بەڵکو مەبەستی لەقسەکردن و کردارە لەسەر ئەرزی واقعی ڕاستیدا، جا چیتانەو چۆن بڕیاری ناڕەوا دەدەن؟ ئەوەش لەبەرئەوەی قورئان باسی کردار دەکات وەکو بەڕاستدانانێک بۆ ئەوەی کەوا دەیبینن لەسەر ئەرزی واقعی ڕاستیدا، جا ھەیەتی کەوا ھێشتا تەئویل و لێکدانەوەی نەھاتووە لەوەی کەوا دەیکات، ئەوەش لەبەرئەوەی قورئان تەئویل و لێکدانەوەیەکی کرداری ھەیە لەسەر ئەرزی واقعی ڕاستی لەوەی کەوا بووەو ئەوەشی کەوا دواتر دەبێت، جا چیتانەو چۆن بڕیاری ناڕەوا دەدەن!

جا ئەی گەلی موسڵمانان، بەڕاستی ئێوە ئەوەتان بەڕاست داناوە کە گوایە دەجال دەڵێت ئەی زەوی بڕوێنە ئەویش دەیڕوێنێت! ئەی ئایا ڕواندنی درەخت ڕاستیەک نیە لە ڕاستیەکانی ئەم قورئانە لەسەر ئەرزی واقعی ڕاستیدا؟ وەکو اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {أَفَرَأَيْتُم مَّا تَحْرُثُونَ ﴿٦٣﴾ أَأَنتُمْ تَزْرَعُونَهُ أَمْ نَحْنُ الزَّارِعُونَ ﴿٦٤﴾} [الواقعة].

جا چیتانە چۆن بڕیاری ناڕەوا دەدەن؟ بەڕاستی ئێوە مەلەکوتی ئاسمان و زەویتان داوە بە یەھود مەسیحی درۆزن ھەتا ئەوەی کەوا دەڵێت ئەی ئاسمان باران ببارێنە جا باران دەبارێت وە دەڵێت ئەی زەوی بڕوێنە جا دەیڕوێنێت، بەڵام اللە تەحەددای ھەموو ئەوانە دەکات کەوا بانگەشەی پەروەردگارێتی دەکەن لە شەیتانە ئینسان و جنەکان بەوەی کەوا بتوانن فەرمان بە ئاسمانەکان و زەوی بکەن کە ئەگەر شەریک و ھاوبەشێکیان ھەبێت تێدا جا ھەرگیز ئەوان ملکەچ و گوێڕایەڵی فەرمانەکانیان ناکەن بەقەد مسقالە زەڕەیەکیش لەئاسمانەکان و زەویدا، ئەوەش لەبەرئەوەی ئەوان مسقالە زەڕەکیشیان تێدا دروست نەکردووە، جا وەرن با سەیری ئەم تەحەددایە گەورەیەو گشتگیرە بکەین. اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {قُلِ ادْعُوا الَّذِينَ زَعَمْتُم مِّن دُونِ اللَّـهِ لَا يَمْلِكُونَ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ فِي السَّمَاوَاتِ وَلَا فِي الْأَرْضِ وَمَا لَهُمْ فِيهِمَا مِن شِرْكٍ وَمَا له مِنْهُم مِّن ظَهِيرٍ ﴿٢٢﴾} صدق الله العظيم [سبأ].

جا درۆیان کردووە دوژمنەکانی اللە لەو شەیتانە بەشەرانەی کەوا درۆو بوختانیان ھەڵبەستووە لەسەر پێغەمبەری اللە، جا ئەگەر لەلای ئەودا تەواو بووبان ئەوا زۆر بەنھێـی و پیلانێکی تۆکمەوە قسەی وایان ھەڵدەبەست جگە لەوەی کەوا پێغەمبەر فەرمووبووی عليه الصلاة والسلام جا لەبەرئەوە لەنێوان ئەم فەرموودەو ڕیوایەتە ھەڵبەستراوانەو نێوان ئەوەی کەوا لەقورئاندا ھاتووە جیاوازی و دژایەتیەکی زۆر ھەیە ھەروەکو اللە ھەواڵی بەم بناغەیە پێداوین بۆ ئاشکراکردنی فەرموودە یەھودیە ھەڵبەستراوەکان لەنێوان ئەو فەرموودە دروستانەی کەوا لە پێغەمبەری اللە وە ھاتوون صلّى الله عليه وسلّم ئەوەش لەسەرەتای دواندنەکەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورەدا ھاتووە: {وَيَقُولُونَ طَاعَةٌ فَإِذَا بَرَ‌زُوا مِنْ عِندِكَ بَيَّتَ طَائِفَةٌ مِّنْهُمْ غَيْرَ‌ الَّذِي تَقُولُ وَاللَّـهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِ‌ضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّـهِ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ وَكِيلًا ﴿٨١﴾ أَفَلَا يَتَدَبَّرُ‌ونَ الْقرآن وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ‌ اللَّـهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اختلافاً كَثِيرً‌ا ﴿٨٢﴾} صدق الله العظيم [النساء].

جا ئەی گەلی زانایانی ئومەتی ئیسلام بەڕاستی من ئێوەو ھەموو موسڵمانان و ھەموو خەڵکیش دەکەم بە شاھێد وە ھەموو بوونەوەرێکیش لەزەوی یان باڵندەیەک کەوا دەفڕێت بە باڵەکانی دەکەم بەشاھید بەوەی بەڕاستی من کوفر دەکەم بەوەی کەوا دەجال بڵێت ئەی ئاسمان باران ببارێنە جا ئەویش باران ببارێنێت، وەکوفر دەکەم بەوەی مەسیحی دەجال قەت مردوو زیندوو بکاتەوە بەڵکو ناتوانێت مێشوولەیەکیش زیندوو بکاتەوە، جا ئەوەی لەگەڵ مندا کوفر بکات بە تاغوت و ئەوە بکات و ئیمان بەوە بھێنێت کەوا اللە دایبەزاندۆتە سەر محمد - صلّى الله عليه وسلّم -لەقورئان جا ئەوە دەستی گرتووە بە پەتەکەی اللە وە وەبێگومان ده‌ستی گرتووه به به‌هێزترین هۆکاری ڕزگارییه‌وەو شوێن دامه‌زراوترین بیروباوه‌ڕ که‌وتووه‌ که هیچ پسان و هه‌ڵوه‌شاندنه‌وه‌یه‌کی بۆ نی یەو هه‌میشه پته‌وو دامه‌زراوه، وەئەوەی بڕواشبکات بەم ھەڵیت و پەڵیت و خزعبلاتانەی کەوا قورئانی گەورە نەفی دەکات بە تەواوی و سەروبنیەوە لەئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکراکان پاشانیش کتێبەکەی اللە تێھەڵبداتە دوای پشتیەوەو ئیمان بھێنێت بەم ھەڵیت و پەڵیت و خزعبلاتانە جا بەڕاستی ئەوە کوفری کردووە بەقورئانی گەورە پەتە توندو تۆڵەکەی اللە وەو سەرگەردان و گومڕابوەو بەدوای ھەواو ئارەزووی کەوتووە جا ھەروەکو ئەوە وایە لە ئاسماندا بەرببێتەوە جا باڵندە پەلاماری بدات و بیڕفێنێت یان ڕەشەبایەک بیبات بۆ شوێنێکی دوورو قوڵ لە ئاگری دۆزەخ.

جا بەڕاستی من تەنھا کەمێک لەو ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکرایانەم بۆ باسکردن کەوا جیاوازو دژو ناکۆکن لەگەڵ ئەم ڕیوایاتە بەتاڵانە، وەھێشتا سەدەھا بەڵگە ھەن لە قورئان کەوا نکۆڵی ئەم ھەڵیت و پەڵیت و خزعبلاتانە دەکەن بەتەواوی و سەروبنیەوە، وە تەحەددای ھەموو زانایانی موسڵمانانیش دەکەم بەھەموو دەستەو تایەفەو بەش و فیرقە جۆربەجۆرەکانەوە بەوەی کەوا بتوانن یەک بەڵگەش بھێنن بەتەنھا بەتەنھا بەتەنھا لە ئایەتەکانی قورئان کەوا ببێت بە بەڵگە بۆ ئەم ھەڵیت و پەڵیت و خزعبلاتانەی کەوا عەرشی اللە ی ڕەحمان لەگەڵیدا دەھەژێت لەبەر توندی توڕەییەکەی وە خەشم و قینی ئەو ڕەحمانەی کەوا لەسەر عەرشدا ئیستیوای کردووە، جا ئایا ئەی گەلی موسڵمانان ھەتا ئەم سنورە قورئانتان پەراوێز خستووە جا فڕێتان داوەتە دوای پشتانەوەو پشتگوێتان خستووە بە بەھانەی ئەوەی گوایە کەس لە تەئویل و لێکدانەوەکەی نازانێت تەنھا اللە نەبێت؟ بەڵکو ئەوە مەبەستی لە ئایەتە پێکچووەکان -موتەشابیھ- ـەکانە، دایکتان ئێوەی لەباربچێت. بەڵام یەھود ئێوەی دەرھێنا لە ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکراکان.

جا ئەی زانایانی موسڵمانان ئەوەی کەوا ناڕەزاییەکی ھەیە لەسەر ئەم وتارەمان ئەوا با بفەرموێت بۆ حیوارو گفتوگۆکردن بەسوپاسیشەوە وە با بەڵگە بۆ خەڵکی بھێنێتەوە لەسەر ئەوەی کەوا بەڕاستی من لە ھەڵەکارانم وە بەڕاستی من لەسەر گومڕاییەکی ئاشکرادام تاکو خەڵکیش گومڕا نەکەم. جا با لەناوبچێت و ھەزارجار لەناوبچێت جا ئەو ناتوانێت ئەوە بکات تەنھا ئەوە نەبێت کەوا کوفر بکات بەوەی اللە دایبەزاندووە لەم قورئانە گەورەیەدا جا مل دەداتە ئەو فەرموودە یەھودیانەی کەوا دژو پێچەوانەی ڕاستی ئایەتەکانی اللە ن لەقورئانی گەورەداو لەگەڵ یەک وشەی ئەو ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکرایانەش جێبەجێ نابێت کەوا اللە کردوونی بە بنەمای بیروباوەڕی ئیماندار لە ناسینی دروستکاردا، جا ئایا زۆرانبازێک ھەیە بەزانست و مەنتق؟ وەئەوکەسەشی کەوا ھەڵسا بە سڕینەوەو لادانی ئەم وتارەم لەبەرئەوەی پێچەوانەی ھەواو ئارەزووەکەیەتی ئەوا بەڕاستی حەقی لاداوەو سڕیویەتیەوە لە منتداکەی وە لەعنەتی اللە و فریشتەکانی و ھەموو خەڵکیشی لەسەرە یان ئەوەتا لەسەر منە ئەگەر ھاتوو من لەگومڕایە گومڕاکارەکان بووم، جا چیتانە ئەی گەلی سەرپەرشتیاری ماڵپەڕەکان ئایا ئەگەر یەکێک لەئێوە ئەوەی نەبینیەوە کەوا خۆی دەیڵێت ئەوا تووڕەیی دەیگرێت جا ھەڵدەستێت بە سڕینەوەو لادانی وتارەکە بە ناحەق؟ جا ئەو تاوانەی من چیە کەوا لێخۆشبوونی بۆ نیە؟ ئەی ئایا اللە خۆی دادوەرترینی دادوەران نیە؟ جا تاوانەکەی من چیە ئایا قسەیەکم کردووە بەوشەیەک لەسەری خۆمەوە؟ بەڵکو بەکەلام و فەرموودەکەی اللە قسەم کردووە؛ {فَبِأَيِّ حَدِيثٍ بَعْدَهُ يُؤْمِنُونَ ﴿٥٠﴾} صدق الله العظيم [المرسلات].

ئیمام ناصر محمد یەمانی مەھدی چاوەڕوانکراو.

3. افتراضي

- 3 -
    ئیمام ناصر محمد یەمانی
    15 - ربيع الثاني - 1430 ک
    11 - 04 - 2009 مـ
    02:35 بەیانی

https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=4511
    ـــــــــــــــــــ

بسم الله الرحمن الرحيم..
    جا ئایا اللە ت کردووە بە ئینسان وە ھیچ جیاوازیەک نیە لەنێوانیان تەنھا لەوە نەبێت کەوا اللە کوێر نیە؟ پاک و بێگەردی و بەرزی و بڵندی و گەورەیی بۆی! اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرمووێەتی: {لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْءٌ وَهُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ} صدق الله العظيم [الشورى:11].

وە اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرمووێەتی: {أَفَرَ‌أَيْتُمُ الْمَاءَ الَّذِي تَشْرَ‌بُونَ ﴿٦٨﴾ أَأَنتُمْ أَنزَلْتُمُوهُ مِنَ الْمُزْنِ أَمْ نَحْنُ الْمُنزِلُونَ ﴿٦٩﴾} صدق الله العظيم [الواقعة].

وە ئایەتەکەش محکەم و ڕوون و ئاشکرایە کەوا اللە فەتواتان بۆ دەدات بەوەی ھەر ئەوە باران دەبارێنێت لە ھەورەکانەوە پاک و بێگەردی بۆی! بەومانایەی کەوا ئەم ئایەت و نیشانەیە لە ئایەت و نیشانەکانی اللە یە! جا ناکرێت و ڕەوانیەو نابێت بەوەی بۆ کەسی تر جگە لەئەو بێت، جا چۆن اللە پشتگیری پێ لەکەسێک دەکات کەوا بانگەشەی پەروەردگارێتی بکات لەکاتێکدا لەئایەت و نیشانەو بەڵگەکانی تاک وتەنهایی ئەوە، پاک و بێگەردی بۆی! کەواتە ھیچ حوجەو بەڵگەیەکی اللە مان لەسەر نیە ئەگەر ئەوەمان بەڕاست دانا بەڵام اللە ھەرگیز وای نەکردووە کەوا ئێمە دەسەڵاتمان بەسەریدا ھەبێت پاک و بێگەردی بۆی؛ بەڵکو حوجەو بەڵگەی گرنگ و تێروتەسەل و تەواو ھەر بۆ اللە یە، جا بەڕاستدانانی ئەوەم نەبینی لە کتێبەکەی اللە بۆ ئەم ھەڵبەستراوە ھەرە گەورەیە بەڵکو تەحەددام لەلایەن پەروەردگاری ھەموو جیھانەوە بینی بەوەی کەوا ھەرگیز ئەو (ئایەت و نیشانانە) ملکەچ و گوێڕایەڵی فەرمانی بەتاڵ نابێت بەقەد مسقالە زەڕەیەکیش لە ئاسمانەکان و زەوی. بەپشتڕاستکردنەوەی ئەم فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {قُلِ ادْعُوا الَّذِينَ زَعَمْتُم مِّن دُونِ اللهِ لاَ يَمْلِكُونَ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ فِي السَّمَاوَاتِ وَلاَ فِي الأَرْضِ وَمَا لَهُمْ فِيهِمَا مِن شِرْكٍ وَمَا لَهُ مِنْهُم مِّن ظَهِيرٍ} صدق الله العظيم [سبأ:22].

ئەوەش لەبەرئەوەی مەسیحی دەجال ئەگەر بڵێت ئەی ئاسمان باران ببارێنە ئەویش ببارێنێت وە بڵێت ئەی زەوی بڕوێنە ئەویش بیڕوێنێت ئەوا ئەوکاتە اللە ھیچ حوجەو بەڵگەیەکی لەسەر ئێمە نامێنێت ئەگەر ئێوە ڕاست بکەن ئەوەش لەبەرئەوەی تەحەددایەکە بۆ ئەوەو ئایەتەکە ڕوون ڕاشکاوە: {قُلِ ادْعُوا الَّذِينَ زَعَمْتُم مِّن دُونِ اللهِ لاَ يَمْلِكُونَ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ فِي السَّمَاوَاتِ وَلاَ فِي الأَرْضِ وَمَا لَهُمْ فِيهِمَا مِن شِرْكٍ وَمَا لَهُ مِنْهُم مِّن ظَهِيرٍ}.

بەومانایەی مسقالە زەڕەیەکیش لەئاسمان و زەوی ملکەچ و گوێڕایەڵی مەسیحی دەجال ناکات ئەوەش لەبەرئەوەی بەتاڵ بەشداری نەکردووە لە دروستکردنی ئاسمانەکان و زەوی ھەرلەبەرئەوەش مسقالە زەڕەیەکیش لەئاسمان و زەویدا ملکەچ و گوێڕایەڵی ناکات ھەرچەندە کەوا باران لە ئاسمانی دنیاشدا نایەت بەڵکو لە و جێگایە دێت کەوا لێی دەبارێت لە دەوری زەوی کەوا بریتی یە لە ھەورەکان، بەڵام دابارینی باران لە ئایەت و نیشانەکانی اللە یە وەمادام دواتر اللە بەئایەت و نیشانەکانی خۆی پشتگیری پێ لە مەسیحی درۆزن بکات ئەی کەواتە لەبەرچی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە دەفەرموێت: {تِلْكَ آيَاتُ اللَّهِ نَتْلُوهَا عَلَيْكَ بِالْحَقِّ فَبِأَيِّ حَدِيثٍ بَعْدَ اللَّهِ وَآيَاتِهِ يُؤْمِنُونَ} [الجاثية:6].

ئەمە بەو مانایەی ئایەت و نیشانەکانی اللە بەڵگەن لەسەر تاک و تەنهایی ئەو کەوا بەحەق بەسەرتدا دەیخوێنینەوە لەوانەش: {أَفَرَ‌أَيْتُمُ الْمَاءَ الَّذِي تَشْرَ‌بُونَ ﴿٦٨﴾ أَأَنتُمْ أَنزَلْتُمُوهُ مِنَ الْمُزْنِ أَمْ نَحْنُ الْمُنزِلُونَ ﴿٦٩﴾} صدق الله العظیم.

جا چۆن بەئایەت و نیشانەکانی پشتگیری پێ لە دوژمنەکەی خۆی دەکات لەکاتێکدا ئەوە بریتی یە لە بەڵگە لەسەر تاک و تەنهایی ئەو لەکتێبدا ئایا عەقڵتان بەکارناھێنن و تێناگەن؟

جا ئێوە چ جۆرە زانایەکن ئەی قەوم! سوێند دەخۆم بە اللە ی گەورە گوێدرێژیش بڕوا بەم ھەڵبەستراوو بوختان و گوفتارە درۆیە ناکات کەوا تێشناگات؛ لەگەڵ ڕێزیشم بۆ زانایانی ئومەت. بەڵام چۆن ئێوە شوێنی ھەڵبەستراوێک دەکەون کەوا دژو مخالف و پێچەوانەی سەرجەم ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکراکانە لە قورئانی گەورەدا، وە بەھەمان شێوە عەقڵ و مەنتق قبوڵی ناکات و لەنێوانیاندا جیاوازی و دژایەتیەکی زۆر ھەیە؟ ئایا لە اللە ناترسن؟ جا زیاتر لەھەزار بەڵگەشمان لەلایە لە محکەمی قورئانی گەورە لەسەر نەفیکردنی ئەم بیروباوەڕە خراپ و نامۆیە دەربارەی بیروباوەڕی فیتنەی دەجال، جا دوژمنانی اللە دەیانەوێت ئێوە توشی فیتنە بکەن لەبەرامبەر ئەوەی کەوا لە کتێبەکەی اللە دا ھاتووە، وە بەڕاستیش ئەوەیان کرد وە ڕێگایان گرت و بەربەستیان دانا لەڕێبازی اللە جا چەندە خراپە ئەوەی کەوا کردوویانە، بەڵام ئێوە ھەرگیز ناتوانن یەک بەڵگەش بھێنن لە قورئانی گەورە لەسەر سەلماندنی ئەوە بەڵکو دواتر پێچەوانەی ئەوە دەبینن بە تەواوی کەوا اللە فەتواتان بۆ دەدات بەوەی ڕەوانیەو ناکرێت و نابێت ئایەت و نیشانەکانی تاک و تەنهایی ئەو بۆ کەسێکی تر بێت جگە لەخۆی، ھەر لەبەرئەوەش دەبینن کەوا تەحەددا دەکات و دەفەرموێت پاک و بێگەردی بۆی: {قُلِ ادْعُوا الَّذِينَ زَعَمْتُم مِّن دُونِ اللهِ لاَ يَمْلِكُونَ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ فِي السَّمَاوَاتِ وَلاَ فِي الأَرْضِ وَمَا لَهُمْ فِيهِمَا مِن شِرْكٍ وَمَا لَهُ مِنْهُم مِّن ظَهِيرٍ}.

{أَفَرَ‌أَيْتُمُ الْمَاءَ الَّذِي تَشْرَ‌بُونَ ﴿٦٨﴾ أَأَنتُمْ أَنزَلْتُمُوهُ مِنَ الْمُزْنِ أَمْ نَحْنُ الْمُنزِلُونَ ﴿٦٩﴾}.

{تِلْكَ آيَاتُ اللَّهِ نَتْلُوهَا عَلَيْكَ بِالْحَقِّ فَبِأَيِّ حَدِيثٍ بَعْدَ اللَّهِ وَآيَاتِهِ يُؤْمِنُونَ}
    صـــدق الله العظيم.

بەڵام ئێوە کوفرتان کردووە بە ئایەت و نیشانەکانی تاک و تەنهایی ئەو واشدادەنێن بەوەی ھێشتا لەسەر ھیدایەتن، دووڕوەکانیش بەڕاستی ئێوەیان ھەڵگەڕاندەوە لەدوای ئیمانەکەتان بە بێباوەڕبوون بەسەرجەم ئایەتەکانی اللە لە محکەمی قورئانی گەورەدا، حوکم و دادوەریش ھەر بۆ اللە یە ھەر ئەویش خێراترین کەسە کەوا کاروبارەکان تاوتوێ و حساب دەکات، جا ڕاکەن لە اللە وە بۆ لای ئەو بەڕاستی دوژمنەکانی ئەو ئێوەیان دەرھێناوە لە ڕێگای ڕاست.

وسلامٌ على المُرسلين، والحمدُ لله ربّ العالمين..
    ئیمام مەھدی ناصر محمد یەمانی.

4. افتراضي

ئیمام ناصر محمد یەمانی
    28 - جمادى الآخرة - 1430 ك
    23 - 05 - 2009 مـ
    02:46 به‌یانی

[ لمتابعة رابط المشاركـة الأصليّة للبيان ]
    https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=4512
    ــــــــــــــــــــ

به‌یانی خه‌لیفه‌ی به‌ده‌ل له‌دوای ئاده‌م ..

بسم الله الرحمن الرحيم،
    وسلامٌ على المُرسلين والحمدُ لله ربّ العالمين..

ناوی ھاروت یەکێکە لەناوەکانی شەیتان لەکتێبدا، کە بریتی یە لە خودی ئیبلیس کەوا بەدوای فریشتە ماروت کەوت (تا هەڵیبخەڵەتێنێت) لەبەرئەوەی ماروت خەلیفەی بەدەل بوو لەدوای ئادەم، بەڵام ھەڵپەی کرد لەو فیتنەیەی کەوا بۆی دروست بوو بەھۆی ئەو شەھوەتەی کەوا اللە پێیدا لەدوای ئەوەی گۆڕی بۆ ئینسان، لەکاتێکدا پێشتر فریشتە بوو وە وای زانی کە ئەگەر اللە ھەڵیبژێرێت بە خەلیفە ئەوا ھەرگیز فەسادو خراپەکاری لەزەویدا ناکات؛ بەڵام لە توندترینی خۆبەگەورەزانان دەرچوو جا وای دادەنا چۆن اللە ئادەم بەخەلیفە ھەڵدەبژێرێت و وای دەبینی ئەو خۆی شایستەترە لە ئادەم لەبەرئەوەی چونکە لە فریشتەکانەو اللە لە نور دروستی کردووە پاشان اللە کردوویەتی بە بەشەر کە لە فریشتەکانە جا ھەر زوو ھەڵپەی کرد لەوەی بەدوای ھەواو ئارەزووی بکەوێت و بەداخەوەش بێئومێد بوو لە ڕەحمەتەکەی اللە پاشان شەیتان دوای کەوت و بانگی کرد بۆ کوفرو رێککەوتن لەگەڵی پاش ئەوەش کوفری بە اللە کرد.

اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ الَّذِي آتَيْنَاهُ آيَاتِنَا فَانسَلَخَ مِنْهَا فَأَتْبَعَهُ الشَّيْطَانُ فَكَانَ مِنَ الْغَاوِينَ (175) وَلَوْ شِئْنَا لَرَ‌فَعْنَاهُ بِهَا وَلَـٰكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الْأَرْ‌ضِ وَاتَّبَعَ هَوَاهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُ‌كْهُ يَلْهَث ذَّٰلِكَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُ‌ونَ (176) سَاءَ مَثَلًا الْقَوْمُ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا وَأَنفُسَهُمْ كَانُوا يَظْلِمُونَ (177) مَن يَهْدِ اللَّـهُ فَهُوَ الْمُهْتَدِي وَمَن يُضْلِلْ فَأُولَـٰئِكَ هُمُ الْخَاسِرُ‌ونَ (178) وَلَقَدْ ذَرَ‌أْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِيرً‌ا مِّنَ الجنّ وَالْإِنسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لَّا يَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لَّا يُبْصِرُ‌ونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَّا يَسْمَعُونَ بِهَا أُولَـٰئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولَـٰئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ (179)} صدق الله العظيم [الأعراف].

جا ئەم دووانە ھاروت و ھۆزەکەی ماروت ھەردووکیان لە ئاگردان
    . وەکو اللە ی بەرزو بڵندو گەورە پشتڕاستی دەکاتەوە لەوەی دەفەرموێت: {كَمَثَلِ الشَّيْطَانِ إِذْ قَالَ لِلْإِنسَانِ اكْفُرْ‌ فَلَمَّا كَفَرَ‌ قَالَ إِنِّي بَرِ‌يءٌ مِّنكَ إِنِّي أَخَافُ اللَّـهَ رَ‌بَّ الْعَالَمِينَ (16) فَكَانَ عَاقِبَتَهُمَا أَنَّهُمَا فِي النَّارِ‌ خَالِدَيْنِ فِيهَا وَذَٰلِكَ جَزَاءُ الظَّالِمِينَ (17)} صدق الله العظيم [الحشر].

لەگەڵ نەوەکانیشیان یەئجوج و مەئجوج لەگەڵیشیان ئەو نەوەیەی کەوا لەنێوانیاندا پەیدا دەبن (هجين) كەوا دایکانیان لە نەوەکانی فریشتە ھاروتن کە بریتی یە لە شەیتان و باوکانیشیان لە شەیتانە بەشەرەکانی لای خۆتانن، وە ئەو دوو پۆلە شەیتانە بەشەرو جنەکان کاردەکەن بۆ گومڕاکردنی ئینسان و جنەکان لەو زەویەی کەوا دوو خۆرھەڵاتی ھەیە (الٱرض ذات المشرقين)، کەوا ئەوانیش (واتە جن و ئینسانەکان لە زەوی دوو خۆرھەڵاتەکە) بەڕاستیان داناون بە گومانی ئەوەی گوایە ئەوانە ھەرگیز بوێری ئەوەیان نی یە درۆ بەناوی اللە وە بکەن، ھەرلەبەرئەوەش ئەوان بەڕاستیان داناون وە کەسیش ڕاستی ئەوانی ئاشکرا نەکردووە تەنھا قورئانی گەورە نەبێت، جا بەر لەوەی گوێیان لە قورئان بێت ئەوان ئەوانیان (واتە شەیتانە جن و بەشەرەکانیان لەزەوی دووخۆرهەڵاتەکە) بەڕاست دانابوو لەبەرئەوەش بوو وتیان: {وَأَنَّا ظَنَنَّا أَن لَّن تَقُولَ الْإِنسُ وَالجنّ عَلَى اللَّـهِ كَذِبًا (5)} صدق الله العظيم [الجن].

بەو مانایەی جنەکان پۆلێکی تریان بەڕاست داناوە کە بریتین لە شەیتانە جنەکان و شەیتانە بەشەرەکان، جا ئینسان و جنەکان (لەزەوی دوو خۆرهەڵاتەکە) ئەوانەیان بەڕاست داناون بەگومانی ئەوەی ئەوانە ھەرگیز بوێری ئەوەیان نی یەو جورئەت ناکەن درۆ بەناوی اللە وە بکەن، وە بەھەمان شێوە پۆلێکی تر لە ئینسانەکان ئەوانیان بەڕاست داناوە لە نەوەی ماروت کە شەیتان دەپەرستن لە جیاتی اللە جا بەم شێوەیە زیاتر سەرلێشێواویان کردوون.

بەھەرحاڵ لەو زەویەی کەوا دوو خۆرھەڵاتی ھەیە ئەمانەمان ھەن:

1 - جیھانی شەیتانە جنەکان کەوا باوانیان لە جنە کە بریتی یە لە فریشتە ھاروت.

2 - جیھانی ئینسانەکان کەوا باوکانیان لە فریشتەکانە کە ئەویش بریتی یە لە فریشتە ماروت ئەوکەسەی گۆڕدرا بۆ ئینسان نەوەکانیشی شەیتان دەپەرستن.

3 - جیھانێکی تر لە شەیتانە بەشەرەکان کەوا نەوەکانیان لە خەڵکانێکی ئێوەن، وە دایکانیشیان لە شەیتانە مێ یە جنەکانن بەڵام باوکانیان لە ئێوەن لە شەیتانە بەشەرەکان، وە بەڕاستیش شەیتانە مێ یە جنەکان نەوەیەکی گەلێک زۆریان خستۆتەوە لە ئینسانەکان، وەکو اللە ی بەرزو بڵندو گەورە پشتڕاستی دەکاتەوە لەوەی دەفەرموێت: {وَيَوْمَ يَحْشُرُهُمْ جَمِيعًا يَا مَعْشَرَ الجنّ قَدْ اسْتَكْثَرْتُمْ مِنْ الإِنسِ وَقَالَ أَوْلِيَاؤُهُمْ مِنْ الإِنسِ رَبَّنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنَا بِبَعْضٍ وَبَلَغْنَا أَجَلَنَا الَّذِى أَجَّلْتَ لَنَا قَالَ النَّارُ مَثْوَاكُمْ خَالِدِينَ فِيهَا إِلا مَا شَاءَ اللَّهُ إِنَّ رَبَّكَ حَكِيمٌ عَلِيمٌ} صدق الله العظيم [الأنعام:128].

وە فریشتە ماروتیش بریتی یە لەو ئینسانەی کەوا شەیتان پێی وت کوفر بکە جا ئەویش کوفری کرد، جا مەبەست (لە ئینسانەکە) پێی ئادەم نی یە بەڵکو خەلیفەکەی دوای ئادەمە کەوا اللە کردی بە ئینسانێکی خاوەن شەھوەت و ئەویش بەدوای ھەواو ئارەزووەکەی خۆی کەوت بەبێ ئەوەی گوێی پێبدات، پاشانیش شەیتان دوای کەوت و بانگی کرد بۆ بێباوەڕی و ھەڵی خەڵەتاند بەوەی تازە اللە ھەرگیز لێی خۆشنابێت جا ئەویش بێ ئومێدبوو لە ڕەحمەتی اللە، جا ئەمە بریتیە لە مەبەستەکە لەوەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە دەفەرموێت: {كَمَثَلِ الشَّيْطَانِ إِذْ قَالَ لِلْإِنسَانِ اكْفُرْ‌ فَلَمَّا كَفَرَ‌ قَالَ إِنِّي بَرِ‌يءٌ مِّنكَ إِنِّي أَخَافُ اللَّـهَ رَ‌بَّ الْعَالَمِينَ (16) فَكَانَ عَاقِبَتَهُمَا أَنَّهُمَا فِي النَّارِ‌ خَالِدَيْنِ فِيهَا وَذَٰلِكَ جَزَاءُ الظَّالِمِينَ (17)} صدق الله العظيم [الحشر].

وە ھەر لەبەر ئەوەش دەبینن بەوەی ئایەتەکە بە شێوازی دووکەسی (مثنى) ھاتووە ئەوانە بریتین لە فریشتە ھاروت و ماروت و نەوەکانیان یەئجوج و مەئجوج وە ئەوانەی تێكەڵاوتان بوون کەوا دایکانیان مێ یەی شەیتانە جنەکانن و باوکانیشیان لە کۆمەڵە بەشەرێکی ئەم جیھانەن لەلای خۆتان ئەوانەی دەیانبینن ئەوانەی کەوا فەسادو خراپەکاری لەزەویدا دەکەن ئەوانەی کاتێک ده‌ستیان به‌سه‌رتاندا بڕوات هیچ سنوورێک ناپارێزن.

وە فریشتە ماروتیش نەوەکانی بریتین لە مەئجوج لە زەوی دوو خۆرھەڵاتەکە، کە بریتین لە بەشەر کە مەبەست لەوانەیە اللە ی بەرزو بڵندو گەورە دەربارەیان دەفەرموێت: {وَأَنَّهُمْ ظَنُّوا كَمَا ظَنَنْتُمْ أَنْ لَنْ يَبْعَثَ اللَّهُ أَحَدًا} صدق الله العظيم [الجن:٧].

بەڵام بەداخەوە شەیتان دەپەرستن لە جیاتی اللە. وەکو اللە ی بەرزو بڵندو گەورە پشتڕاستی دەکاتەوە لەوەی جنەکان وتیان دەربارەی ھەواڵ و دەنگوباسی ئەو جیھانەی کەوا دوو خۆرھەڵاتی ھەیە ئەو جنانەی گوێیان لە قورئان خوێندنەکە بوو: {وَأَنَّهُ كَانَ رِ‌جَالٌ مِّنَ الْإِنسِ يَعُوذُونَ بِرِ‌جَالٍ مِّنَ الجنّ فَزَادُوهُمْ رَ‌هَقًا (6) وَأَنَّهُمْ ظَنُّوا كَمَا ظَنَنتُمْ أَن لَّن يَبْعَثَ اللَّـهُ أَحَدًا (7)} صدق الله العظيم [الجن].

وە پیلانە یەکەمەکەشیان بەم شێوەیە کەوا یەکێکیان دەڵێت ئەو اللە یە ئەویتریان دەڵێت مەسیح کوڕی اللە یە بەڵام جنەکان ئەم ڕاستیەیان بۆ ئاشکرابوو لەو ڕۆژەی کەوا گوێیان لە قورئان خوێندنەکە بوو ھەر لەبەرئەوەش فەرموویەتی: {وَأَنَّهُ تَعَالَىٰ جَدُّ رَ‌بِّنَا مَا اتَّخَذَ صَاحِبَةً وَلَا وَلَدًا (3) وَأَنَّهُ كَانَ يَقُولُ سَفِيهُنَا عَلَى اللَّـهِ شَطَطًا (4) وَأَنَّا ظَنَنَّا أَن لَّن تَقُولَ الْإِنسُ وَالجنّ عَلَى اللَّـهِ كَذِبًا (5)} صدق الله العظيم [الجن].

وە مەستیشیان لە (سفيههم) بریتی یە لەو شەیتانەی کەوا بانگەشەی پەروەردگارێتی دەکات و منداڵ و خاوەنی بۆ اللە بڕیار داوە، جا جنەکان بەھیچ شێوەیەک بە پێغەمبەری اللە مەسیح عیسای کوڕی مەریەم نازانن صلى الله عليه وآله وسلم، وە ڕێ و شوێنی تەواو بۆ کتوم و شاردنەوەی ڕەوانەکردنی مەسیح عیسای کوڕی مەریەم صلى الله عليه وآله وسلم لە لایەن شەیتان و ھۆزەکەیەوە گیراوەتە بەر، ئەمەش تاوەکو کاروباری پیلانەکەیان دەربارەی مەسیحی درۆن ئاشکرا نەبێت، ئەو کەسەی کەوا دواتر دەڵێت ئەو خۆی مەسیح عیسای کوڕی مەریەمە لەکاتێکدا درۆزنە ھەر لەبەرئەوەشە کەوا پێی دەوترێت مەسیحی درۆزن (المسيح الكذاب). لەبەرئەوەی شەیتان دەیەوێت بڵێت ئەو خۆی مەسیح عیسای کوڕی مەریەمە وە بانگەشەی پەروەردگارێتیش دەکات، وە ڕێ و شوێنی تەواویشی گرتۆتە بەر لە جیھانی دوو خۆرھەڵاتەکە بۆ کتومکردن و شاردنەوەی ڕەوانەکردنی مەسیح عیسای کوڕی مەریەمی حەق -صلى الله عليه وآله وسلم- بەو پلەیەی کەوا جنەکان وادەزانن محمد پێغەمبەری اللە -صلى الله عليه وآله وسلم- اللە لەدوای پێغەمبەری اللە موسا ڕەوانەی کردووە، جا ئەوان نازانن اللە محمد پێغەمبەری اللە ی لەدوای عیسا ڕەوانەکردووە، ھەر لەبەرئەوەش اللە ئەوەی بۆ گێڕاوینەتەوە کەوا جنەکان وتوویانە بە گەلەکەیان. اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {وَإِذْ صَرَ‌فْنَا إِلَيْكَ نَفَرً‌ا مِّنَ الجنّ يَسْتَمِعُونَ الْقُرْ‌آنَ فَلَمَّا حَضَرُ‌وهُ قَالُوا أَنصِتُوا فَلَمَّا قُضِيَ وَلَّوْا إِلَىٰ قَوْمِهِم مُّنذِرِ‌ينَ (29) قَالُوا يَا قَوْمَنَا إِنَّا سَمِعْنَا كِتَابًا أُنزِلَ مِن بَعْدِ مُوسَىٰ} صدق الله العظيم [الأحقاف:29-30].

جا حیکمەتێکی اللە ھەیە لەوەدا بەوەی ھەواڵی پێداوین کەوا جنەکان نازانن قورئان لەدوای عیسا دابەزیوە جا لەپاش ئەوە بە ئیزنی اللە پیلانە دارێژڕاوە داھاتووەکەی شەیتانی نەفرەتلێکراومان زانی، وە دواتریش بە ئیزنی اللە ھەموو پیلانەکانی هەرەس پێدەھێنین، وە شتانێکیش دەزانم لەلایەن اللە وە کەوا ئێوە نایزانن. وە بشزانن بەوەی جیھانی زەوی دوو خۆرھەڵاتەکە بەشێکیان لە ئینسانەکانن کەوا باوکانیان لە فریشتەن، وە بەشێکیشیان بریتین لە (ھجین)ی ئینسان کەوا دایکانیان لە مێ یەی شەیتانە جنەکانن و باوکانیشیان لە شەیتانە بەشەرەکانن لەوانەی لای خۆتان کەوا دەشزانن چی دەکەن لەگەڵ مێ یەی شەیتانەکان ئەوانە بریتین لەو کەسانەی کەوا دروستکراوی اللە یان گۆڕیوە وەکو گوێڕایەڵیکردنێک بۆ فەرمانەکەی شەیتان جا کچەکانی ئیبلیس دەپەرستن لە جیاتی اللە. وەکو اللە ی بەرزو بڵندو گەورە پشتڕاستی دەکاتەوە لەوەی دەفەرموێت: {وَمَن يُشْرِ‌كْ بِاللَّـهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا بَعِيدًا (116) إِن يَدْعُونَ مِن دُونِهِ إِلَّا إِنَاثًا وَإِن يَدْعُونَ إِلَّا شَيْطَانًا مَّرِ‌يدًا (117) لَّعَنَهُ اللَّـهُ وَقَالَ لَأَتَّخِذَنَّ مِنْ عِبَادِكَ نَصِيبًا مَّفْرُ‌وضًا (118)} صدق الله العظيم [النساء].

وە ئەو زانستەشتان بۆ ئاشکرا دەکەم کە ئەگەر اللە بیەوێت ئەوا لەناو ئێوەدا کەسانێک دەکات بە فریشتە لەزەویدا ڕێ بکەن، وەکو اللە ی بەرزو بڵندو گەورە پشتڕاستی دەکاتەوە لەوەی دەفەرموێت: {وَلَوْ نَشَاءُ لَجَعَلْنَا مِنْكُمْ مَلائِكَةً فِي الأَرْضِ يَخْلُفُونَ} صدق الله العظيم [الزخرف:60].

خەلیفەی اللە ئیمام مەھدی ناصر محمد یەمانی.

ئیمام ناصر محمد يه‌مانی
    15 - جمادى الأولى - 1430 ك
    11 - 04 - 2009 مـ
    11:18 ئێواره‌
    ـــــــــــــــــ

بسم الله الرحمن الرحيم، اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فه‌رموویه‌تی: {إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَقَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لا تَرَوْنَهُمْ} صدق الله العظيم [الأعراف:27].

وه‌ اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فه‌رموویه‌تی: {كَمَثَلِ الشَّيْطَانِ إِذْ قَالَ لِلْإِنْسَانِ اكْفُرْ فَلَمَّا كَفَرَ قَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِنْكَ إِنِّي أَخَافُ اللَّهَ رَبَّ الْعَالَمِينَ (16) فَكَانَ عَاقِبَتَهُمَا أَنَّهُمَا فِي النَّارِ خَالِدَيْنِ فِيهَا وَذَٰلِكَ جَزَاءُ الظَّالِمِينَ (17)} صدق الله العظيم [الحشر].

وە ئه‌مه‌ بریتی یه‌ له‌ هۆزه‌كه‌ی شه‌یتان فریشته‌ ماروت و نه‌وه‌كانیان یه‌ئجوج و مه‌ئجوج و له‌گه‌ڵیشیان ئه‌وانه‌ی تێكه‌ڵیانن له‌ نه‌وه‌ی شه‌یتانه به‌شه‌ره‌كان كه‌وا له‌هه‌موو ده‌رچه‌یه‌كه‌وه‌ په‌یدا ده‌بن (واته‌ به‌ داوێنپیسی) به‌ڵام زۆربه‌ی خه‌ڵكی نازانن.

وسلامٌ على المُرسلين، والحمدُ لله ربّ العالمين.

5. افتراضي

- 5 -
    ئیمام ناصر محمد یەمانی
    29 - جمادى الأولى - 1430 ک
    24 - 05 - 2009 مـ
    01:43 بەیانی

https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=4513#post_4513
    ــــــــــــــــــ

أعوذُ بالله السميع العليم من الشيطان الرجيم، بسم الله الرحمن الرحيم، وسلامٌ على المُرسلين والحمدُ لله ربّ العالمين..
    ئەی دارس! ئایا دەسەڵاتێکی زانستت ھەیە لەسەر ئەوەی کاتێک چەند کەسێک لە جنەکان ئامادەبوون لەشەوێک بە قەدەرێکی دیاریکراو لە دێڕە نوسراوەکانی کتێبەکەی اللە لەلای پیاوێک کەوا قورئانی دەخوێندەوە کە بریتی بوو لە محمد پێغەمبەری اللە صلّى الله عليه وآله وسلم؛ جا ئایا بەڵگەیەکت لەلایە بەوەی ئەو ھەموو قورئانی بۆ خوێندنەوە؟ حاشا للە! بەڵکو تەنھا ھەندێک لەقورئانی خوێندەوە لەم شەوەدا جا کە تەواوبوو ئەوان گەڕانەوە بۆ لای گەلەکەیان بەئاگادارکردنەوەیان؛ جا محمد پێغەمبەری اللە پێشی نەزانین صلّى الله عليه وآله وسلم، بەڵکو اللە وەحی بۆ کرد لەدوای ئەوە بەوەی چەند کەسێک لە جنەکان لەمیانەی شەونوێژدا گوێیان لێی بووە. بەپشتڕاستکردنەوەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {قُلْ أُوحِيَ إِلَيَّ أَنَّهُ اسْتَمَعَ نَفَرٌ مِنَ الْجِنِّ فَقَالُوا إِنَّا سَمِعْنَا قُرْآناً عَجَباً} صدق الله العظيم [الجن:1]..

بۆیە محمد پێغەمبەری اللە صلّى الله عليه وآله وسلم ھەموو قورئانی بۆ نەخوێندنەوە لەبەرئەوەی نەیزانی لەم شەوەدا چەند کەسانێک لە جن ھاتوون گوێی بۆ بگرن، خۆ ئەگەر محمد پێغەمبەری اللە صلّى الله عليه وآله وسلم بشیزانیبووایە ئەوا ھەر نەیدەتوانی ھەموو قورئانیان بەسەردا بخوێنێتەوە لەیەک شەودا، ئەوەش لەبەرئەوەی ئەو بەخێرایی نەیدەخوێندەوە بەڵکو اللە فەرمانی پێکردبوو بەوەی کەوا بە وردی و له‌سه‌رخۆ.- بە تەرتیل- بیخوێنێتەوە. بەپشتڕاستکردنەوەی ئەم فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِيمِ {يَا أَيُّهَا الْمُزَّمِّلُ (1) قُمِ اللَّيْلَ إِلَّا قَلِيلًا (2) نِّصْفَهُ أَوِ انقُصْ مِنْهُ قَلِيلًا (3) أَوْ زِدْ عَلَيْهِ وَرَ‌تِّلِ الْقُرْ‌آنَ تَرْ‌تِيلًا (4) إِنَّا سَنُلْقِي عَلَيْكَ قَوْلًا ثَقِيلًا (5) إِنَّ نَاشِئَةَ اللَّيْلِ هِيَ أَشَدُّ وَطْئًا وَأَقْوَمُ قِيلًا (6) إِنَّ لَكَ فِي النَّهَارِ‌ سَبْحًا طَوِيلًا (7) وَاذْكُرِ‌ اسْمَ رَ‌بِّكَ وَتَبَتَّلْ إِلَيْهِ تَبْتِيلًا (8) رَّ‌بُّ الْمَشْرِ‌قِ وَالْمَغْرِ‌بِ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَكِيلًا (9) وَاصْبِرْ‌ عَلَىٰ مَا يَقُولُونَ وَاهْجُرْ‌هُمْ هَجْرً‌ا جَمِيلًا (10) وَذَرْ‌نِي وَالْمُكَذِّبِينَ أُولِي النَّعْمَةِ وَمَهِّلْهُمْ قَلِيلًا (11) إِنَّ لَدَيْنَا أَنكَالًا وَجَحِيمًا (12) وَطَعَامًا ذَا غُصَّةٍ وَعَذَابًا أَلِيمًا (13) يَوْمَ تَرْ‌جُفُ الْأَرْ‌ضُ وَالْجِبَالُ وَكَانَتِ الْجِبَالُ كَثِيبًا مَّهِيلًا (14) إِنَّا أَرْ‌سَلْنَا إِلَيْكُمْ رَ‌سُولًا شَاهِدًا عَلَيْكُمْ كَمَا أَرْ‌سَلْنَا إِلَىٰ فِرْ‌عَوْنَ رَ‌سُولًا (15) فَعَصَىٰ فِرْ‌عَوْنُ الرَّ‌سُولَ فَأَخَذْنَاهُ أَخْذًا وَبِيلًا (16) فَكَيْفَ تَتَّقُونَ إِن كَفَرْ‌تُمْ يَوْمًا يَجْعَلُ الْوِلْدَانَ شِيبًا (17) السَّمَاءُ مُنفَطِرٌ‌ بِهِ كَانَ وَعْدُهُ مَفْعُولًا (18) إِنَّ هَـٰذِهِ تَذْكِرَ‌ةٌ فَمَن شَاءَ اتَّخَذَ إِلَىٰ رَ‌بِّهِ سَبِيلًا (19)} صدق الله العظيم [المزمل].

بەڵکو ھەتا تەنانەت ئەگەر بەخێرایش بیخوێندبایەوە لەگەڵ خێراییەکەشیدا ئەوا ھەر نەیدەتوانی کۆتایی بەخوێندەوەکەی بھێنێت لەدوای عیشاوە تاکو نیوەی شەویش یان کەمێک لەدوای نیوەی شەوەوە؛ بەڵکو ھەتا تەنانەت ئەگەر تاکو بەیانیش بەردەوام بووایە ئەوا ھەر نەیدەتوانی ھەموو قورئانیان بۆ بخوێنێتەوە، جا ئەو بەووردی و لەسەرخۆیی دەیخوێندەوە ھەروەکو پەروەردگارەکەی فەرمانی پێکردبوو وە بەخێرایی نەیدەخوێندەوە خۆ ئەگەر بەخێراییش بیخوێندبایەوە ئەوا ھەر نەیدەتوانی ھەمووی تەواو بکات ئەی دارس لەبەرئەوەی اللە ئه‌ندازه‌ی شه‌وو ڕۆژی دیاری کردووە جا ھەرگیزیش نەیدەتوانی قورئان لەیەک شەودا تەواو بکات لەبەرئەوەی قورئان زۆرە، وەھەرگیزاو ھەرگیزیش نە محمد پێغەمبەری اللە صلى الله عليه وآله وسلم و نە ئەوانەشی کەوا لەگەڵیدابوون ھەموو قورئانیان نەخوێندۆتەوە، ھەر لەبەرئەوەش اللە لێی بووریون لەوەی کەوا ھەموو قورئان لەشەوێکدا بخوێننەوە، وە پێی وتوون بەوەی کەوا ئەوەندەی بۆیان دەکرێت لەقورئان بخوێننەوە، اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {إِنَّ رَبَّكَ يَعْلَمُ أَنَّكَ تَقُومُ أَدْنَى مِنْ ثُلُثَي اللَّيْلِ وَنِصْفَهُ وَثُلُثَهُ وَطَائِفَةٌ مِنَ الَّذِينَ مَعَكَ وَاللَّهُ يُقَدِّرُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ عَلِمَ أَنْ لَنْ تُحْصُوهُ فَتَابَ عَلَيْكُمْ فَاقْرَءُوا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ عَلِمَ أَنْ سَيَكُونُ مِنْكُمْ مَرْضَى وَآخَرُونَ يَضْرِبُونَ فِي الأَرْضِ يَبْتَغُونَ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَآخَرُونَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَاقْرَءُوا مَا تَيَسَّرَ مِنْهُ وَأَقِيمُوا الصَّلاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَأَقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا وَمَا تُقَدِّمُوا لأَنْفُسِكُمْ مِنْ خَيْرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّهِ هُوَ خَيْرًا وَأَعْظَمَ أَجْرًا وَاسْتَغْفِرُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ (20)} صدق الله العظيم [المزمل].

جا بەڵگەت بھێنە بەوەی کەوا محمد پێغەمبەری اللە صلّى الله عليه وآله وسلم ھەموو قورئانی لەیەک شەودا خوێندۆتەوە، بەڵام تۆ دەیبینی کەوا اللە فەتوات بۆ دەدات بەوەی نە محمد پێغەمبەری اللە و نەئەوانەی کەوا لەگەڵیدابوون لە ھاوەڵە ھەڵبژێردراوەکانی نەیانتوانیوە ھەموو قورئان لەشەوێکدا تەواو بکەن ھەرلەبەرئەوەش اللە پێی وتوون بەوەی ئەوەندەی بۆیان دەکرێت بیخوێننەوە: {إِنَّ رَبَّكَ يَعْلَمُ أَنَّكَ تَقُومُ أَدْنَى مِنْ ثُلُثَي اللَّيْلِ وَنِصْفَهُ وَثُلُثَهُ وَطَائِفَةٌ مِنَ الَّذِينَ مَعَكَ وَاللَّهُ يُقَدِّرُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ عَلِمَ أَنْ لَنْ تُحْصُوهُ فَتَابَ عَلَيْكُمْ فَاقْرَءُوا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ عَلِمَ أَنْ سَيَكُونُ مِنْكُمْ مَرْضَى وَآخَرُونَ يَضْرِبُونَ فِي الأَرْضِ يَبْتَغُونَ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَآخَرُونَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَاقْرَءُوا مَا تَيَسَّرَ مِنْهُ وَأَقِيمُوا الصَّلاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَأَقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا وَمَا تُقَدِّمُوا لأَنْفُسِكُمْ مِنْ خَيْرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّهِ هُوَ خَيْرًا وَأَعْظَمَ أَجْرًا وَاسْتَغْفِرُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ (20)} صدق الله العظيم [المزمل].

ئیمام مەھدی ناصر محمد یەمانی.

6. افتراضي

- 6 -
    ئیمام ناصر محمد یەمانی
    19 - ذو الحجة - 1429 ک
    18 - 12 - 2008 مـ
    03:21 بەیانی

https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=4514
    ــــــــــــــــــ

وە پرسیار بۆ پرسیارکارو وەڵامیش لەسەر پرسیارەکەی..

بسم الله الرحمن الرحيم، والصلاة والسلام على خاتم الأنبياء والمُرسلين مُحمد رسول الله صلّى الله عليه وآله وسلّم والتابعين للحقّ إلى يوم الدين، وبعد..
    ئەمەش پرسیارەکەم بۆت ئەی پرسیارکار پرسیارەکەش بریتی یە لەوەی: ئایا اللە پاک و بێگەردی و بەرزی و بڵندی بۆی بە فریشتەکانی فەرمووە کەوا من لە بەھەشتی مەئوای لای سیدرەتولمونتەھا خەلیفەیەک دادەنێم جا ئەو کاتەی کەوا ڕێکی خست و لەڕوحی توانای خۆی ژیانی پێبەخشی ئەوا اللە فەرمانی پێکردبن بە سوژدەبردنی (گوێڕایەڵی بۆ فەرمانەکەی اللە)؟ جا بەوەڵامەکەشت لەسەرمان دەزانم کەوا دواتر دەڵێی. اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَائِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُوا أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ ﴿٣٠﴾ وَعَلَّمَ آدَمَ الْأَسْمَاءَ كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلَائِكَةِ فَقَالَ أَنبِئُونِي بِأَسْمَاءِ هَـٰؤُلَاءِ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٣١﴾ قَالُوا سُبْحَانَكَ لَا عِلْمَ لَنَا إِلَّا مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ ﴿٣٢﴾ قَالَ يَا آدَمُ أَنبِئْهُم بِأَسْمَائِهِمْ فَلَمَّا أَنبَأَهُم بِأَسْمَائِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّكُمْ إِنِّي أَعْلَمُ غَيْبَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَأَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ ﴿٣٣﴾ وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ أَبَىٰ وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ ﴿٣٤﴾ وَقُلْنَا يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَكُلَا مِنْهَا رَغَدًا حَيْثُ شِئْتُمَا وَلَا تَقْرَبَا هَـٰذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ ﴿٣٥﴾ فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَا مِمَّا كَانَا فِيهِ وَقُلْنَا اهْبِطُوا بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَلَكُمْ فِي الْأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَىٰ حِينٍ ﴿٣٦﴾ فَتَلَقَّىٰ آدَمُ مِن رَّبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ ﴿٣٧﴾ قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْهَا جَمِيعًا فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُم مِّنِّي هُدًى فَمَن تَبِعَ هُدَايَ فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ ﴿٣٨﴾ وَالَّذِينَ كَفَرُوا وَكَذَّبُوا بِآيَاتِنَا أُولَـٰئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ ﴿٣٩﴾} صدق الله العظيم [البقرة].

جا سەیری ئەوە بکە کەوا اللە ی بەرزو بڵندو گەورە دەفەرموێت: {وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً} صدق الله العظيم.

وەبەھەمان شێوە سەیری ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە بکە: {وَقُلْنَا يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنْتَ وَزَوْجُكَ الجنَّة وَكُلَا مِنْهَا رَغَداً حَيْثُ شِئْتُمَا وَلاَ تَقْرَبَا هَذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنْ الظَّالِمِينَ(٣٥) فَأَزَلَّهُمَا الشّيْطان عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَا مِمَّا كَانَا فِيهِ} صدق الله العظيم.

جا لەسەرجەم ئەو ئایەتانەی کەوا ھاتوون لەم بارەیەوە وورد ببنەوە دواتر ئەوەی نەتانزانیوە دەیزانن، جا ووردببنەوە لەم ئایەتە محکەمە ڕوون و ئاشکرایانەی کەوا لە دایک و بنچینەی کتێبەکەی اللە دا ھاتوون دەربارەی ئەم باسەو دواتریش ئەوە دەزانن. اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَائِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُوا أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ ﴿٣٠﴾ وَعَلَّمَ آدَمَ الْأَسْمَاءَ كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلَائِكَةِ فَقَالَ أَنبِئُونِي بِأَسْمَاءِ هَـٰؤُلَاءِ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٣١﴾ قَالُوا سُبْحَانَكَ لَا عِلْمَ لَنَا إِلَّا مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ ﴿٣٢﴾ قَالَ يَا آدَمُ أَنبِئْهُم بِأَسْمَائِهِمْ فَلَمَّا أَنبَأَهُم بِأَسْمَائِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّكُمْ إِنِّي أَعْلَمُ غَيْبَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَأَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ ﴿٣٣﴾ وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ أَبَىٰ وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ ﴿٣٤﴾ وَقُلْنَا يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَكُلَا مِنْهَا رَغَدًا حَيْثُ شِئْتُمَا وَلَا تَقْرَبَا هَـٰذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ ﴿٣٥﴾ فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَا مِمَّا كَانَا فِيهِ وَقُلْنَا اهْبِطُوا بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَلَكُمْ فِي الْأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَىٰ حِينٍ ﴿٣٦﴾فَتَلَقَّىٰ آدَمُ مِن رَّبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ ﴿٣٧﴾ قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْهَا جَمِيعًا فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُم مِّنِّي هُدًى فَمَن تَبِعَ هُدَايَ فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ ﴿٣٨﴾ وَالَّذِينَ كَفَرُوا وَكَذَّبُوا بِآيَاتِنَا أُولَـٰئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ ﴿٣٩﴾} صدق الله العظيم [البقرة].

وە اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {إِنَّ مَثَلَ عِيسَى عِنْدَ اللَّهِ كَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ قَالَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ} صدق الله العظيم [آل عمران:59].

وە اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمْ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيراً وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَتَسَاءَلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيباً} صدق الله العظيم [النساء].

ھەروەکو فەرمووشیەتی: {يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوباً وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ} صدق الله العظيم [الحجرات:13].

وە اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِيَسْكُنَ إِلَيْهَا} صدق الله العظيم [الأعراف:189].

وە اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {وَلَقَدْ خَلَقْنَاكُمْ ثُمَّ صَوَّرْنَاكُمْ ثُمَّ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ لَمْ يَكُن مِّنَ السَّاجِدِينَ ﴿١١﴾ قَالَ مَا مَنَعَكَ أَلَّا تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُكَ قَالَ أَنَا خَيْرٌ مِّنْهُ خَلَقْتَنِي مِن نَّارٍ وَخَلَقْتَهُ مِن طِينٍ ﴿١٢﴾ قَالَ فَاهْبِطْ مِنْهَا فَمَا يَكُونُ لَكَ أَن تَتَكَبَّرَ فِيهَا فَاخْرُجْ إِنَّكَ مِنَ الصَّاغِرِينَ ﴿١٣﴾ قَالَ أَنظِرْنِي إِلَىٰ يَوْمِ يُبْعَثُونَ ﴿١٤﴾ قَالَ إِنَّكَ مِنَ الْمُنظَرِينَ ﴿١٥﴾ قَالَ فَبِمَا أَغْوَيْتَنِي لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَكَ الْمُسْتَقِيمَ ﴿١٦﴾ ثُمَّ لَآتِيَنَّهُم مِّن بَيْنِ أَيْدِيهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَيْمَانِهِمْ وَعَن شَمَائِلِهِمْ وَلَا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شَاكِرِينَ ﴿١٧﴾ قَالَ اخْرُجْ مِنْهَا مَذْءُومًا مَّدْحُورً لَّمَن تَبِعَكَ مِنْهُمْ لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنكُمْ أَجْمَعِينَ ﴿١٨﴾ وَيَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ فَكُلَا مِنْ حَيْثُ شِئْتُمَا وَلَا تَقْرَبَا هَـٰذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ ﴿١٩﴾ فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطَانُ لِيُبْدِيَ لَهُمَا مَا وُورِيَ عَنْهُمَا مِن سَوْآتِهِمَا وَقَالَ مَا نَهَاكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هَـٰذِهِ الشَّجَرَةِ إِلَّا أَن تَكُونَا مَلَكَيْنِ أَوْ تَكُونَا مِنَ الْخَالِدِينَ ﴿٢٠﴾ وَقَاسَمَهُمَا إِنِّي لَكُمَا لَمِنَ النَّاصِحِينَ ﴿٢١﴾ فَدَلَّاهُمَا بِغُرُورٍ فَلَمَّا ذَاقَا الشَّجَرَةَ بَدَتْ لَهُمَا سَوْآتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِن وَرَقِ الْجَنَّةِ وَنَادَاهُمَا رَبُّهُمَا أَلَمْ أَنْهَكُمَا عَن تِلْكُمَا الشَّجَرَةِ وَأَقُل لَّكُمَا إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمَا عَدُوٌّ مُّبِينٌ ﴿٢٢﴾ قَالَا رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ ﴿٢٣﴾ قَالَ اهْبِطُوا بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَلَكُمْ فِي الْأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَىٰ حِينٍ ﴿٢٤﴾ قَالَ فِيهَا تَحْيَوْنَ وَفِيهَا تَمُوتُونَ وَمِنْهَا تُخْرَجُونَ ﴿٢٥﴾} صدق الله العظيم [الأعراف].

ھەروەکو لەئایەتێکی تریشدا فەرموویەتی: {مِنْهَا خَلَقْنَاكُمْ وَفِيهَا نُعِيدُكُمْ وَمِنْهَا نُخْرِجُكُمْ تَارَةً أُخْرَى} صدق الله العظيم [طه:55].

وە اللە بەرزو بڵندو گەورەیی بۆی فەرموویەتی: {وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ ﴿٢٦﴾ وَالْجَانَّ خَلَقْنَاهُ مِن قَبْلُ مِن نَّارِ السَّمُومِ ﴿٢٧﴾ وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَائِكَةِ إِنِّي خَالِقٌ بَشَرًا مِّن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ ﴿٢٨﴾ فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِن رُّوحِي فَقَعُوا لَهُ سَاجِدِينَ ﴿٢٩﴾ فَسَجَدَ الْمَلَائِكَةُ كُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ ﴿٣٠﴾ إِلَّا إِبْلِيسَ أَبَىٰ أَن يَكُونَ مَعَ السَّاجِدِينَ ﴿٣١﴾ قَالَ يَا إِبْلِيسُ مَا لَكَ أَلَّا تَكُونَ مَعَ السَّاجِدِينَ ﴿٣٢﴾ قَالَ لَمْ أَكُن لِّأَسْجُدَ لِبَشَرٍ خَلَقْتَهُ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ ﴿٣٣﴾ قَالَ فَاخْرُجْ مِنْهَا فَإِنَّكَ رَجِيمٌ ﴿٣٤﴾ وَإِنَّ عَلَيْكَ اللَّعْنَةَ إِلَىٰ يَوْمِ الدِّينِ ﴿٣٥﴾ قَالَ رَبِّ فَأَنظِرْنِي إِلَىٰ يَوْمِ يُبْعَثُونَ ﴿٣٦﴾ قَالَ فَإِنَّكَ مِنَ الْمُنظَرِينَ ﴿٣٧﴾ إِلَىٰ يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ ﴿٣٨﴾ قَالَ رَبِّ بِمَا أَغْوَيْتَنِي لَأُزَيِّنَنَّ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ وَلَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ ﴿٣٩﴾ إِلَّا عِبَادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِينَ ﴿٤٠﴾ قَالَ هَـٰذَا صِرَاطٌ عَلَيَّ مُسْتَقِيمٌ﴿٤١﴾ إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ إِلَّا مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغَاوِينَ ﴿٤٢﴾ وَإِنَّ جَهَنَّمَ لَمَوْعِدُهُمْ أَجْمَعِينَ ﴿٤٣﴾ لَهَا سَبْعَةُ أَبْوَابٍ لِّكُلِّ بَابٍ مِّنْهُمْ جُزْءٌ مَّقْسُومٌ ﴿٤٤﴾} صدق الله العظيم [الحجر].

وە اللە بەرزو بڵندی و گەورەیی بۆی فەرموویەتی: {وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ قَالَ أَأَسْجُدُ لِمَنْ خَلَقْتَ طِينًا ﴿٦١﴾ قَالَ أَرَأَيْتَكَ هَـٰذَا الَّذِي كَرَّمْتَ عَلَيَّ لَئِنْ أَخَّرْتَنِ إِلَىٰ يَوْمِ الْقِيَامَةِ لَأَحْتَنِكَنَّ ذُرِّيَّتَهُ إِلَّا قَلِيلًا ﴿٦٢﴾ قَالَ اذْهَبْ فَمَن تَبِعَكَ مِنْهُمْ فَإِنَّ جَهَنَّمَ جَزَاؤُكُمْ جَزَاءً مَّوْفُورًا ﴿٦٣﴾ وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُم بِصَوْتِكَ وَأَجْلِبْ عَلَيْهِم بِخَيْلِكَ وَرَجِلِكَ وَشَارِكْهُمْ فِي الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ وَعِدْهُمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلَّا غُرُورًا ﴿٦٤﴾ إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ وَكَفَىٰ بِرَبِّكَ وَكِيلًا ﴿٦٥﴾} صدق الله العظيم [الإسراء].

وە بەرزی و بڵندی بۆی فەرموویەتی: {وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاّ إِبْلِيسَ كَانَ مِنْ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ أَفَتَتَّخِذُونَهُ وَذُرِّيَّتَهُ أَوْلِيَاءَ مِنْ دُونِي وَهُمْ لَكُمْ عَدُوٌّ بِئْسَ لِلظَّالِمِينَ بَدَلاً} صدق الله العظيم [الكهف:50].

وە بەرزی و بڵندی بۆی فەرموویەتی: {وَلَقَدْ عَهِدْنَا إِلَىٰ آدَمَ مِن قَبْلُ فَنَسِيَ وَلَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْمًا ﴿١١٥﴾ وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ أَبَىٰ ﴿١١٦﴾ فَقُلْنَا يَا آدَمُ إِنَّ هَـٰذَا عَدُوٌّ لَّكَ وَلِزَوْجِكَ فَلَا يُخْرِجَنَّكُمَا مِنَ الْجَنَّةِ فَتَشْقَىٰ ﴿١١٧﴾ إِنَّ لَكَ أَلَّا تَجُوعَ فِيهَا وَلَا تَعْرَىٰ ﴿١١٨﴾ وَأَنَّكَ لَا تَظْمَأُ فِيهَا وَلَا تَضْحَىٰ ﴿١١٩﴾ فَوَسْوَسَ إِلَيْهِ الشَّيْطَانُ قَالَ يَا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلَىٰ شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَمُلْكٍ لَّا يَبْلَىٰ ﴿١٢٠﴾ فَأَكَلَا مِنْهَا فَبَدَتْ لَهُمَا سَوْآتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِن وَرَقِ الْجَنَّةِ وَعَصَىٰ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوَىٰ ﴿١٢١﴾ ثُمَّ اجْتَبَاهُ رَبُّهُ فَتَابَ عَلَيْهِ وَهَدَىٰ ﴿١٢٢﴾} صدق الله العظيم [طه].

جا لەدوای ووردبوونەوەکە ئەوە دەزانن کەوا نەتانزانیوە بەم شێوەیە:

1- بەڕاستی اللە ئادەمی لە بەھەشتی مەئوای ئاسمانی لای سیدرەتولمونتەھا نەکردووەو دانەناوە بەخەلیفە بەڵکو لەزەویدا کردی بە خەلیفە، بەومانایەی کەوا بەھەشتێکی اللە ھەیە لەزەویدا بەبێ ھیچ شک و گومان و دوودڵیەک کە اللە کاتی خۆی جنی تێدا کردبوو بەخەلیفە، وەبەھەمان شێوە فەرمانیشی بە فریشتەکان کرد بە گوێڕایەڵی کردن بۆ خەلیفەی پەروەردگارەکەیان بەسوژدەبرن بۆ اللە، وە لەم ئایەتانەدا بەڵگەکەی خەلافەت دەردەھێنین بەوەی کەوا لەزەویە بەڵگەکەش ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورەیە: {وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً} صدق الله العظيم.

2- لەپاشان ئەوەی لێدەردەھێنین بەوەی ئەم زەویە بەھەشتێکی اللە ی تێدایە بەڵگەکەش ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورەیە: {وَيَا آدَمُ اسْكُنْ أَنْتَ وَزَوْجُكَ الجنَّة فَكُلاَ مِنْ حَيْثُ شِئْتُمَا وَلاَ تَقْرَبَا هَذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنْ الظَّالِمِينَ} صدق الله العظيم.

3- پاشان ئەوە دەردەھێنین کەوا بەڕاستی اللە فەرمانی بە ئیبلیس کرد بەدەرچوون لێی پاشان ئەویش داوای لە اللە کرد مۆڵەتی بدات تێیدا بمێنێتەوە تاکو ئەوکەسە توشی فیتنە بکات کە اللە ڕێزی ئەوی داوە بەسەریدا!

وە شەیتان ئەم داوایەی لە اللە کرد لە دەرگای تەحەدداوە ئەگەر ھاتوو دوایخست پاشانیش اللە وەڵامی داوایەکەی دایەوەو ئادەمیشی لێ ئاگادارو ووریا کردەوە جا بەڕاستی ئادەم گوێی لە تەحەددایەکەی ئیبلیس بوو وەلە ڕاگەیاندنی دوژمنایەتیەکە بۆ ئادەم و ھاوسەرەکەی و ھەموو نەوەکانیان ئەوەش لەم فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە دەردەھێنین: {فَقُلْنَا يَا آدَمُ إِنَّ هَـٰذَا عَدُوٌّ لَّكَ وَلِزَوْجِكَ فَلَا يُخْرِجَنَّكُمَا مِنَ الْجَنَّةِ فَتَشْقَىٰ ﴿١١٧﴾ إِنَّ لَكَ أَلَّا تَجُوعَ فِيهَا وَلَا تَعْرَىٰ ﴿١١٨﴾ وَأَنَّكَ لَا تَظْمَأُ فِيهَا وَلَا تَضْحَىٰ ﴿١١٩﴾ فَوَسْوَسَ إِلَيْهِ الشَّيْطَانُ قَالَ يَا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلَىٰ شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَمُلْكٍ لَّا يَبْلَىٰ ﴿١٢٠﴾ فَأَكَلَا مِنْهَا فَبَدَتْ لَهُمَا سَوْآتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِن وَرَقِ الْجَنَّةِ وَعَصَىٰ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوَىٰ﴿١٢١﴾ ثُمَّ اجْتَبَاهُ رَبُّهُ فَتَابَ عَلَيْهِ وَهَدَىٰ ﴿١٢٢﴾} صدق الله العظيم [طه].

بەڵام اللە وەعدو بەڵێنی بەشەیتان دا بەوەی کەوا دواتر (لەئاخر زەماندا) بەسەرشۆڕی و ڕیسوایی دەریبکات بە بەزینێکی سەخت وەلەپاش ئەوەش دەیخاتە ناو دۆزەخەوە کەوا خراپترین چارەنووسە. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {وَلَقَدْ خَلَقْنَاكُمْ ثُمَّ صَوَّرْنَاكُمْ ثُمَّ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ لَمْ يَكُن مِّنَ السَّاجِدِينَ ﴿١١﴾ قَالَ مَا مَنَعَكَ أَلَّا تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُكَ قَالَ أَنَا خَيْرٌ مِّنْهُ خَلَقْتَنِي مِن نَّارٍ وَخَلَقْتَهُ مِن طِينٍ ﴿١٢﴾ قَالَ فَاهْبِطْ مِنْهَا فَمَا يَكُونُ لَكَ أَن تَتَكَبَّرَ فِيهَا فَاخْرُجْ إِنَّكَ مِنَ الصَّاغِرِينَ ﴿١٣﴾ قَالَ أَنظِرْنِي إِلَىٰ يَوْمِ يُبْعَثُونَ ﴿١٤﴾ قَالَ إِنَّكَ مِنَ الْمُنظَرِينَ ﴿١٥﴾ قَالَ فَبِمَا أَغْوَيْتَنِي لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَكَ الْمُسْتَقِيمَ ﴿١٦﴾ ثُمَّ لَآتِيَنَّهُم مِّن بَيْنِ أَيْدِيهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَيْمَانِهِمْ وَعَن شَمَائِلِهِمْ وَلَا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شَاكِرِينَ ﴿١٧﴾ قَالَ اخْرُجْ مِنْهَا مَذْءُومًا مَّدْحُورًا لَّمَن تَبِعَكَ مِنْهُمْ لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنكُمْ أَجْمَعِينَ ﴿١٨﴾ وَيَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ فَكُلَا مِنْ حَيْثُ شِئْتُمَا وَلَا تَقْرَبَا هَـٰذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ ﴿١٩﴾ فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطَانُ لِيُبْدِيَ لَهُمَا مَا وُورِيَ عَنْهُمَا مِن سَوْآتِهِمَا وَقَالَ مَا نَهَاكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هَـٰذِهِ الشَّجَرَةِ إِلَّا أَن تَكُونَا مَلَكَيْنِ أَوْ تَكُونَا مِنَ الْخَالِدِينَ ﴿٢٠﴾ وَقَاسَمَهُمَا إِنِّي لَكُمَا لَمِنَ النَّاصِحِينَ ﴿٢١﴾ فَدَلَّاهُمَا بِغُرُورٍ فَلَمَّا ذَاقَا الشَّجَرَةَ بَدَتْ لَهُمَا سَوْآتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِن وَرَقِ الْجَنَّةِ وَنَادَاهُمَا رَبُّهُمَا أَلَمْ أَنْهَكُمَا عَن تِلْكُمَا الشَّجَرَةِ وَأَقُل لَّكُمَا إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمَا عَدُوٌّ مُّبِينٌ ﴿٢٢﴾ قَالَا رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ ﴿٢٣﴾ قَالَ اهْبِطُوا بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَلَكُمْ فِي الْأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَىٰ حِينٍ ﴿٢٤﴾ قَالَ فِيهَا تَحْيَوْنَ وَفِيهَا تَمُوتُونَ وَمِنْهَا تُخْرَجُونَ﴿٢٥﴾} صدق الله العظيم [الأعراف].

4- وەلەپاش ئەوە ئەوەتان بۆ ڕوون دەبێتەوە بەوەی دەرچوونەکە لەزەویەوە بۆ زەویە بەومانایەی لەناوەوەی بۆ دەرەوە، جا ئەوە بریتی یە لە دابەزین -ھبوط- لە ژیان و گوزەرانی نازو نیعمەتەوە بۆ ئاستێکی نزم لە ژیان و گوزەران، وە لە ڕاستیشدا بریتی یە لە دەرچوون لە بەھەشت بۆ ئەو شوێنەی کەوا ئێوە تێیدان لە دەردەسەری و چەرمەسەری و ماندوێتی، ئەوەش لەبەرئەوەی اللە مۆڵەتی ئیبلیسیدا لەم بەھەشتەدا بمێنێتەوە بەگوێرەی داوایەکەی خۆی لەدەرگای تەحەدداوە کەئەگەر بێتو اللە دوایخست ئەوا ئادەم و ھاوسەرەکەی توشی فیتنە دەکات جا وایان لێدەکات کەوا گوێڕایەڵی فەرمانی ئیبلیس بن و یاخی بن و سەرپێجی لە فەرمانی پەروەردگارەکەیان بکەن جا لەپاش ئەوە اللە ش وەڵامی داوایەکەی ئیبلیسی دایەوە پاشانیش اللە ئادەم و ھاوسەرەکەی ووریاو ئاگادارکردەوە لە ئیبلیس بەوەی شەیتان وایان لێنەکات دەریان بکات لە شکۆمەندیەوە بۆ ماندوێتی. ھەر لەبەرئەوەش اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {وَلَقَدْ عَهِدْنَا إِلَىٰ آدَمَ مِن قَبْلُ فَنَسِيَ وَلَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْمًا ﴿١١٥﴾ وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ أَبَىٰ ﴿١١٦﴾ فَقُلْنَا يَا آدَمُ إِنَّ هَـٰذَا عَدُوٌّ لَّكَ وَلِزَوْجِكَ فَلَا يُخْرِجَنَّكُمَا مِنَ الْجَنَّةِ فَتَشْقَىٰ ﴿١١٧﴾ إِنَّ لَكَ أَلَّا تَجُوعَ فِيهَا وَلَا تَعْرَىٰ ﴿١١٨﴾ وَأَنَّكَ لَا تَظْمَأُ فِيهَا وَلَا تَضْحَىٰ ﴿١١٩﴾ فَوَسْوَسَ إِلَيْهِ الشَّيْطَانُ قَالَ يَا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلَىٰ شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَمُلْكٍ لَّا يَبْلَىٰ ﴿١٢٠﴾ فَأَكَلَا مِنْهَا فَبَدَتْ لَهُمَا سَوْآتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِن وَرَقِ الْجَنَّةِ وَعَصَىٰ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوَىٰ ﴿١٢١﴾} صدق الله العظيم [طه].

وەئەی گەلی موسڵمانان و ھەموو خەلکی ئەو شەیتانە بریتی یە لە خودی مەسیحی دەجال کەوا ھێشتا تاکو ئێستا ھەر لە بەھەشتەکەی اللە یە لە ژێر خاک وە ئەوەش بریتی یە لە بەھەشتی فیتنە کەوا مەسیحی دەجالی تێدایە دەیەوێت پێی توشی فیتنەو ئاشوبتان بکات بەڵام اللە پێی بەڵێنی بە ئێوە داوە لەدنیاو لەپێش بەھەشتی ڕۆژی دوایی جا اللە دەتانژیێنێت تێیدا بە ژیانێکی چاک و خۆش لەم زەویەی کەوا پێتان تێی نەخستووە جا اللە زەوی و ناوچەکەی ئەوان لەدنیادا دەکات بە میراتی ئێوە وەکو بەڕاست دانانێک بۆ بەڵێنەکەی بۆ موسڵمانان لەوەی کەوا اللە ی بەرزو بڵندو گەورە دەفەرموێت: {وَأَوْرَثَكُمْ أَرْضَهُمْ وَدِيَارَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ وَأَرْضًا لَّمْ تَطَئُوهَا} صدق الله العظيم [الأحزاب:27].

وەئەم زەویە بریتی یە لەو زەویەی کەوا پێی ھیچ موسڵمانێکی لە ئومەتی محمدی تێنەکەوتووە صلى الله عليه وآله وسلم، جا ئەگەر گوێڕایەڵی شەیتانتان کردو سەرپێچی خەلیفەکەی اللە ئیمام مەھدیتان کرد ئەوا لەدەستان دەچێت جا شەیتانیش بەڵێنتان پێنادات تەنھا بە خەڵەتاندن و غروری نەبێت، جا ئەگەر گوێڕایەڵی ئەو مەسیحی دەجالەتان کرد کەوا بریتی یە لەخودی شەیتانی نەفرەت لێکراو ئەوا ھەرگیز بەدەستی ناھێنن وە بەڕاستیش پێشتر لەدەستی ئادەم و ھاوسەرەکەی بوو ھەتا ئەوکاتەی سەرپێچیان لە فەرمانی پەروەراگارەکەیان کردو شەیتانیان بەڕاست دانا جا ئەوەبوو ئەوکاتە دەرچوون لەو ژیانە شکۆمەندیەی کەوا تێیدا بوون، وەبەھەمان شێوە ئێوەش وادەبن ئەگەر ھاتوو سەرپێچیتان لە فەرمانەکەی اللە کردو شەیتانی نەفرەتلێکراوتان بەڕاستدانا جا با شەیتان پێی ئێوەش تووشی فیتنە نەکات ھەروەکو باوک و دایکتانی بەدەرکردن دا لێی جا بەڕاستی اللە ووریاو ئاگاداری ئێوەی کردۆتەوە لە فیتنەو ئاشوبەکەی. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {يَا بَنِي آدَمَ لَا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُم مِّنَ الْجَنَّةِ يَنزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْآتِهِمَا إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَقَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لَا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ لِلَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ ﴿٢٧﴾} صدق الله العظيم [الأعراف].

وەبەڕاستی محمد پێغەمبەری اللە ش دەربارەی ڕۆژێکی ئەم زەویە زانیاری پێداون کەوا ئەو تێیدا نیشتەجێیە جا محمد پێغەمبەری اللە صلّى الله عليه وآله وسلم فەرموویەتی ڕۆژێکی دەجال وەکو ساڵێکە لەساڵەکانی ئێوە، جا عليه الصلاة والسلام فەرموویەتی: [ يومه كسنة ] بەومانایەی ڕۆژێکی ئەو وەکو ساڵێکە لەساڵەکابی ئێوە.

وەئەی خەڵکینە بەڕاستی من بەو زانستە حەقە قسەتان لەگەڵدا دەکەم کەوا دواتر حەقەکەی لەسەر ئەرزی واقعدا دەبیننەوە لەکاتێکدا ئێوە ھێشتا ھەر لە دنیاشدان جا شوێنی ئەو ھەڵیت و پەڵیت و خزعبلاتانەی ئێوە ناکەوم کەوا عەقڵ و مەنتق قبوڵی ناکات وەبەڕاستی ئەو بەھەشتی فیتنەیەشمان بەتێروتەسەلی بۆ باس کردن کەوا بووە ھۆکاری ئەوەی ئادەم تووشی فیتنە بێت پێی جا سوربوو لەسەری و لەسەر مانەوەی تێیدا بەڵکو شەیتان ترساندی بەوەی کەوا اللە ئەوەی قەدەغە نەکردووە لەم درەختە تەنھا بۆ ئەوە نەبێت نەوەک ببن بە دوو فریشتەی نەمر لەم نازو نیعمەتەی کەوا تێیدابوون جا لەبەر سوربوونیان لەسەر ئەوە لە درەختەکەیان خوارد، جا با شەیتان ئێوەش تووشی فیتنەو ئاشوب نەکات ھەروەکو دایک و باوکتانی لەبەھەشت بەدەرکردن دا بەڕاستی من بۆ ئێوە ئامۆژگاریکارێکی ئەمینم، وەئەم بەھەشتەش لەژێر خاکدایە کەوا ھی اللە یە. بەپشتڕاستکردنەوەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَافِي الأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا وَمَا تَحْتَ الثَّرَى} صدق الله العظيم [طه:6].

وە دوو خۆرھەڵاتی ھەیە لە دوولای بەرامبەر یەکتریەوە کەوا بریتی یە لەزەوی دوو خۆرھەڵاتەکە وە خۆرھەڵاتەکانی بریتین لە خودی خۆرئاوایەکانی وە پەروەردگارەکەشیان اللە یە نەک دوژمنەکەی و دوژمنەکەتان مەسیحی دەجال. بەپشتڕاستکردنەوەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {رَبُّ المَشْرِقَيْنِ وَرَبُّ المَغْرِبَيْنِ} صدق الله العظيم [الرحمن:17]..

بەو مانایەی دوو دەروازەی ھەیە یەکێکیان لە لایەکانی جەمسەی باشوری زەوی ئەویتریشیان لەو پەڕی کۆتایی لایەکانی جەمسەری باکوری زەوی وە گەورەترین دووریش لەنێوان دووخاڵدا لەم زەویەدا بریتی یە لەنێوانی ئەم دوو دەروازەیە. بەپشتڕاستکردنەوەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {حَتَّى إِذَا جَاءنَا قَالَ يَا لَيْتَ بَيْنِي وَبَيْنَكَ بُعْدَ الْمَشْرِقَيْنِ فَبِئْسَ الْقَرِينُ} صدق الله العظيم [زخرف:38].

ئەوەش لەبەرئەوەی گەورەترین دووری لەنێوان دووخاڵ لەم زەویەدا بریتی یە لە دووری نێوان دووخاڵی خۆرھەڵاتەکە لەبەرئەوەی لە دوولای بەرامبەر یەکترن وە کە خۆر لەدەروازەی باشوریدا ھەڵدێت تیشکی خۆرەکە ئەم زەویە ەاخراوە دەبڕێت ھەتاکو تیشکەکەی لە دەروازەکەی باکوریدا دەردەچێت بەڕەچاوکردنی ئەوەی لەبەرئەوەی ئەم زەویە ڕاست و ڕێکە لەبەرزی و نزمیداو بەڕاستی اللە زۆر بەڕێک و پێکی دایڕشتووەو ڕایخستووە بە سەوزایی جا بەڕێک و پێکی دروستی کردووە جا بە ڕێک و نایابی دەردەکەوێت جا گۆشەو کەناری شاراوەی نیە بەڵکو بەرزی نزمی یەک ئاستی ھەیە کەوا اللە بەسەوزایی ڕایخستووەو زۆر بەڕێک و پێکی دروستی کردووە.بەپشتڕاستکردنەوەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە {وَالسَّمَاءَ بَنَيْنَاهَا بِأَيْدٍ وَإِنَّا لَمُوسِعُونَ ﴿٤٧﴾ وَالْأَرْضَ فَرَشْنَاهَا فَنِعْمَ الْمَاهِدُونَ ﴿٤٨﴾} صدق الله العظيم [الذاريات].

بەومانایەی اللە وای لێکردووە بەڕێکی و نایانی بەدیاربکەوێت کە ئەگەر بێتو یەکێکتان لە دەروازەیەکی بێت ئەوا دواتر خۆر لەئاسماندا دەبینێت لەبەرامبەر دەروازەکەی تر ئەوەش بریتی یە لە وەسفی بەرزو نزمیەکەی. بەپشتڕاستکردنەوەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {وَالْأَرْضَ فَرَشْنَاهَا فَنِعْمَ الْمَاهِدُونَ} صدق الله العظيم.

ئەوەش ئەو زەویەیە کەوا اللە دایناوە بۆ حەسانەوە تێیدا کە میوەجات و دارخورمای شێوەی دەفرو گوڵدانی تێدایە وە دانەوێڵەی خاوەن پەل و پۆدارو بۆنخۆش. بەپشتڕاستکردنەوەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە:{ وَالْأَرْضَ وَضَعَهَا لِلْأَنَامِ ﴿١٠﴾ فِيهَا فَاكِهَةٌ وَالنَّخْلُ ذَاتُ الْأَكْمَامِ ﴿١١﴾ وَالْحَبُّ ذُو الْعَصْفِ وَالرَّيْحَانُ ﴿١٢﴾ فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ ﴿١٣﴾} صدق الله العظيم [الرحمن].

وە ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورەتان بەیاد دەھێنمەوە کەوا دەفەرموێت: {فَبِأَيِّ آلَاء رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ} صدق الله العظيم.

جا ئایا ئەو زەویە تونێلەییەی بەردەمتان چی یە کەوا پێتان تێی نەخستووە لە ئایەت و نیشانەکانی اللە لە ئایەت و نیشانە بەڕاستدانەرەکان بۆ ئەم قورئانە گەورەیەی کەوا کۆچتان کردووە لێی، جا چ نیعمەتێکی اللە بەدرۆدەخەنەوە ئەی گەلی کافرەکان لە ئینسان و جن؟ اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {فَاذْكُرُوا آلَاءَ اللَّـهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿٦٩﴾} صدق الله العظيم [الأعراف].

وە دەشبینم کەوا نەزانەکان لەئێوە بەدرۆم دەخەنەوە بەھۆی ئەوەی کە لەبەرچی بۆیان دەرناکەوم ھەرچەندە کەوا من بەو وتەیەی اللە دەیاندوێنم کەوا ئیمانیان پێی ھەیە جا بەھەمان شێوە کۆچیان کردووە لێی پاشانیش بەدرۆم دەخەنەوە بەوەی لەبەرچی دەرناکەوم جا ڕووبەڕوویان بوەستم؟ وە ئایا ئەگەر بێتو دەربکەوم بۆیان ئەوا دواتر قسەیەکی ترم جگە لەوە لەگەڵ دەکەن جا بەڕاستم دادەنێن؟ جا چ جیاوازیەک ھەیە لەنێوان دەرکەوتنەکەم مادام ئەوان ئەو حەقەیان بەڕاست دانەنابێت کەوا لەبەر دەستیانە، وە لەسەر نێوچەوانیشم نەنوسراوە ئیمام مەھدی چاوەڕوانکراو بەڵکو منیش بەشەرێکم وەکو ئێوە اللە بەیانی حەقی قورئانی فێرکردوومە جا حوکمەکانیتان بۆ لە خودی قورئاندا دەردەھێنم، یان ئێوە بڕوا بەم زەویە ناکەن کەوا بریتی یە لە تونێلێک لەزەوی کەوا پێی کەستانی تێ نەکەوتووە ئەی گەلی موسڵمانان، وە ئایەت و نیشانەکانی اللە ی تێدایە؟ وەکو اللە ی بەرزو بڵندو گەورە پشتڕاستی دەکاتەوە لەوەی دەفەرموێت: {فَإِنِ اسْتَطَعْتَ أَن تَبْتَغِيَ نَفَقًا فِي الْأَرْ‌ضِ} [الأنعام:35].

وەبەڕاستی منیش دەمەوێت جەنگیان لەگەڵدا بکەم جا چاوەڕێی ئەوە نەکەین تاکو مەسیحی دەجال جەنگمان لەگەڵدا دەکات ئەوەش لەترسی ئەوەی نەبادا خەڵک ببن بەیەک ئومەت لەسەر کوفر بەڕەچاوکردنی فیتنەی ئەو مەلەکوتەی کەوا کاتی خۆی ئێوەی تێدا بەدەرکردندا، وە ئێمەش بەسەریاندا زاڵدەبین. وە اللە ش دەیەوێت ئێوە بکات بە یەک ئومەت لەسەر حەق، خۆ ئەگەر مەسیحی دەجالیش بانگی کردن بۆ کوفرکردن بە اللە ئەی گەلی ئەم ئومەتە ئەوا شوێنی دەکەون بەڕەچاوکردنی فیتنەی ئەو موڵکەی کەوا لەم زەویە دایە بەڵکو ئەوە بریتی یە لە زینەت و ڕازاوەیی ژیانی دنیاو نەخش و نیگارەکانی، شەیتانیش نایەوێت کەس بچێتە ناویەوە تەنھا ئەوکەسەی کوفر بە اللە دەکات و شوێنی ئەو دەکەوێت و سەرپێچی ئێمام مەھدی چاوەڕوانکراو دەکات، وەسوێندیش دەخۆم بە پەروەردگاری خاوەن شکۆو پایەو دەسەڵات بەوەی کەوا ئێمە دەری دەپەڕێنین لێی بە قودرەت و توانای اللە بە سەرشۆڕی و ڕیسواییەوە بەخۆی و ھەموو ئەو سوپایەشی کەوا ئامادەی کردووە لە نەوەی بەشەرەکان لەیەھود کەوا باوکانیان لەبەشەرن و دایکانیشیان لە مێیەی شەیتانە جنەکانن جا لەگەڵیاندا کۆدەبنەوەو جوت دەبن لەگەڵ ئەوانەی دروستکراوی اللە یان گۆڕی، جا لەلای مەسیحی دەجالی شەیتانی نەفرەتلێکراو منداڵەەکانیان دادەنێن، ئێمەش بەسەریادا زاڵ دەبین بەئیزنی اللە ی بەدەسەڵاتی داناو کاربەجێ، جا اللە من و ئەوانەی لەگەڵ منن دەکات بە میراتگری زەوی و ناوچەو شوێنەکانیان و ماڵەکانیان لەو زەویەی کەوا پێیان تێی نەخستووە. وەکو بەڕاستدانانێک بۆ بەڵێنە حەقەکەی کەوا دەفەرموێت: {وَأَوْرَثَكُمْ أَرْضَهُمْ وَدِيَارَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ وَأَرْضاً لَّمْ تَطَؤُوهَا وَكَانَ اللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيراً} صدق الله العظيم [الأحزاب:27].

جا ھەرچی ئەو فەرموودەیەتی: {وَأَوْرَثَكُمْ أَرْضَهُمْ وَدِيَارَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ}.

ئەوە تایبەتە بە پێغەمبەری اللە - صلى الله عليه وآله وسلم -و ئەوانەشی کەوا لەگەڵی بوون، وەھەرچی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورەیە: {وَأَرْضاً لَّمْ تَطَؤُوهَا وَكَانَ اللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيراً}.

جا ئەوە مەبەستی ئیمام مەھدی و دەستەکەیەتی ئەوانەی کەوا بریتین لەھەمان حزب و دەستەکەی محمد پێغەمبەری اللە - صلى الله عليه وآله وسلم - وەھەمووشمان حزبی اللە ین؛ جا ئاگاداربن بەڕاستی ھەر حزبەکەی اللە بریتین لەوانەی زاڵ و سەرکەوتوو دەبن، وە اللە ش دەمانکات بە میراتگری مەلەکوتی ئەم زەویە لە ناوچەو شوێن و سەروەت و ماڵەکان، کەوا بریتی یە لەو زەویەی ھێشتا پێی ھیچ موسڵمانێکی تێ نەکەوتووە لە نەخوێندەوارەکان، ئەوەش بریتی یە لە بەھەشتی فیتنە کەوا کۆشک و تەلارەکانی لە زیون و دەرگای کۆشک و تەلارەکانیشی ئاڵتونە وە جۆرەھا نەخش و نیگارو بەرزکەرەوەی تێدایە کەوا پێیدا ھەڵدەگەڕێن کە ئێستا ئەو مەسیحی دەجالەی بانگەوازی خەڵکی دەکات بۆ کوفرکردن بە اللە ی حەق دەسەڵاتی بەسەردا ھەیە، وە بانگەشەی پەروەردگارێتی دەکات بەناحەق، وە بەڵێن بەکافرەکان دەدات بەم شوێن و ناوچەیە کاتێک کوفر دەکەن بە بانگەوازی حەق کەوا دیوارو بنمیچەکانی لە زیوەو دەرگاکانیشی لەئاڵتونە، وە دەیەوێت خەڵکی بکات بەیەک ئومەت لەسەر کوفر، شەیتانیش بەڵێنیان پێنادات تەنھا بە خەڵەتاندن نەبێت، جا ھەر ئەوەشە بەیان و ڕوونکردنەوەی حەقی ئەم فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {وَلَوْلَا أَن يَكُونَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً لَّجَعَلْنَا لِمَن يَكْفُرُ‌ بِالرَّ‌حْمَـٰنِ لِبُيُوتِهِمْ سُقُفًا مِّن فِضَّةٍ وَمَعَارِ‌جَ عَلَيْهَا يَظْهَرُ‌ونَ ﴿٣٣﴾ وَلِبُيُوتِهِمْ أَبْوَابًا وَسُرُ‌رً‌ا عَلَيْهَا يَتَّكِئُونَ ﴿٣٤﴾ وَزُخْرُ‌فًا وَإِن كُلُّ ذَٰلِكَ لَمَّا مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَالْآخِرَ‌ةُ عِندَ رَ‌بِّكَ لِلْمُتَّقِينَ ﴿٣٥﴾} صدق الله العظيم [الزخرف].

جا ئەگەر فەزڵی اللە نەبووایە لەسەرتان ئەی گەلی موسڵمانان بە ڕەوانەکردنی مەھدی چاوەڕوانکراو بە بەیان و ڕوونکردنەوەی حەقی قورئانی گەورە ئەوا ئێوەش لەگەڵ خەڵکی شوێنی شەیتان دەکەوتن مەگەر تەنھا کەمێکتان نەبن، ئەوەش لەبەرئەوەی شەیتان بریتی یە لەخودی ئەو مەسیحی دەجالەی کەوا دەیەوێت خەڵکی بکات بەیەک ئومەتی کافر، جا اللە منی ڕەوانەکرد بۆی لەدژی جا خەڵکی بە ئیزنی اللە دەکەم بە یەک ئومەت لەسەر ھیدایەت لەسەر ڕێگای ڕاست، جا اللە سەربازەکانی لە مێشوولەوە بەرەو سەرووتر بۆ بەندەکەی خۆی کۆدەکاتەوە وە موسڵمانانی ئەمڕۆش کە ئەوە دەبینن ھیچیان بۆ زیاد نابێت تەنھا کوفرکردن و نکۆڵیکردن نەبێت بۆ حەق بەڕەچاوکردنی گۆڕینی ڕێساو ڕێسای ئایەت و نیشانەکانی بەڕاستدانان لە کتێبدا، وە درۆو بوختانیان لەسەر اللە ھەڵبەستووە بەوەی گوایە اللە بەئایەت و نیشانەکانی بەڕاستدانان لەلایەن خۆیەوە پشتگیری پێ لە بەتاڵ دەکات ھەروەکو ئەو قسەیان کەوا پێیان وایەو دەڵێن اللە پشتگیری لە مەسیحی دەجال دەکات بە ئایەت و نیشانەکان لەلایەن خۆیەوە پاک و بێگەردی بۆی، جا چۆن ئەو پشتگیری لە بەتاڵ دەکات بە ئایەت و نیشانەکانی بەڕاستدانان ئایا عەقڵتان بەکارناھێنن و تێناگەن؟ جا ئەگەر بێتو اللە پشتگیری لە ئیمام مەھدی بکات بەسەربازەکانی لەمێشوولەوە بەرەو سەرووتر لەدروستکراوەکانی اللە لە ئاسمانەکان و لەزەوی لەدژی مەسیحی دەجال و سوپاکەی ئەوا ئەوکاتە موسڵمانان دەڵێن بەڕاستی ئەو ئیمام مەھدیەی کەوا اللە پشتگیری کردووە بەم ھەموو ئایەت و نیشانانە ئەوە بریتی یە لە مەسیحی درۆزن! ھەرچەندە کەوا من بانگەشەی پەروەردگارێتیش ناکەم، پەناش دەگرم بە اللە..بەڵام ئەوان سەیری بانگەوازە حەقەکەی منیان نەکردووە بەڵکو دواتر سەیری زۆری ئایەتە بەڕاستدانەرەوەکان دەکەن لەئاسمان و زەویدا، جا اللە لەسەریان سەربازەکانی مەھدی چاوەڕوانکراو لەھەموو ناوچەو شوێنێکی ئاسمانەکان و زەویدا کۆدەکاتەوە جا ئەوکاتەش دەڵێن: "بەڕاستی ئەم مەھدیەی کەوا اللە پشتگیری کردووە بەھەموو ئەم ئایەت و نیشانانە کەواتە ئەوە بریتی یە لەو مەسیحی دەجالەی محمد پێغەمبەری اللە ئێمەی لێ ووریاو ئاگادارکردۆتەوە وە ھەواڵی پێداوین بەوەی اللە دواتر مەلەکوتی ھەموو شتێکی پێدەدات". کەوایە ھەرگیز ئایەت و نیشانە بەڕاست دانەرەوەکان ھیچتان بۆ زیاد ناکەن تەنھا کوفرکردن نەبێت ئەی گەلی موسڵمانانی ئەمڕۆ. بەپشتڕاشتکردنەوەی ئەم فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {وَلَوْ أَنَّنَا نَزَّلْنَا إِلَيْهِمُ الْمَلائِكَةَ وَكَلَّمَهُمُ الْمَوْتَى وَحَشَرْنَا عَلَيْهِمْ كُلَّ شَيْءٍ قُبُلًا مَا كَانُوا لِيُؤْمِنُوا إِلَّا أَنْ يَشَاءَ اللَّهُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَهُمْ يَجْهَلُونَ} صدق الله العظيم [الأنعام:111].

وەھۆکارەکەش بریتیە لەوەی کەوا ئێوە ڕێساو یاسای حەقتان گۆڕیوە لەکتێب و بەتاڵتان بەڕاست داناوەو حەقیشتان بەدرۆ زانیوەو شوێنی بەتاڵی ھەڵبەستراو کەوتوون، وە سوێندیش دەخۆم بەحەق و حەقیش دەڵێم ئەوانەی کەوا عەقیدەو بیروباوەڕیان وایە بەوەی بەڕاستی اللە پشتگیری لە بەتاڵ دەکات بەئایەت و نیشانەکانی خۆی ئەوانە توندترو گەورەتر کوفریان کردووە بەحەق لە کتێبدا؛ بەڵکو کافرەکانی ئومەتەکانی پێشتر عاقڵتر بوونە لەوانە ھەتا تەنانەت فیرعەونیش لەو موسڵمانانە عاقڵتر بووە کەوا بیروباوەڕیان وایە بەوەی اللە بەئایەت و نیشانەکانی خۆی پشتگیری لە کەسێک دەکات بۆ بەڕاستدانانی بەتاڵ؛ بەڵکو فیرعەون عاقڵتر بووە لەوانە لەبەرئەوەی ئەو دەیزانی بەوەی کەوا پەروەردگار بە ئایەت و نیشانەکانی بەڕاستدانان پشتگیری پێ لەحەق دەکات بۆ ئەولیاو یارو یاوەرەکانی خۆی وەکو بەڕاستدانانێک بۆ دەعوەو بانگەوازەکەیان ئەگەر بێتو لەسەر حەق بن، جا سەیری وەڵامەکەی فیرعەون بکەن لەسەر ئەو پێغەمبەرەی اللە ئەو موسایەی کەوا بانگەوازی دەکرد بۆ لای پەروەردگاری ھەموو جیھان: {قَالَ فِرْ‌عَوْنُ وَمَا ربّ العالمين ﴿٢٣﴾ قَالَ رَ‌بُّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْ‌ضِ وَمَا بَيْنَهُمَا إِن كُنتُم مُّوقِنِينَ ﴿٢٤﴾ قَالَ لِمَنْ حَوْلَهُ أَلَا تَسْتَمِعُونَ ﴿٢٥﴾ قَالَ رَ‌بُّكُمْ وَرَ‌بُّ آبَائِكُمُ الْأَوَّلِينَ ﴿٢٦﴾ قَالَ إِنَّ رَ‌سُولَكُمُ الَّذِي أُرْ‌سِلَ إِلَيْكُمْ لَمَجْنُونٌ ﴿٢٧﴾ قَالَ رَ‌بُّ الْمَشْرِ‌قِ وَالْمَغْرِ‌بِ وَمَا بَيْنَهُمَا إِن كُنتُمْ تَعْقِلُونَ ﴿٢٨﴾ قَالَ لَئِنِ اتَّخَذْتَ إِلَـٰهًا غَيْرِ‌ي لَأَجْعَلَنَّكَ مِنَ الْمَسْجُونِينَ ﴿٢٩﴾ قَالَ أَوَلَوْ جِئْتُكَ بِشَيْءٍ مُّبِينٍ ﴿٣٠﴾ قَالَ فَأْتِ بِهِ إِن كُنتَ مِنَ الصَّادِقِينَ ﴿٣١﴾ فَأَلْقَىٰ عَصَاهُ فَإِذَا هِيَ ثُعْبَانٌ مُّبِينٌ ﴿٣٢﴾ وَنَزَعَ يَدَهُ فَإِذَا هِيَ بَيْضَاءُ لِلنَّاظِرِ‌ينَ ﴿٣٣﴾} صدق الله العظيم [الشعراء].

جا سەیری وەڵامەکەی فیرعەون بکەن لەسەر موسا: {قَالَ أَوَلَوْ جِئْتُكَ بِشَيْءٍ مُّبِينٍ ﴿٣٠﴾ قَالَ فَأْتِ بِهِ إِن كُنتَ مِنَ الصَّادِقِينَ ﴿٣١﴾}.

ئەوەش لەبەرئەوەی پەروەردگاری موسا ئەگەر حەق بوو ئەوا دواتر پشتگیری لە بانگەوازە حەقەکەی دەکات بە موعجیزەی بەڕاستدانەرەوە، ھەرلەبەرئەوەش فیرعەون بڕیاری دا بەوەی کە ئەگەر بێتو ئایەت و نیشانەیەکی بەڕاستدانەرەوەی ھێنا لەلایەن ئەو پەروەردگارەی کەوا ڕەوانەی کردووە بەحەق ئەوا بەڕاستی لە ڕاستگۆیانە، ھەرلەبەرئەوەش وەڵامەکەی فیرعەون لەسەر موسا بەم شێوەیە بوو بەڵکو کردی بە بڕیارێکی پێشوەختەش لەنێوانیان بەحەق بەر لەوەی کەوا موسا نیشانی بدات: {قَالَ أَوَلَوْ جِئْتُكَ بِشَيْءٍ مُّبِينٍ ﴿٣٠﴾ قَالَ فَأْتِ بِهِ إِن كُنتَ مِنَ الصَّادِقِينَ ﴿٣١﴾}.

وەھەرچی ئێوەنە ئەی گەلی ئەو موسڵمانانەی کەوا بیروباوەڕتان بەوە ھەیە کە اللە بەئایەت و نیشانەکانی پشتگیری لەکەسێک دەکات بۆ بەڕاستدانانی بانگەوازی بەتاڵ بەھەمان شێوەش بەڕاستدانانی بانگەوازی حەق جا ئاژەڵ لەئەوانە بەعەقڵترە بەڵکو ئەوانە لەئاژەڵیش گومڕاتر ڕێگایان گرتووە.

جا من وا ئەم بیـــروبــــاوەڕە نامــۆو خراپــەیــەم تێـــــکشـــکاندو ھەلا ھەلام کرد ....

براتان ئیمام ناصر محمد یەمانی.

7. افتراضي

- 7 -
    ئیمام ناصر محمد یەمانی
    20 - 05 - 1431 ک
    04 - 05 - 2010 مـ
    12:02 بەیانی
    https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=4515
    ـــــــــــــــــــــ

{وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِيحَ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ رَسُولَ اللَّـهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَـٰكِن شُبِّهَ لَهُمْ}
    صدق الله العظيـــــم ..

اقتباس المشاركة :
    [بەس چەند پرسیارێکم ھەیە دەربارەی مبەس چەند پرسیارێکم ھەیە دەربارەی مەسیحی دەجال؟ ھەروەکو لەقورئانی پیرۆزدا باسکراوەەسیحی دەجال؟ ھەروەکو لەقورئانی پیرۆزدا باسکراوە بەوەی کەوا مەسیحی ڕاستەقینە بەڕێزمان عیسا لەخاچ نەدراوە بەڵکو بەئەو چوێندراوە؟ بەھەمان شێوە دەوترێت مەسیحی دەجالی کوێر بریتی یە لە ئیبلیس؟ وە ئایا مانای ئەوە ئەوەیە کەوا مەسیحی دەجال بەوێنەی مەسیحی ڕاستەقینە دەچوو لەمیانەی لەخاچ دانەکەی وە ئایا حیکمەتەکە لەوەدا چیە؟ وە ئایا بەڕاستی مەسیحی دەجال دەیەوێت قەناعەت بە بەشەر بھێنێت بەوەی کەوا ئەو خۆی اللە یە؟ وە ئایا حیکمەت لەوە چی یە کەوا مەسیحی ڕاستەقینە دێت مردوو زیندوو دەکاتەوە وە مەسیحی دەجالیش مردوو زیندوو دەکاتەوە؟ا
    انتهى الاقتباس
    بسم الله الرحمن الرحيم، وسلامٌ على المرسلين، والحمد لله ربّ العالمين..
    سەلام و ڕەحمەت و بەرەکەتی اللە لەسەر ئێوەش بێت برای پرسیارکاری بەڕێزم ئەوکەسەی بەدوای حەق و ڕاستیدا دەگەڕێی، جا سەبارەت بەپرسیارەکەی یەکەمت کەوا تیدا دەڵێی:

اقتباس المشاركة :
    (ھەروەکو لەقورئانی پیرۆزدا باسکراوە بەوەی کەوا مەسیحی ڕاستەقینە بەڕێزمان عیسا لەخاچ نەدراوە بەڵکو بەئەو چوێندراوە؟ بەھەمان شێوە دەوترێت بەوەی کەوا مەسیحی دەجالی کوێر بریتی یە لە ئیبلیس؟ وە ئایا مانای ئەوە ئەوەیە کەوا مەسیحی دەجال بەوێنەی مەسیحی ڕاستەقینە دەچوو لەمیانەی لەخاچ دانەکەی وە ئایا حیکمەتەکە لەوەدا چیە؟.
    انتهى الاقتباس
    ئەمەش وەڵامی بەحەق و ڕاست و دروست بۆ تۆ؛ جا سەبارەت بەئەوەی بەئەوچووە بۆیان ئەوە بریتی بوو لە جەستەیەک کەوا ڕوحی تێدا نەبوو کە ڕوحی قودس (جبریل) دروستی کرد (بەئیزنی اللە) جا ئەم جەستەیە بە وێنەی مەسیح عیسای کوڕی مەریەم دەچوو بەئیزنی اللە، جا خستیە مەرقەدەکەی مەسیح عیسای کوڕی مەریەمەوە عليه الصلاة والسلام، وەیەھودیش ھەستان بەکوشتنی ئەم جەستەیەو لەخاچ دانی جا اللە بەندەو پێغەمبەرەکەی لە مەکرو پیلانەکەی ئەوان ڕزگارکرد بە ڕوحی پێرۆز جبریل(روح القدس) عليه الصلاة والسلام بەپشتڕاستکردنەوەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {إِذْ قَالَ اللَّـهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ اذْكُرْ نِعْمَتِي عَلَيْكَ وَعَلَىٰ وَالِدَتِكَ إِذْ أَيَّدتُّكَ بِرُوحِ الْقُدُسِ تُكَلِّمُ النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَكَهْلًا ۖ وَإِذْ عَلَّمْتُكَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرَاةَ وَالْإِنجِيلَ ۖ وَإِذْ تَخْلُقُ مِنَ الطِّينِ كَهَيْئَةِ الطَّيْرِ بِإِذْنِي فَتَنفُخُ فِيهَا فَتَكُونُ طَيْرًا بِإِذْنِي ۖ وَتُبْرِئُ الْأَكْمَهَ وَالْأَبْرَصَ بِإِذْنِي ۖ وَإِذْ تُخْرِجُ الْمَوْتَىٰ بِإِذْنِي ۖ وَإِذْ كَفَفْتُ بَنِي إِسْرَائِيلَ عَنكَ إِذْ جِئْتَهُم بِالْبَيِّنَاتِ فَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْهُمْ إِنْ هَـٰذَا إِلَّا سِحْرٌ مُّبِينٌ ﴿١١٠﴾} صدق الله العظيم [المائدة].

وەھەرچی سەبارەت بەپرسیارەکەی ترتە کەوا تێیدا دەڵێی:

اقتباس المشاركة :
    (ئایا مانای ئەوە ئەوەیە کەوا مەسیحی دەجال بەوێنەی مەسیحی ڕاستەقینە دەچوو لەمیانەی لەخاچ دانەکەی وە ئایا حیکمەتەکە لەوەدا چیە؟).
    انتهى الاقتباس
    وەڵامەکەی: بزانە ئەی پرسیارکاری بەڕێز ئەوەی بە مەسیح عیسای کوڕی مەریەم چوێندرا ئەوەنی یە کەوا بە بەتەواوی بە کەسایەتی مەسیح عیسای کوڕی مەریەم دەچێت، بەوەی وەکو وێنەکەی مەسیح عیسای کوڕی مەریەم دروستکرا، ئەوەش تاکو یەھود ھەڵبستن بە لەخاچ دان و کوشتنی جەستەکەی بە شمشێر بەڵام ھیچ نەبوو تەنھا جەستەیەکی بێ ڕوح نەبێت کەوا فڕێدرابووە سەر جێگاگەی مەسیح عیسای کوڕی مەریەمەوە، جا بەڕاستی تەعنە لەم جەستەیە درا ئجا ەم جەستەیە لەخاچ دراو دفن کرا، ئەمەش فیتنەیەک بوو لەلایەن اللە وە بۆیان بەھۆی پیلانەکەیان جا ئەوان وا گومان دەبەن بەوەی ئەوان مەسیح عیسای کوڕی مەریەمیان کوشتووە اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِيحَ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ رَسُولَ اللَّـهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَـٰكِن شُبِّهَ لَهُمْ} صدق الله العظيم [النساء:157].

کەواتە بەڕاستی ئەو جەستەیە کوژراوە کە بە مەسیح عیسای کوڕی مەریەم دەچوو باس و خواسی ئەم جەستەیەش کۆتایی پێھات، حیکمەتەکەش لەوەدا تەنھا ئەوەبوو تاکو اللە پێی فێڵ لەوانە بکات کەوا پیلان دەگێڕن بۆ کوڕی مەریەم، ئەوەش تاکو دوژمنایەتی و ڕق بخاتە نێوان بەسەرخەرەکانی مەسیح عیسای کوڕی مەریەم و نێوان یەھود تاکو ڕۆژی قیامەت، ئەوەش بەھۆی کوشتنی مەسیح عیسای کوڕی مەریەم لە بیروباوەڕی نەصاراکان، ھەرچەندە ئەوان نەکوشتوویانە نە لەخاچیشیان داوە، بەڵکو ئەو جەستەیان کوشتووەو لەخاچ داوە کەوا بەئەو چوێندرا بۆیان بە ھەمان وێنەکەی مەسیح عیسای کوڕی مەریەم.

وەھەرچی سەبارەت بەو پرسیارەشتە کەوا تێیدا دەڵێی:

اقتباس المشاركة :
    (بەھەمان شێوە دەوترێت بەوەی کەوا مەسیحی دەجالی کوێر بریتی یە لە ئیبلیس).
    انتهى الاقتباس
    جا لەپاش ئەوە بەحەق وەڵامت دەدەینەوەو دەڵێین: اللھم بەڵێ، بەڕاستی مەسیحی درۆزن بریتی یە لەو ئیبلیسی شەیتانە نەفرەت لێکراوەی کەوا دەیەوێت بڵێت ئەو خۆی مەسیح عیسای کوڕی مەریەمە، وە دەڵێت بەوەی ئەو خۆی اللە ی پەروەردگاری ھەموو جیھانە، جا بۆ کوڕی مەریەم نەبووەو ڕەوا نەبووە قسەیەک بکات لەکاتێکدا حەق و ڕەوانەبێت بۆی بیکات؛ بەڵکو ئەوە بریتی یە لە مەسیحی درۆزن نەک مەسیح عیسای کوڕی مەریەم؛ بەڵکو ئەو بریتی یە لەو شەیتانە نەفرەتێکراوەی کەوا خۆی دەخاتە سەر کەسایەتی مەسیح عیسای کوڕی مەریەم، جا لەبەرئەوەی ئەو نەسیح عیسای کوڕی مەریەم نیە ھەرلەبەرئەوەیە کەوا پێی دەوترێت مەسیحی درۆزن لەبەرئەوەی ئەو عیسای کوڕی مەریەمی حەق نیە صلّى الله عليه وعلى أُمّه وأسلّمُ تسليماً.

وەھەرچی سەبارەت بە پرسیارەکەتە بەوەی کەوا دەڵێی مەسیحی درۆزن کوێرە! جا نازانم بەوەی کەوا ئەو کوێر بێت، وەناشزانم بەوەی لەنێو چاوانیشیدا نوسرابێت کافر، بەڵکو ئەوە فێڵێکە لەلایەن شەیتانە بەشەرە درۆزن و بوختانکارەکانەوە لەسەر دواھەمین پێغەمبەر صلّى الله عليه وآله وسلّم، ئەوەش تاکو موسڵمانان توشی فیتنەو ئاشوب بکەن بە مەسیحی درۆزن لەوساتەی کەوا دەیبینن ئەو کوێر نیەو لەنێواچاوانیشیدا نەنوسراوە کافر جا لەپاش ئەوە بەڕاستی دابنێن! وەپاک و بێگەردی بۆ پەروەردگارم ھەروەکو بڵێی اللە ئینسان بێت پاک و بێگەردی بۆی! جا جیاوازیەکە تەنھا ئەوەبێت کەوا ئەو کوێرەو پەروەردگارەکەشتان کوێر نیە ئایا لە اللە ناترسن! بەڵکو ھیچ کەس و شتێک لەھیچ شتێکدا ھاوشێوەی اللە نیە پاک و بێگەردی بۆی وە ھیچ یەکێک لەئەو ناچێت لەدروستکراوەکانی جل جلاله.

وەھەرچی سەبارەت بەو قسەیەتە کەوا دەڵێی:

اقتباس المشاركة :
    (بەڕاستی مەسیحی دەجال دەیەوێت قەناعەت بە بەشەر بھێنێت بەوەی کەوا ئەو خۆی اللە یە؟).
    انتهى الاقتباس
    جا لەپاش ئەوە وەڵامت دەدەمەوە بەحەق و دەڵێم: ئەوە لەبەرئەوەی شەیتان دەیەوێت ھەموو بەشەر تووشی فیتنەو ئاشوب بکات جا بیروباوەڕی نەصارا (مەسیحیەکان) ی ئیسغلال کردووە بەناحەق، جا دەیەوێت نەصاراو موسڵمانان گومڕاو سەرلێشێواو بکات لەڕێگای ڕاست، وە ھەرچی یەھودە جا ئەوان دەزانن بەوەی ئەو شەیتانی نەفرەتلێکراوە بەڵام بێئومێدبوونە لە ڕەحمەت و میھرەبانیەکەی اللە وە دەیانەوێت نەصاراو موسڵمانانیش ھەموویان لەگەڵیان بن لە ئاگری دۆزەخ، ھەرلەبەرئەوەش اللە نەصاراکانی لە مەکرو پیلانەکەی یەھود ووریاو ئاگادارکردۆتەوە اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لَا تَغْلُوا فِي دِينِكُمْ غَيْرَ الْحَقِّ وَلَا تَتَّبِعُوا أَهْوَاءَ قَوْمٍ قَدْ ضَلُّوا مِن قَبْلُ وَأَضَلُّوا كَثِيرًا وَضَلُّوا عَن سَوَاءِ السَّبِيلِ ﴿٧٧﴾} صدق الله العظيم [المائدة].

جا اللە بەم فەرموودەیەی نەصاراکان دەدوێنێت بەرزی و بڵندی و گەورەیی بۆی: {قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لَا تَغْلُوا فِي دِينِكُمْ غَيْرَ الْحَقِّ}.

وە لەدوای ئەوەشدا اللە ووریاو ئاگاداری کردوونەتەوە لە شوێنکەوتنی ھەڵبەستراوەکەی یەھود -بە موبالەغەو زێدەڕەویکردن- لە کتێبە ھەڵبەستراوەکان دەربارەی مەسیح عیسای کوڕی مەریەم ھەر لەبەرئەوەش اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {وَلَا تَتَّبِعُوا أَهْوَاءَ قَوْمٍ قَدْ ضَلُّوا مِن قَبْلُ وَأَضَلُّوا كَثِيرًا وَضَلُّوا عَن سَوَاءِ السَّبِيلِ} صدق الله العظيم.

ئەوەش لەبەرئەوەی زۆرێک لە کتێبەکانی ئێستای ئینجیل و تەورات لە ھەڵبەستراوی شەیتانە بەشەرەکانن لە یەھود تا نەصاراکانی پێ گومڕابکەن و لایان بدەن لە ڕێگای ڕاست ھەرلەبەرئەوەش اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لَا تَغْلُوا فِي دِينِكُمْ غَيْرَ الْحَقِّ وَلَا تَتَّبِعُوا أَهْوَاءَ قَوْمٍ قَدْ ضَلُّوا مِن قَبْلُ وَأَضَلُّوا كَثِيرًا وَضَلُّوا عَن سَوَاءِ السَّبِيلِ ﴿٧٧﴾} صدق الله العظيم.

وەھەرچی ئەو پرسیارەتە کەوا تێیدا دەڵێی :

اقتباس المشاركة :
    (وە ئایا حیکمەت لەوە چی یە کەوا مەسیحی ڕاستەقینە دێت مردوو زیندوو دەکاتەوە وە مەسیحی دەجالیش مردوو زیندوو دەکاتەوە؟).
    انتهى الاقتباس
    جا لەپاش ئەوە مەھدی چاوەڕوانکراو بەقسەیەکی ڕاستەوخۆ لە محکەمی زیکری کتێبەکەی اللە وەڵامت دەداتەوەو دەڵێت اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {قُلْ إِنَّ رَبِّي يَقْذِفُ بِالْحَقِّ عَلَّامُ الْغُيُوبِ ﴿٤٨﴾ قُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَمَا يُبْدِئُ الْبَاطِلُ وَمَا يُعِيدُ ﴿٤٩﴾} صدق الله العظيم [سبأ].

بەڵکو دەبینی کەوا اللە تەحەددا لەسەر بەتاڵ و ئەولیاو یاوەرەکانی ڕادەگەیەنێت بەوەی کەوا بتوانن ڕوحی مردووێک بگەڕێننەوە لەدوای مردنەکەی، وە اللە ی گەورەش فەرموویەتی ئەگەر ئەوەیان ئەنجامدا لەگەڵ ئەوەی کەوا بانگەشەی بەتاڵیشیان دەکرد لەجێگای اللە جا بەڕاستی ئەوکاتە دیارە ئەوانە ڕاستیان کردووە لە شەریک و ھاوبەش و ھاوەڵ دانانەکەیان بۆ اللە، اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {فَلَوْلَا إِذَا بَلَغَتِ الْحُلْقُومَ ﴿٨٣﴾ وَأَنتُمْ حِينَئِذٍ تَنظُرُونَ ﴿٨٤﴾ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنكُمْ وَلَـٰكِن لَّا تُبْصِرُونَ ﴿٨٥﴾ فَلَوْلَا إِن كُنتُمْ غَيْرَ مَدِينِينَ ﴿٨٦﴾ تَرْجِعُونَهَا إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٨٧﴾} صدق الله العظيم [الواقعة].

جا سەیری تەحەدداکە بکە لایەن پەروەردگاری ھەموو جیھانەوە بۆ بەتاڵ و ئەولیاو یاوەرەکانی بەوەی کەوا بتوانن ڕوح بگەڕێننەوە بۆ جەستە: {تَرْجِعُونَهَا إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٨٧﴾} صدق الله العظيم.

بەڵام بوختان کاران دەیانەوێت موسڵمانان توشی فیتنە بکەن دەربارەی بیروباوەڕە حەقەکان لە محکەمی کتێبەکەی اللە جا اللە و تەحەددا حەقەکەی بەدرۆ بزانن! ھەر لەبەرئەوەش موسڵمانان دەبینی کەوا بیروباوەڕیان بەو بەتاڵە دژو پێچەوانەیە ھەیە بۆ تەحەددایەکەی اللە جا دەیانبینی کەوا بیروباوەڕیان وایە کە بەتاڵ ڕوح دەگەڕێنێتەوە بۆ جەستە، بەڵکو تەنانەت دەشڵێن: بەئیزنی اللە! جا لەپاش ئەوە پێیان دەڵێین: سوێند بەو اللە یەی کەوا ھیچ پەرستراوێکی تر نیە جگە لەئەو نەبێت ھیچ کەسێک بڕوا بەم درۆو ھەڵبەستراوەیە ناکات تەنھا ئەوانە نەبن کە وەکو ئاژەڵن و بیرناکەنەوەو ووردنابنەوە لە محکەمی کتێبەکەی اللە قورئانی گەورە جا ئەوانە عەقڵیان بەکارناھێنن و تێناگەن وە کوێرانە شوێنی قسەو گوفتار دەکەون بەبئ بیرکردنەوەو ووردبوونەوە! بەوەی بیربکەنەوەو ووردببنەوە لەوەی ئایا ئەم ڕیوایەتە یان ئەو فەرموودەیە مخالف و دژو پێچەوانەیە لەگەڵ محکەمی کتێبەکەی اللە یان دژو پێچەوانە نیە لەگەڵیدا لەشتێک؟ جا ھەرچەندە کەوا ئەوە دژو پێچەوانەیە لەگەڵ تەحەدداکەی لای پەروەردگاری ھەموو جیھان لەمحکەمی کتێبەکەی: {تَرْجِعُونَهَا إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٨٧﴾} صدق الله العظيم.

جا لەگەڵ ئەوەشدا موسڵمانان ھەر بیروباوەڕیان بەوە ھەیە کەوا بەتاڵ دواتر ڕوح دەگەڕێنێتەوە بۆ جەستە! کەواتە بەتاڵیان بەڕاست داناوەو ئەو اللە یەشیان بەدرۆ داناوە پاک و بێگەردی بۆی کەوا بە بەتاڵ و ئەولیاو یاوەرەکانی دەڵێت: {تَرْجِعُونَهَا إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٨٧﴾} صدق الله العظيم! وصدق الله العظيم.

جا شەیتانە بەشەرە بوختان کارەکان و ئاژەڵەکانیش لە زانایانی موسڵمانان لەوانەی کەوا ئەم ڕیوایەتانەیان بەڕاستداناوە درۆیان کردووەو فەرموودەکەی اللە شیان بەدرۆ زانیوە لە قورئانی گەورەدا اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {قُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَمَا يُبْدِئُ الْبَاطِلُ وَمَا يُعِيدُ ﴿٤٩﴾} صدق الله العظيم [سبأ].

وەھەرچی مەسیح عیسای کوڕی مەریەمی حەقە - صلّى الله عليه وآله وسلّم - جا بەڕاستی من شاھێدی دەدەم بەوەی کەوا اللە پشتگیری دەکات بە موعجیزەی زیندووکردنەوەی مردوو لەبەرئەوەی ئەو بانگەواز ناکات بۆ خۆی وە ئەوەشی بۆ نیەو ڕەوانیە ئەوە بکات؛ بەڵکو اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {لَقَدْ كَفَرَ الَّذِينَ قَالُوا إِنَّ اللَّـهَ هُوَ الْمَسِيحُ ابْنُ مَرْيَمَ ۖ وَقَالَ الْمَسِيحُ يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اعْبُدُوا اللَّـهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ ۖ إِنَّهُ مَن يُشْرِكْ بِاللَّـهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللَّـهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ وَمَأْوَاهُ النَّارُ ۖ وَمَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ أَنصَارٍ ﴿٧٢﴾} صدق الله العظيم [المائدة].

ھەرلەبەرئەوەش اللە پشتگیری دەکات بە زیندووکردنەوەی مردوو تاکو ببێتە بەڕاستدانانێک لەلایەن اللە وە بۆ ئەوەی کەوا مەسیح عیسای کوڕی مەریەم بانگەواز دەکات بۆلای صلّى الله عليه وآل عمران وأُسلّمُ تسليماً، وەئەو پرسیارەی کەوا ئاڕاستە دەکرێت بریتی یە لەوەی: جا چۆن بەھەمان شێوە اللە بەموعجیزەی زیندووکردنەوەی مردوو پشتگیری لە مەسیحی درۆزن دەکات لەکاتێکدا بانگەواز دەکات بۆ لای خۆی؟ جا چۆن اللە پشتگیری لەو دەکات جا بانگەوازەکەی بەڕاست دادەنێت بە موعجیزە لەلایەن خۆیەوە! جا چۆن اللە حوجەو بەڵگە لەسەر نەفسی خۆی جێ بەجێ دەکات پاک و بێگەردی بۆی چۆن خۆی بۆ خۆی تەحەددایەکە بەتاڵ دەکاتەوە پاک و بێگەردی بۆی؟! ئەی ئایا ئەوە نیە اللە ی بەرزو بڵندو گەورە دەفەرموێت: {تَرْجِعُونَهَا إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٨٧﴾} صدق الله العظيم [الواقعة]؟.

جا چۆن بەتاڵ بەڕاست دادەنێت بە موعجیزە لەلایەن خۆیەوە جا خۆی خۆی بەدرۆ بزانێت پاک و بێگەردی و بەرزی و بڵندی و گەورەیی بۆی؟ جا ئایا ئەوە عەقڵ و مەنتق قبوڵی دەکات؟ بەڵکو ھەرگیز ئەوە عەقڵ و مەنتق قبوڵی ناکات ھەرلەبەرئەوەش دەبینن ئەوە مخالف و دژو پێچەوانەیە بۆ تەحەدداکە لە محکەمی کتێبەکەی اللە: {تَرْجِعُونَهَا إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٨٧﴾} صدق الله العظيم.

ئایا نازانن بەوەی ئەگەر ئەوان بێتو بیگەڕێننەوە ئەوا ئەوکاتە ڕاستیان کردووە لە بانگەوازەکەیان بۆ بەتاڵ لەجێگای اللە؟ ئەی ئایا اللە ی بەرزو بڵندو گەورە نەیفەرمووە: {تَرْجِعُونَهَا إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٨٧﴾} صدق الله العظيم.

جا چۆن ئەوان ڕاستدەکەن و ڕوح دەگەڕێننەوە بۆ جەستە؟ پاک و بێگەردی بۆ اللە ی گەورەو بەرزی و بڵندی و گەورەیی بۆی! بەڵکو موسڵمانان کوفریان کردووە بە قورئانی گەورەو شوێنی ڕیوایەت و فەرموودەی شەیتانەکان کەوتوون واش حساب دەکەن ھیدایەتدراون؛ ئەوەش لەبەرئەوەی ئەوان گەلێکن عەقڵیان بەکارناھێنن و تێناگەن تەنھا ئەوەی پەروەردگارم ڕەحمی پێکردبن و عەقڵەکەی کردبێت بە دادوەر جا شوێنی ئەو ئیمام مەھدیە کەوتووە کەوا بانگەواز دەکات بۆلای حەق و ڕێنمایی دەکات بۆ ڕێگای ڕاست و دروست.

وسلامٌ على المرسلين، والحمد لله ربّ العالمين..
    براتان ئیمام مەھدی ناصر محمد یەمانی.

8. افتراضي

- 8 -
    ئیمام ناصر محمد یەمانی
    https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=11014
    ــــــــــــــــــ

{ الْخَبِيثَاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَالْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثَاتِ }

پرسیارکارێک پرسیاری کرد جا وتی: مەبەست لەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە چیە کەوا دەفەرموێت: {الْخَبِيثَاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَالْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثَاتِ} صدق الله العظيم؟.

جا ئەوەی کەوا زانستی کتێبەکەی اللە ی لەلایە (ئیمام مەھدی) وتی: ھەرچی ئەو مێ یە پیسانەن (الخبيثات) کەوا لە بەھەشتەکەی مەسیحی دەجالن جا ئەوە دایکانیان لە مێ یەی شەیتانە جنەکانن و باوکانیشیان لە شەیتانە بەشەرەکانن وە ئەوەی کەوا شوێنی مەسیحی دەجال دەکەوێت جا ئەوە پیسە بە مێ یەیەکی پیس ھاوسەرگیری لەگەڵ دەکرێت، ئەگەر چی جوانیش بێت ئەوا ھەر پیسە جا ھیچ کەسێکی لێنابێت تەنھا منداڵێکی شەیتانی نەفرەتلێکراو نەبێت. وە بەھەمان شێوە نێرە پیسەکانیش لەشەیتانەکان کەوا دایکانیان لە شەیتانە مێ یەکانن و باوکانیشیان لە شەیتانە بەشەرەکانن وە دابەشیش دەکرێن بۆ سەر دوو بەش بەڕەچاوکردنی ئەوەی لەبەرئەوەی حۆریە چاوگەشەکان دابەش دەکرێن بۆ سەر دووبەش کەوا بریتین لەو حۆریانەی ھەروەکو یاقوت و مەرجانن وەبەھەمان شێوە ئەو حۆریانەی کەوا وەکو لوء لوئو مەرجانن جا ئەوانە جیاوازن لە جوانی لە بەھەشتی مەئوای ئاسمان جا بەھەمان شێوە شەیتان وەکو لاسایی کردنەوەیەک ئەوەی کردووە لە بەھەشتی فیتنەی ژێر خاک جا شەیتانە مێ یە پیسەکان (الخبيثات) جیاوازن لە جوانیدا وەجوانترینیشیان ئەو مێ یە پیسانەن کەوا دایکانیان لەمێیەی شەیتانەکانن و باوکانیشیان لەشەیتانە بەشەرەکانن ، وە ئەوانەی کەمتر لەوان جوانیان ھەیە ئەو شەیتانە پیسە مێیانەی ترن کەوا لەنەوەی ئەوان پەیدا دەبن لە دایک و باوکەکانیان لە یەئجوج و مەئجوج، وەھەمووشیان شەیتانی مێی پیسن کەوا اللە کردوونی بەفیتنە بۆ ئەو نێرە پیسانەی شوێنی مەسیحی دەجال دەکەون، جا ھەشیانە نێرن کەوا باوکانیان لە شەیتانی بەشەرن و دایکانیشان شەیتانی مێ یەن کەوا اللە کردوونی بە فیتنە بۆ ئەو مێ یە پیسانەی شوێنی مەسیحی دەجال دەکەون. .بەپشتڕاستکردنەوەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {الْخَبِيثَاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَالْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثَاتِ} صدق الله العظيم [النور:26].

ھەر لەبەرئەوەش ئەوکەسە دەیەوێت توشی فیتنەتان بکات کەوا زۆر قسەم لەگەڵدا دەکەی دەربارەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيراً وَنِسَاءا} صدق الله العظيم [النساء:1].

وە دەیەوێت ئەو مێ یە پیسانەی کەوا ھیچ یەکێکیان بە کچینی نەماونەتەوە بکات بە حۆریە چاوگەشەکان ئەگەر تەنانەت نەگەیشتبنە تەمەنی بالغ بوونیش جا ھەرگیز ئەو پیسانە بە کچێنی نابێنن ئەگەر تەنانەت ھێشتا منداڵیش بێت، وە دەیەوێت وەھمتان بۆ بکات بەوەی کەوا ئەوانە ھاوسەری منداڵەکانی ئادەمن، جا بڵێت کە ئادەم و ھاوسەرەکەی و نەوەکەی دەرکران لەو بەھەشتە ئەوانەش باقی ترە لەوانەی ماونەتەوە لەوەی ھاوسەری منداڵەکانی تری ئادەمی تێدا مانەوە، وە دەیانەوێت بڵێن ئەوانە بریتین لەو حۆریە چاوگەشانەی کەوا اللە بەڵێنی پێدابوون، ھەتا ئەوکاتەی کەوا دەیانبینن بە کچینی نەماونەتەوە جا ئەوکاتە پێتان دەڵێن پێشتر ئەوانە نەوەکانی ئادەم دەستیان لێداون ئەوکاتەی کەوا لەو بەھەشتەدا بوون.

بەڵام ئیمام مەھدی حەق لەلایەن پەروەردگارەکەتانەوە بۆ ئەو شەیتانەی کەوا دەیەوێت ئەم پیاوە ھەڵبخەڵەتێنێت لەبۆرسەدایە جا بۆم ڕوونکردنەوە بەوەی کەوا ئەوان ئەو حۆریە چاوگەشانە نین کە اللە بەڵێنی پێداون بە سەرەتای تەمەنیانەوە (عرباً اترابا) کەوا پێش ھاوسەرەکانیان دەستی ھیچ ئینسان و جنێکیان بەرنەکەوتووە، وە ھەرچی حۆریەکانی دەجالە جا ئەوە پێشتر لەلایەن زۆرێک لە ئینسان و جنەکانیانەوە دەستیان بەرکەوتووە، جا ھەر ئافرەتێک ھاوسەرە بۆ ھەمووان لەدینی دەجالی ئیبلیسی نەفرەت لێکراو وە لە نەوەکانیان یەئجوج و مەئجوجن کە منداڵەکانیانن لە ھەموو پشتێک، ھەر لەبەرئەوەش یەئجوج و مەئجوج لەھەموو دەرچەیەک دروست دەبن و پەیدا دەبن (بەبێ ھەبوونی ژن و ژن خوازی واتە تەنھا بەداوێن پیسی پەیدا دەبن).

خەلیفەی اللە؛ ئیمام مەھدی ناصر محمد یەمانی.

9. افتراضي

- 9 -
    ئیمام ناصر محمد یەمانی
    https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=11070
    ــــــــــــــــــــــ

قسەو باسی پوخت دەربارەی مەسیحی درۆزنی خراپەکار
    ڕاستی فاڵچی و کاھین و شەیتان پەرستەکان..

ئەی گەلی فاڵچی و کاھین و شەیتان پەرستەکان، بەڕاستی ئێوە ڕاستی ئەوە دەزانن کەوا لەم وتارەمدا ھاتووە، وەئێوە پەرستراوەکانتان لە مێ یەی شەیتانە جنەکان مارەدەکەن و چێژیان لێ وەردەگرن ھەروەکو چۆن چێژ لە کێڵگەی (ئافرەتی) ئینسانەکان وەردەگرن جا لەناویان دەبەن، اللە بتان کوژێت چۆن شتی وا ئەنجام دەدەن ! وە شەیتانەکانیش فێری سیحرو جادویان کردوون وە زیناش لەگەڵ شەیتانە مێیەکان ئەنجام دەدەن بۆ گۆڕینی دروستکراوی اللە ھەروەکو فریشتەکان (لە سیفاتدا) ھاروت و ماروت ئەنجامیان دەدا، وە شەیتانەکان پێتان دەڵێن بەڕاستی ئێمە مایەی ئاشوب و فێتنەین جا نەکەن (بەئاشکرا لەبەرچاوی خەڵکی) کوفر بکەن (وَمَا يُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّىٰ يَقُولَا إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلَا تَكْفُرْ), وە ئێمە دەشزانین بەوەی کەوا شەیتانەکان بانگەواز دەکەن بۆ لای کوفرکردن بەڵکو پێتان دەڵێن بەوەی لەدەرەوەدا ئیمان بھێنن و لەپەنھانیشدا کوفر بکەن و بشڕۆن بۆ مزگەوتەکان ئەوەش تاکو خەڵکی وا گومانتان پێببەن بەوەی ئێوە کەسانی چاکسازن، جا بۆتان نیە بچنە ناو مزگەوتەکانی اللە وە تەنھا بەترسەوە نەبێت لەبەرئەوەی دەزانن بەوەی ئەمە ڕیایە جا ھەر یەکێک لەئێوە دەترسێت لەوەی اللە ھەورە تریشقەیەکی بۆ بنێرێت لە ئاسمانەوە؛ بەڵکو ئێوە ئەو کەسانەن کەوا گوێ ناده‌ن به نوێژه‌کانیان و کارکردی نیه له‌سه‌ریان و دڵی ناده‌نێ و لێی غافڵن (الذين هم عن صلاتهم ساهون)، جا ئەوانە نەوەستاون لەبەردەمی اللە بەڵکو تاکو خەڵکی بتان بینن بەوەی ئێوە لە چاکسازانن وە دەشچن بەرەو مزگەوتەکان بەلەشپیسی و (کێڵگەی ئینسانیش) قه‌ده‌غه دەکەن (وَيَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ) جا نێوانی ژن و مێرد جیادەکەنەوە تا ھەڵبستن بە ئەنجامدانی ئەو تاوانانەی کەوا به‌رده‌وام ده‌یکه‌ن؛ بەڵکو ئێوە ئەو گەلەن کەوا اللە دەربارەیان فەرموویەتی: {وَمِنَ النَّاسِ مَن يُعْجِبُكَ قَوْلُهُ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيُشْهِدُ اللَّـهَ عَلَىٰ مَا فِي قَلْبِهِ وَهُوَ أَلَدُّ الْخِصَامِ ﴿٢٠٤﴾ وَإِذَا تَوَلَّىٰ سَعَىٰ فِي الْأَرْضِ لِيُفْسِدَ فِيهَا وَيُهْلِكَ الْحَرْثَ وَالنَّسْلَ وَاللَّـهُ لَا يُحِبُّ الْفَسَادَ ﴿٢٠٥﴾} صدق الله العظيم [البقرة].

ئیمام مەھدی ناصر محمد یەمانی

10. افتراضي

- 10 -
    ئیمام ناصر محمد یەمانی
    13 - رجب - 1428 ک
    28 - 07 - 2007 مـ
    10:46 ئێوارە

https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=39426
    ــــــــــــــــــــ

زەوی ڕازاوەو حەسانەوە بریتی یە لە زەویە ڕاخراوەکە، وە زانیاری زیاتر لەسەری بە باسکردنی ووردو تێروتەسەلەوە..

بەناوی اللە ی لەهەموو میهرەبان و بەبەزەییەکان میهرەبانترو بەبەزەییتر وە پشت و پەنا ھەر بەئەو دەبەستین وە بەیانی حەقیشم بۆ نھێنێیەکانی قورئانی گەورە بە وەحی تێگەیشتن پێدەگات، سەڵات و سەلامیش لەسەر دواھەمینی نێردراوو پێغەمبەرەکان و کەس وکاری پاک و چاکی و ھەموو موسڵمانە تەنها اللە پەرستەکان بۆ پەروەردگاری ھەموو جیھان، أما بعد..

بەڕاستی زەوی ڕازاوەو حەسانەوە بریتی یە لەزەویە ڕاخراوەکە، اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {وَالْأَرْضَ وَضَعَهَا لِلْأَنَامِ ﴿١٠﴾ فِيهَا فَاكِهَةٌ وَالنَّخْلُ ذَاتُ الْأَكْمَامِ ﴿١١﴾ وَالْحَبُّ ذُو الْعَصْفِ وَالرَّيْحَانُ ﴿١٢﴾} صدق الله العظيم [الرَّحْمَنُ].

وە دانیشتوان و نیشتەجێکانیشی جیھانی جنن، جا لەپاش ئەوە اللە باوکمان ئادەمی تێدا کرد بە خەلیفەو جێنشین بەسەر جیھانی جندا، وە بەھەمان شێوە فەرمانیشی بە فریشتەکان کرد بەوەی گوێڕایەڵی فەرمانی خەلیفەکەی اللە بکەن لەزەوی، وە ھەرچی ئیبلیسیشە ئەوا داوای لە اللە کرد کەوا مۆڵەتی بدات ئەوەش لەبەرئەوەی اللە نەفرەتی لێکرد وە فەرمانی پێکرد بەوەی دەربچێت لەم بەھەشتەدا بەڵام وەڵامی داوایەکەی دایەوە تا گوناھی زیاتر بێت، وە اللە بەڵێنی ئەوەشی پێدا بەوەی دەریبکات لێی بە سەرشۆڕی و ڕیسوایی، ئەوەش دواتر دەبێتە ئەنجامی گۆڕەپانی جەنگێک لەنێوان حەق و بەتاڵ وەبەڕاشتی وا کاتە دیاریکراوەکەی ھات لە دێڕە نوسزاوەکانی کتێبەکەی اللە، وەبەڕاستی اللە دەرکردنەکەی ئەوی لەو بەھەشتەدا دواخست تاکو ڕۆژی زیندوو بوونەوەی یەکەم و فەرمووی: {قَالَ فَإِنَّكَ مِنَ الْمُنظَرِينَ ﴿٣٧﴾ إِلَىٰ يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ ﴿٣٨﴾} [الحجر].

بەڵام ئەو لەبەردەمی پەروەردگاری ھەموو جیھان و دوژمنەکەی تەحەددای کرد، ئەوەش لەبەرئەوەی شەیتان داوای لێکرد کەوا مۆڵەتی بدات جا لەدەرگای ڕەحمەتەکەی ئەو داوایەی لێ نەکرد؛ بەڵکو لە دەرگای تەحەدداوە، جا اللە نەفرەتی لێکرد لەو فەرموودەیەی کەوا بەرزی و بڵندی بۆی فەرموویەتی: {لَّعَنَهُ اللَّـهُ وَقَالَ لَأَتَّخِذَنَّ مِنْ عِبَادِكَ نَصِيبًا مَّفْرُوضًا} صدق الله العظيم [النساء:١١٨].

جا لەپاش ئەوە اللە ش وەڵامی داوایەکەی دایەوەو فەرمووی (لەئاخر زەماندا) دەربچۆ لەم بەھەشتە بەسەرشۆڕی و ڕیسواییەوە. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {قَالَ اخْرُجْ مِنْهَا مَذْءُومًا مدْحُورًا لَّمَن تَبِعَكَ مِنْهُمْ لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنكُمْ أَجْمَعِينَ} صدق الله العظيم [الأعراف:١٨].

بەڵام ئەگەر شوێنی دەقی قورئان کەوتن ئەوا دەبینن بەوەی کەوا بەڕاستی اللە دەرکردنی ئەوی تا ڕۆژی کاتە زانراوەکە دواخستووە جا ئەوکاتە دەری دەکات لیی بەسەرشۆڕی و ڕیسواییەوە، بەڵگەکەش لەسەر ئەوەی کەوا اللە دەرکردنەکەی دواخستووە بۆ تاقیکردنەوەی ئادەم و ھاوسەرەکەی ئەوەیە کەوا اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {فَقُلْنَا يَا آدَمُ إِنَّ هَـٰذَا عَدُوٌّ لَّكَ وَلِزَوْجِكَ فَلَا يُخْرِجَنَّكُمَا مِنَ الْجَنَّةِ فَتَشْقَىٰ ﴿١١٧﴾ إِنَّ لَكَ أَلَّا تَجُوعَ فِيهَا وَلَا تَعْرَىٰ ﴿١١٨﴾ وَأَنَّكَ لَا تَظْمَأُ فِيهَا وَلَا تَضْحَىٰ ﴿١١٩﴾} صدق الله العلي العظيم [طه].

وە لەدوای بەسەرچوونی ماوەیەکی کورت شەیتان خۆی دەرخست بەوەی کەوا پەشیمانە لەسەر سەرپێچیکردنی فەرمانی پەروەردگارەکەی ئەوەش تاکو ئادەم و حەوا وا گومان ببەن بەوەی ئەو تۆبەی کردووەو گەڕاوەتەوە بۆلای اللە وە بەڕاستی ئەو خۆی کرد بە کەسێکی ئامۆژگاریکاری ئەمین، ھەموو ئەوانەش درۆبوون بۆ ھەڵخەڵەتاندنی ئادەم و ھاوسەرەکەی بەوەی کەوا بەڕاستی بۆ ئەوان بووەتە ئامۆژگاریکارێکی ئەمین. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {وَلَقَدْ خَلَقْنَاكُمْ ثُمَّ صَوَّرْنَاكُمْ ثُمَّ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ لَمْ يَكُن مِّنَ السَّاجِدِينَ ﴿١١﴾ قالَ مَا مَنَعَكَ أَلَّا تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُكَ ۖ قَالَ أَنَا خَيْرٌ مِّنْهُ خَلَقْتَنِي مِن نَّارٍ وَخَلَقْتَهُ مِن طِينٍ ﴿١٢﴾ قَالَ فَاهْبِطْ مِنْهَا فَمَا يَكُونُ لَكَ أَن تَتَكَبَّرَ فِيهَا فَاخْرُجْ إِنَّكَ مِنَ الصَّاغِرِينَ ﴿١٣﴾ قَالَ أَنظِرْنِي إِلَىٰ يَوْمِ يُبْعَثُونَ ﴿١٤﴾ قَالَ إِنَّكَ مِنَ الْمُنظَرِينَ ﴿١٥﴾ قَالَ فَبِمَا أَغْوَيْتَنِي لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَكَ الْمُسْتَقِيمَ ﴿١٦﴾ ثُمَّ لَآتِيَنَّهُم مِّن بَيْنِ أَيْدِيهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَيْمَانِهِمْ وَعَن شَمَائِلِهِمْ ۖ وَلَا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شَاكِرِينَ ﴿١٧﴾ قَالَ اخْرُجْ مِنْهَا مَذْءُومًا مَّدْحُورًا ۖ لَّمَن تَبِعَكَ مِنْهُمْ لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنكُمْ أَجْمَعِينَ ﴿١٨﴾ وَيَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ فَكُلَا مِنْ حَيْثُ شِئْتُمَا وَلَا تَقْرَبَا هَـٰذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ ﴿١٩﴾ فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطَانُ لِيُبْدِيَ لَهُمَا مَا وُورِيَ عَنْهُمَا مِن سَوْآتِهِمَا وَقَالَ مَا نَهَاكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هَـٰذِهِ الشَّجَرَةِ إِلَّا أَن تَكُونَا مَلَكَيْنِ أَوْ تَكُونَا مِنَ الْخَالِدِينَ ﴿٢٠﴾ وَقَاسَمَهُمَا إِنِّي لَكُمَا لَمِنَ النَّاصِحِينَ ﴿٢١﴾ فَدَلَّاهُمَا بِغُرُورٍ ۚ فَلَمَّا ذَاقَا الشَّجَرَةَ بَدَتْ لَهُمَا سَوْآتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِن وَرَقِ الْجَنَّةِ ۖ وَنَادَاهُمَا رَبُّهُمَا أَلَمْ أَنْهَكُمَا عَن تِلْكُمَا الشَّجَرَةِ وَأَقُل لَّكُمَا إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمَا عَدُوٌّ مُّبِينٌ ﴿٢٢﴾ قَالَا رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ ﴿٢٣﴾ قَالَ اهْبِطُوا بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ ۖ وَلَكُمْ فِي الْأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَىٰ حِينٍ ﴿٢٤﴾ قَالَ فِيهَا تَحْيَوْنَ وَفِيهَا تَمُوتُونَ وَمِنْهَا تُخْرَجُونَ ﴿٢٥﴾ يَا بَنِي آدَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَيْكُمْ لِبَاسًا يُوَارِي سَوْآتِكُمْ وَرِيشًا ۖ وَلِبَاسُ التَّقْوَىٰ ذَٰلِكَ خَيْرٌ ۚ ذَٰلِكَ مِنْ آيَاتِ اللَّـهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ ﴿٢٦﴾ يَا بَنِي آدَمَ لَا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُم مِّنَ الْجَنَّةِ يَنزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْآتِهِمَا ۗ إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَقَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لَا تَرَوْنَهُمْ ۗ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ لِلَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ ﴿٢٧﴾} صدق الله العظيم [الأعراف].

وە من پرسیارێکم ھەیە ئەی ابن عمر، ئەھەر بەڕاستی اللە شەیتانی دەرکردبێت لەم بەھەشتەدا جا چۆن ئەو گەڕایەوە بۆ بەھەشت و قسەی لەگەڵ ئادەم و ھاوسەرەکەی کردو سوێندی بۆ خواردن بەوەی کەوا بەڕاستی من بۆ تۆ لە ئامۆژگاریکارانم؟ دواتریش وەڵامت لەسەر دەدەمەوە لە قورئانی گەورەدا بەوەی ھەر بەڕاستی اللە وازی لەشەیتان ھێنا بمێنێتەوە لەم بەھەشتەدا لەلای ئادەم و ھاوسەرەکەی. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {فَقُلْنَا يَا آدَمُ إِنَّ هَـٰذا عَدُوٌّ لَّكَ وَلِزَوْجِكَ فَلَا يُخْرِجَنَّكُمَا مِنَ الْجَنَّةِ فَتَشْقَىٰ ﴿١١٧﴾ إِنَّ لَكَ أَلَّا تَجُوعَ فِيهَا وَلَا تَعْرَىٰ ﴿١١٨﴾ وَأَنَّكَ لَا تَظْمَأُ فِيهَا وَلَا تَضْحَىٰ ﴿١١٩﴾} صدق الله العلي العظيم [طه].

یان تۆ وا گومان دەبەی بەوەی کەوا ئیبلیس یەکسەر قسەی لەگەڵ ئادەم کردووە جا وتوویەتی: {مَا نَهَاكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هَـٰذِهِ الشَّجَرَةِ إِلَّا أَن تَكُونَا مَلَكَيْنِ أَوْ تَكُونَا مِنَ الْخَالِدِينَ ﴿٢٠﴾ وَقَاسَمَهُمَا إِنِّي لَكُمَا لَمِنَ النَّاصِحِينَ ﴿٢١﴾} صدق الله العلي العظيم؟

جا ئەوەی بەئادەم نەوتووە تەنھا لەدوای بەسەرچوونی کاتێک؛ لەدوای ئەوەی بۆ ئادەم و ھاوسەرەکەی بە پەشیمان بوونەوە لەسەر سەرپێچیکردنی پەروەردگارەکەی بە گوێڕایەڵی نەکردنەکەی فەرمانی ئادەم خۆی دەرخست، پاشان خۆی بۆ دەرخستن بە گوێڕایەڵی و ملکەچ بوون و ئامۆژگاریکار تاکو بڕوای پێ بکەن لەو مەکرو پیلانەی کەوا دواتر دەیوت لەدوای ئەوەی متمانەکەیان بەدەست دەھێنێت. ھەرلەبەرئەوەش اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {وَقَاسَمَهُمَا إِنِّي لَكُمَا لَمِن النَّاصِحِينَ ﴿٢١﴾} صدق الله العلي العظيم [الأعراف].

جا شه‌یتان به‌فێڵ و پیلان فریوی دان، بەڵام ئەوەی کەوا پێی فریودان بریتی بوو لەباسکردنی بەھەشت لە گێڕانەوەکەدا جا ئێوەش وا گومانتان بردووە بەوەی ئەوە بریتی یە لە بەھەشتی مەئوای لای سیدرەتولمونتەھا، قورئانیش وەڵامی بەوە نەداوەتەوە کەوا اللە ئادەمی کردووە بە خەلیفە لەوێدا بەڵکو قورئان ئەوەی دووبارەکردۆتەوە بەوەی کەوا ئادەمی لەزەویدا بەخەلیفە دانا؛ بەڵکو لەقورئان باسی (الجنة) کراوە بەچەندین جۆر. ھەروەکو ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {فَأَخْرَجْنَاهُم مِّن جَنَّاتٍ وَعُيُونٍ} [الشعراء:٥٧].

کە ئەوە مەبەستی لە ئالی فیرعەونە.

وەبەھەمان شێوە ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {إِنَّا بَلَوْنَاهُمْ كَمَا بَلَوْنَا أَصْحَابَ الْجَنَّةِ} [القلم:17].

بەڵام ئێوە وا گومانتان بردووە بەوەی ناوی {الْجَنَّةِ} بەھیچ شتێکی تر ناوترێت تەنھا بەھەشتی مەئوای ئاسمان نەبێت! بەڵکو بەھەموو زەویەکی سەوزبووش بە درەخت و میوەجات دەوترێت کەوا بریتی یە لەزەویەکی ڕاخراو نەک زەویەکی تەخت بەڵکو ڕاخراوی یەک ئاست کە میوەجات و دارخورماو ھەناری تێدایە؛ بەڵکو بریتی یە لە زەویەکی خاوەن بۆن و بەرامەو بۆنخۆش.. کەوا لەناوەوەی ناخی زەویە لەدوای بورکانەکان جا چینی گڕکانەکان دوورنیە ئەم بەھەشتەش لەژێرخاکدایە بە مەودایەکی زۆرو گەورە جا گڕکانەکان جیا لەئەو نزیکە لە ڕووی زەویەوە، وە بەڕاستیش قورئان باسی ژمارەیەک جیھانی کردووە لە یەک ئایەتدا کەوا بریتین لە جیھانێک لە ئاسمان و جیھانێک لە زەوی و جیھانێک جگە لە ئاسمان (بۆ ئەوانەی لەئاگری دۆزەخدان لەھەسارەی سزای دۆزەخ) و جیھانێکیش لە ژێر خاک (کە بەھەشتی ژێر خاکە): {لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا وَمَا تَحْتَ الثَّرَىٰ} صدق الله العظيم [طه:٦].

ئەوەش بریتی یە لەو زەویەی کەوا اللە باسی کردووە لە قورئان: {وَالْأَرْضَ وَضَعَهَا لِلْأَنَامِ ﴿١٠﴾ فِيهَا فَاكِهَةٌ وَالنَّخْلُ ذَاتُ الْأَكْمَامِ ﴿١١﴾ وَالْحَبُّ ذُو الْعَصْفِ وَالرَّيْحَانُ ﴿١٢﴾} صدق الله العظيم [الرحمن].

کەوا جیھانی جنی تێیدا نیشتەجێن کە بریتین لەوانەی اللە ئادەمی کرد بە جێنشین بەسەریاندا لەجیاتی ئەو ئیبلیسەی کەوا فەسادو خراپەکاری تێدا ئەنجامداو خوێنی تێدا ڕشت. ھەرلەبەرئەوەش بوو کەوا وتی: {قَالَ أَرَأَيْتَكَ هَـٰذَا الَّذِي كَرَّمْتَ عَلَيَّ لَئِنْ أَخَّرْتَنِ إِلَىٰ يَوْمِ الْقِيَامَةِ لَأَحْتَنِكَنَّ ذُرِّيَّتَهُ إِلَّا قَلِيلًا} صدق الله العظيم [الإسراء:٦٢].

وەئەم زەویە ڕاخراوەش لە ژێر زەوی بریتی یە لە بۆشاییەکی ڕێک. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {وَالْأَرْضَ فَرَشْناهَا فَنِعْمَ الْمَاهِدُونَ ﴿٤٨﴾‏} صدق الله العظيم [الذاريات].

جا ئەم زەویە لەدوو دەروازەوە بۆی دەچێت دەروازەیەکیان لەو پەڕی کۆتایی لای باکوری زەوی و دەروزاەکەی تریش لەو پەڕی کۆتایی لای باشوری زەوی، ئەوەش لەبەرئەوەی زەوی بەتەواوی گۆیی نیە بەڵکو مەیلەو گۆییە، ئەم زەویەش دوو دەروازەی ھەیە وە دوو خۆرھەڵات و دووخۆرئاواشی ھەیە جا ئەگەر خۆر ئاوابێت لە دەروازەی باشوریدا ئەوا جارێکی تر لەدەروازەکەی باکوریدا لێی ھەڵدێتەوە، وە ئەگەر لە دەروازەکەی باکوریدا لێگی ئاوابێت ئەوا جارێکی تر لە دەروازەکەی باشوریدا لێی ھەڵدێتەوە، جا وای لێھاتووە ئەم زەویە دوو دەروازەی ھەیبت، وە گەورەترین مەوداش لەزەویدا بریتی یە لەمەودای نێوان ئەم دوو دەروازەیە، ھەر لەبەرئەوەشە لە ڕۆژی دوایی ئینسان بە شەیتانە نزیکەکەی دەڵێت: {يَا لَيْتَ بَيْنِي وَبَيْنَكَ بُعْدَ الْمَشْرِ‌قَيْنِ} [الزخرف:38].

ئەوەش لەبەرئەوەی گەورەترین مەوداو ماوە لەزەویدا بریتی یە لەو مەودایەی کەوا لەنێوان ئەم دوو دەروازەیە دایە، کەوا بریتین لە دەروازەی باکوری زەوی کە لەئەوپەڕی کۆتایی لایەکانی باکوری زەوی دایە ئەویتریش لەو پەڕی کۆتایی لایەکانی باشوری زەوی دایە، وه‌ به‌ربه‌سته‌كه‌ی زولقه‌رنه‌ین له‌نێوان دوو به‌ربه‌سته‌كه‌دایه‌، به‌و مانایه‌ی كه‌وا له‌نێوان هه‌ردوو نیوه‌ گۆكه‌ی زه‌ویدایه‌، وه‌ ناویان لێنراوه‌ دووبه‌ربه‌سته‌كه‌ له‌به‌رئه‌وه‌ی هه‌ر یه‌كێكیان به‌ربه‌سته‌ بۆ ئه‌وه‌كه‌ی تریان له‌ تیشكی خۆر جا نیوه‌ی تاریک ده‌بێت و نیوه‌كه‌ی تریشی رووناک جا ئه‌مه‌ سه‌باره‌ت به‌ڕووی ده‌ره‌وه‌ی زه‌وی، وه‌ هه‌رچی به‌ربه‌سته‌كه‌یه‌ ئه‌وا له‌قوڵایی زه‌ویدایه‌ له‌بۆشایی (كلۆری) زه‌وی، جا ئەویش لەنێوانیاندا بەربەستێکی گەورەی دروستکرد، جا یەئجوج و مەئجوج لە لایەکینەو جیھانەکەی تریش لەلاکەی تر، وەئەم زەویەش دوو خۆرھەڵات و دوو خۆرئاوای ھەیە بەھۆی ھەردوو دەروازەکەوە (مشرقان و مغربان)، وە ھەرچی ڕووی زەویە جا ئەوە تەنھا خۆرھەڵاتەکانی ھەیە لەلایەکداو خۆرئاوایەکانیش لە بەرامبەریەتی (مشارق و مغارب)، ھەرچی زەویە ڕاخراوەکەیە ئەوا دوو خۆرھەڵات و دوو خۆرئاوای ھەیە ھەر لەبەرئەوەش اللە ی بەرزو بڵندو گەورە فەرموویەتی: {رَبُّ الْمَشْرِقَيْنِ وَرَبُّ الْمَغْرِبَيْنِ} صدق الله العظيم [الرحمن:١٧]..

وە ھەرچی دەرەوەی زەویە جا ئەوە تەنھا یەک لای خۆرھەڵات و یەک لای خۆرئاوای ھەیە. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {رَّ‌بُّ الْمَشْرِ‌قِ وَالْمَغْرِ‌بِ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَكِيلًا ﴿٩﴾} صدق الله العظيم [المزمل].

وەئەی قەوم بەڕاستی ئێوە دەمەدەمێم لەگەڵدا دەکەن دەربارەی ڕاستی ئایەتەکانی اللە کەوا بەڕاستگەڕانی حەقی ھەیە لەسەر ئەرزی واقعی ڕاستیدا ئەگەر بتانزانیبووایە، جا ئەگەر بێتو بەسەریدا ئاگاداربن ئەوا ڕاستی لێکدانەوەکەی دەبینن لەسەر ئەرزی واقعدا ھەروەکو ذو القەرنەین ئەوەی بینیەوە لە گەشتەکەی بۆ ئەو پەڕی کۆتاتی لایەکانی زەوی لە باکورو باشوری زەویدا، پاشان ھەڵسا بە گەشتکردن لە ناوەوەی بۆشایی زەوی جا لەوێدا گەلێکی بینی. جا بە اللە ش سوێندتان دەدەم ئایا یەئجوج و مەئجوج لەکوێن؟ ئەوانە لەشوێنێکدان کەوا بەربەستەکەی ذوالقەرنەینی لێ یە جا کوا بەربەستەکەی ذوالقەرنەین؟ وە لەبەرچی مانگە دەستکردەکان ئاشکرایان نەکردووە؟ خۆ ئەگەر لە سەر ڕووی زەوی بوونایە ئەوا خەڵکی بۆشایی ئادسمان دەیانبینی؛ بەڵکو ئەوان لەژێر خاکدان لەو شوێنەی کەوا یەئجوج و مەئجوجی لێ یە کە لەھەموو دەرچەیەکەوە دێنە دەرەوەو زۆر دەبن (واتە بەداوێنپیسی بێ ھەبوونی ژن و ژن خوازی) ئەوەش بریتی یە لەشەریعەتی مەسیحی دەجال کەوا بریتی یە لە بڵاوکردنەوەی داوێنپیسی، جا مێ یەکە سک ھەڵدەگرێت بەچەندین منداڵ لەم و لەو بەتێکەڵاوبوونی شەیتانە جن و ئینسانەکان؛ بەڵکو کاری داوێنپیسی ئەنجام دەدەن بەشێوەیەکی بەردەوام و ھاتو ھاوارو قیژەیانە لەکارەدا لەبەرئەوەی شەیتانەکان بەزۆر ھانیان دەدەن.

وە بەڕاستیش ئەوانەی کەوا دەگەڕێن لە ڕووسیەکان گوێیان لەدەنگی ئەم جیھانە بوو کە لەناوەوەی ناخی زەویدا ھەیە لەدوای ئەوەی زانایانی ڕووس ھەزاران مەتریان قوڵکرد لەدوای ئەوەی دەگەڕان بەدوای کانزایەکانی زەوی، بەڵام ئەوان گوێیان لەدەنگی جیھانێکی تر بوو ئەمەش سەرنجی ئەوانی ڕاکێشا، جا زندانی وەکو قسەکردنێک لەسەر ئەو بابەتە وتی ئەوانە ھاوەڵانی ئاگرن، وەداواشی لەزانایان کرد بگەڕێن بەدوای ڕاستی ئەم دەنگانە جا ئەوکات دەبینن بەوەی ئەوانە بریتین لە ھاوەڵانی ئاگر، بەڵام من پێچەوانەی ئەوم لەو قسەیەداو دەڵێم ئەوانە بریتین لە یەئخوج و مەئجوج، وە ھەرچی ھات و ھاوارو قیژەکەیە جا ئەوە کەمێک لەھەریەکێکیان دەردەچێت بەھۆی ئەنجامدانی داوێنپیسی، وە زۆربەی دەنگی ھات و ھاوارو قاوو قیژەکە ژاوەژاون دەنگ دەداتەوە لە ناوەوەی ناخی زەوی، بەڵام زندانی وایدادەنێت بەوەی کەوا ئەوانە نیشتەجێ و ھاوەڵانی ئاگرن، وە بەڕاستی پێشتریش ڕوونمان کردەوە بۆ ئێوە بەوەی ئاگر لەکوێیە لەو وتارەی کەوا وتم سزای قەبر بوونی نیە لە قۆڵتی قەبری تاریک و تەنگدا بەڵکو لە ئاگری دۆزەخدا سزا دەدرێن سزاکەش لەسەر ڕوحە بەتەنھا بەبێ جەستە (تاکو ڕۆژی دوایی) وەھیچ جیاوازیش نیە لەنێوان سرای ڕوح و جەستە وەھەموو ھەستەکانیش بۆ ڕوحەکەیە جا ئەگەر ڕوح دەرچوو ئەوا جەستە ھەست بەھیچ شتێک ناکات ھەتا تەنانەت ئەگەر ئاگریشی تێبەربوو وە بوو بە خۆڵەمێشیش، پێشتریش بۆمان ڕوونکردنەوە کەوا شوێنی ئاگری دۆزەخ لەکوێیە کەوا لەسەرووی زەویە لەخوار ئاسمان. اللە ی بەرزو بڵندو گەورەش فەرموویەتی: {هَـٰذَا ۚ وَإِنَّ لِلطَّاغِينَ لَشَرَّ مَآبٍ ﴿٥٥﴾ جَهَنَّمَ يَصْلَوْنَهَا فَبِئْسَ الْمِهَادُ ﴿٥٦﴾ هَـٰذَا فَلْيَذُوقُوهُ حَمِيمٌ وَغَسَّاقٌ ﴿٥٧﴾ وَآخَرُ مِن شَكْلِهِ أَزْوَاجٌ ﴿٥٨﴾ هَـٰذَا فَوْجٌ مُّقْتَحِمٌ مَّعَكُمْ ۖ لَا مَرْحَبًا بِهِمْ ۚ إِنَّهُمْ صَالُو النَّارِ ﴿٥٩﴾ قَالُوا بَلْ أَنتُمْ لَا مَرْحَبًا بِكُمْ ۖ أَنتُمْ قَدَّمْتُمُوهُ لَنَا ۖ فَبِئْسَ الْقَرَارُ ﴿٦٠﴾ قَالُوا رَبَّنَا مَن قَدَّمَ لَنَا هَـٰذَا فَزِدْهُ عَذَابًا ضِعْفًا فِي النَّارِ ﴿٦١﴾وَقَالُوا مَا لَنَا لَا نَرَىٰ رِجَالًا كُنَّا نَعُدُّهُم مِّنَ الْأَشْرَارِ ﴿٦٢﴾ أَتَّخَذْنَاهُمْ سِخْرِيًّا أَمْ زَاغَتْ عَنْهُمُ الْأَبْصَارُ ﴿٦٣﴾ إِنَّ ذَٰلِكَ لَحَقٌّ تَخَاصُمُ أَهْلِ النَّارِ ﴿٦٤﴾ قُلْ إِنَّمَا أَنَا مُنذِرٌ ۖ وَمَا مِنْ إِلَـٰهٍ إِلَّا اللَّـهُ الْوَاحِدُ الْقَهَّارُ ﴿٦٥﴾ رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا الْعَزِيزُ الْغَفَّارُ ﴿٦٦﴾ قُلْ هُوَ نَبَأٌ عَظِيمٌ ﴿٦٧﴾ أَنتُمْ عَنْهُ مُعْرِضُونَ ﴿٦٨﴾ مَا كَانَ لِيَ مِنْ عِلْمٍ بِالْمَلَإِ الْأَعْلَىٰ إِذْ يَخْتَصِمُونَ ﴿٦٩﴾ إِن يُوحَىٰ إِلَيَّ إِلَّا أَنَّمَا أَنَا نَذِيرٌ مُّبِينٌ ﴿٧٠﴾} صدق الله العظيم [ص].

جا ئەوەی وورد دە بێتەوە لەو ئایەتانەی کەوا قسە دەکەن دەربارەی شەڕەدەمێی دەستەکانی ئەھلی ئاگر ئەوا لەپاش ئەوە ئەو فەرموودەیەی اللە دەبینێتەوە: {مَا كَانَ لِيَ مِنْ عِلْمٍ بِالْمَلَإِ الْأَعْلَىٰ إِذْ يَخْتَصِمُونَ ﴿٦٩﴾}.

جا لەپاش ئەوە ڕاستی شەوڕەویەکەی محمد پێغەمبەری اللە ی بۆ ڕوون دەبێتەوە - صلّى الله عليه وآله وسلّم - بەوەی کەوا ئاگر حەقە کەوا لە ئاسمان نیەو لەسەرووی زەویەوەیە، وە ئەھلی ئاگریش بریتین لە شوێنێکی بڵند (مەلەئی ئەعلا) سەبارەت بە ئەھلی زەوی، جا ئایەتەکان دەربارەی شەڕەقسەی دەستەی فریشتەکان قسە ناکەن بەڵکو دەربارەی شەڕە قسەی دەستەکانی ئەھلی ئاگر قسە دەکەن، خۆ ئەگەر بێتو خوێنەرەکە وورد ببێتەوە لەم قسە جیاکەرەوەیەی نێوان سزای ڕۆژی حساب و لێپرسینەوەو سزای بەرزەخ کەوا بریتی یە لەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {وَآخَرُ مِن شَكْلِهِ أَزْوَاجٌ} صدق الله العظيم [ص:٥٨].

ئەوا لەپاش ئەوە دەچێتە ناو شەڕەقسەو کێشمەکێشی دەستەکانی ئەھلی ئاگر بۆ ئەو فەرموودەیەی: {مَا كَانَ لِيَ مِنْ عِلْمٍ بِالْمَلَإِ الْأَعْلَىٰ إِذْ يَخْتَصِمُونَ ﴿٦٩﴾ إِن يُوحَىٰ إِلَيَّ إِلَّا أَنَّمَا أَنَا نَذِيرٌ مُّبِينٌ ﴿٧٠﴾} صدق الله العظيم [ص].

وە بەڕاستی پێغەمبەری اللە - صلّى الله عليه وآله وسلّم - ئەوەی پێوتوون کەوا لەشەوی ئیسراو میعراجدا بەلای ئەھلی ئاگردا تێپەڕی جا بینی ھەموویان وا لەئاگردان نەک بەجیا جیا لە گۆڕەکانیان وە ھیواداریشم لەو کەسانەی کەوا بەدوای ڕاستیدا دەگەڕێن بچن ئەم دەستەواژەیە (أصوات باطن الأرض) لە شوێنی گەڕانەکە دابنێن دواتر شریتی تۆمارکراوی دەنگی قاووقیژو ھات و ھاواری ملیۆنان کەس دەبیستن لە ناوەوەی ناخی زەوی ئەمەش ڕاستیە بەبێ ھیچ شک و گومان و دوودڵیەک، فەتواش دەدەم دەربارەی ئەوە بەوەی کەوا ئەوانە بریتین لە یەئجوج و مەئجوج بەپێچەوانەی شێخ عبدالمجید زندانی دەربارەی قسەکەی کەوا دەڵێت ئەوانە بریتین لە ھاوەڵانی ئاگر، بەڵکو ئایەتەکە ڕوون و ڕاشکاوە کەوا دەڵێت ئاگر شوێنێکی بڵند (مەلەئی ئەعلایە) سەبارەت بە ئەھلی زەوی، وەقورئان نەیفەرمووە ئەو ئاگرەی اللە بەڵینی پێ بە کافرەکان داوە لە ناخی زەویدایە بەڵکو فەرموویەتی لە سەرووی زەویەوەیە لەخوار ئاسمان ، وەبەڕاستیش محمد پێغەمبەری اللە لە میعراجدا تێپەڕبوو بەلایاندا. بەپشتڕاستکردنەوەی ئەو فەرموودەیەی اللە ی بەرزو بڵندو گەورە: {وَإِنَّا عَلَىٰ أَن نُّرِيَكَ مَا نَعِدُهُمْ لَقَادِرُونَ} صدق الله العظيم [المؤمنون:٩٥].

جا بڕۆن بۆ گەڕانی گوگڵ و بگەڕێن بۆ (أصوات باطن الأرض) دواتر ئەوە دەبیننەوە لەسەر ئەرزی واقع.

براتان ئیمام ناصر محمد یەمانی.

صفحة 1 من 2 12 الأخيرةالأخيرة